O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasiga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Prezident Mun Chje Inning taklifiga binoan 22-noyabr kuni davlat tashrifi bilan Koreya Respublikasiga keldi.
Seul xalqaro aeroportida O‘zbekiston Prezidenti sharafiga ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi. Davlatimiz rahbarini Koreya Respublikasining rasmiy shaxslari kutib oldi. Marosimdan so‘ng O‘zbekiston delegatsiyasi o‘zi uchun ajratilgan qarorgohga yo‘l oldi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston–Janubiy Koreya o‘rtasida muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi uchrashuvlarning mantiqiy davomi bo‘lib, davlatlarimizning o‘zaro aloqalariga doir keng ko‘lamli masalalarni muhokama qilish, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashish imkonini bermoqda.
Oliy darajadagi muzokaralarda o‘zaro hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari, siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-sarmoyaviy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi davlatlararo aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashish ko‘zda tutilgan.
Avval xabar qilinganidek, tashrif doirasida davlatimiz rahbari Milliy Assambleya Spikeri Chon Se Gyun va Koreya Respublikasi Bosh vaziri Li Nak Yon bilan uchrashishi, ikki davlatning yetakchi iqtisodiy va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari, yirik ishbilarmonlar ishtirokidagi O‘zbekiston – Janubiy Koreya biznes forumida ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in the Republic of Korea
On November 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the Republic of Korea with a state visit at the invitation of President Moon Jae-in.
The national flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up at the international airport of Seoul, in honor of the President of Uzbekistan. Officials of the Republic of Korea met the Head of our state. After the ceremony, the delegation of Uzbekistan left for the residence allocated for them.
This visit is a logical continuation of the regular Uzbekistan – South Korean high-level meetings, giving the opportunity to discuss a wide range of issues of bilateral relations between our states, identify priority areas of cooperation, exchange views on current regional and international issues.
During the high-level negotiations it is planned to discuss a wide range of issues on bilateral agenda, prospects for further development of interstate relations in political, trade-economic, financial-investment, scientific-technical, cultural-humanitarian and other spheres, exchange views on regional and international issues.
As previously reported, the Head of our state will also meet with the Speaker of the National Assembly Chung Sye-kyun and the Prime Minister of the Republic of Korea Lee Nak-yon, will visit Uzbekistan – South Korea business forum with participation of heads of leading economic and financial structures and entrepreneurs of the two countries.
Following the visit, adoption of a Joint Statement on comprehensive deepening of the strategic partnership by the Presidents of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea, as well as signing of significant intergovernmental and interdepartmental documents, commercial agreements and contracts providing for strengthening and expansion of mutually beneficial cooperation in various fields, is expected.