Prezident Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasiga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Prezident Mun Chje Inning taklifiga binoan 21-noyabr kuni davlat tashrifi bilan Koreya Respublikasiga jo‘nab ketdi.
Avval xabar qilinganidek, oliy darajadagi muzokaralarda O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari, siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-sarmoyaviy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi davlatlararo aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashish ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari Milliy Assambleya Spikeri va Koreya Respublikasi Bosh vaziri bilan ham uchrashadi, ikki davlatning yetakchi iqtisodiy va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari, yirik ishbilarmonlar ishtirokidagi O‘zbekiston – Janubiy Koreya biznes forumida ishtirok etadi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi Prezidentlarining Strategik sheriklikni har tomonlama rivojlantirish to‘g‘risidagi qo‘shma bayonoti qabul qilinishi, shuningdek, turli sohalardagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash va kengaytirishga doir ko‘plab hukumatlararo va idoralararo hujjatlar, tijorat kelishuvlari va shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.

President Shavkat Mirziyoyev departed for the Republic of Korea
On November 21, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev departed for the Republic of Korea with a state visit at the invitation of President Moon Jae-in.
As previously reported, during the high-level negotiations it is planned to discuss a wide range of issues on bilateral agenda, prospects for further development of interstate relations in political, trade-economic, financial-investment, scientific-technical, cultural-humanitarian and other spheres, exchange views on regional and international issues.
The Head of our state will also meet with the Speaker of the National Assembly and the Prime Minister of the Republic of Korea, will visit Uzbekistan – South Korea business forum with participation of heads of leading economic and financial structures and entrepreneurs of the two countries.
Following the visit, adoption of a Joint Statement on comprehensive deepening of the strategic partnership by the Presidents of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea, as well as signing of significant intergovernmental and interdepartmental documents, commercial agreements and contracts providing for strengthening and expansion of mutually beneficial cooperation in various fields, is expected.