O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasiga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Prezident Mun Chje Inning taklifiga binoan 22-noyabr kuni davlat tashrifi bilan Koreya Respublikasiga keldi.
Seul xalqaro aeroportida O‘zbekiston Prezidenti sharafiga ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi. Davlatimiz rahbarini Koreya Respublikasining rasmiy shaxslari kutib oldi. Marosimdan so‘ng O‘zbekiston delegatsiyasi o‘zi uchun ajratilgan qarorgohga yo‘l oldi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston–Janubiy Koreya o‘rtasida muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi uchrashuvlarning mantiqiy davomi bo‘lib, davlatlarimizning o‘zaro aloqalariga doir keng ko‘lamli masalalarni muhokama qilish, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashish imkonini bermoqda.
Oliy darajadagi muzokaralarda o‘zaro hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari, siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-sarmoyaviy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi davlatlararo aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashish ko‘zda tutilgan.
Avval xabar qilinganidek, tashrif doirasida davlatimiz rahbari Milliy Assambleya Spikeri Chon Se Gyun va Koreya Respublikasi Bosh vaziri Li Nak Yon bilan uchrashishi, ikki davlatning yetakchi iqtisodiy va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari, yirik ishbilarmonlar ishtirokidagi O‘zbekiston – Janubiy Koreya biznes forumida ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Республику Корея
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев  по приглашению Президента Мун Чжэ Ина 22 ноября прибыл с государственным визитом в Республику Корея.
В аэропорту Сеула в честь Президента Узбекистана были подняты государственные флаги обеих государств,  выстроен почетный караул. Главу нашего государства встретили официальные лица Республики Корея. После церемонии делегация Узбекистана направилась в отведенную для нее резиденцию.
Данный визит является логическим продолжением встреч на высшем уровне, которые приобретают регулярный характер и  является благоприятной возможностью для обсуждения интересующих стороны широкомасштабных вопросов, определения приоритетных направлений сотрудничества,  обмена мнениями по актуальным региональным и международным вопросам.
В ходе переговоров на высшем уровне планируется обсуждение широкого круга вопросов двусторонней повестки дня, перспектив дальнейшего развития межгосударственных связей в политической, торгово-экономической, финансово-инвестиционной, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах, обмен мнениями по региональной и международной проблематике.
Как ранее сообщалось, в рамках визита глава нашего государства встретится со Спикером Национальной Ассамблеи Чон Сэ Гюном и Премьер-министром Республики Корея Ли Нак Ёном, посетит узбекско-южнокорейский бизнес-форум с участием руководителей ведущих экономических и финансовых структур, крупных предпринимателей двух стран.