O‘zbekistonda xalqaro tadbirkor ayollar kuni nishonlandi
Poytaxtimizda “O‘zbekiston iqtisodiyoti rivojlanishida ayollar tadbirkorligining o‘rni va ahamiyati” mavzuida konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir “Tadbirkor ayol” O‘zbekiston ishbilarmon ayollar assotsiatsiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi, Xotin-qizlar qo‘mitasi ko‘magida tashkil etildi.
“Tadbirkor ayol” O‘zbekiston ishbilarmon ayollar assotsiatsiyasi raisi G.Mahmudova, parlament Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi A.Saidov va boshqalar mamlakatimizdagi izchil islohotlar tufayli ayollar tadbirkorligi, ularning ijtimoiy-iqtisodiy faolligini qo‘llab-quvvatlash davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgani, ishbilarmon ayollar iqtisodiyotimiz rivojiga munosib hissa qo‘shayotganini ta’kidladi.
AQSh Xalqaro rivojlanish agentligining O‘zbekistondagi direktori G.Robbins, YeXHTning mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori J.Makgregor va boshqalar 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi xorijiy hamkorlar sonining ortishiga xizmat qilayotgani, bunda xotin-qizlarning xizmat ko‘rsatish, oziq-ovqat, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarni yanada rivojlantirishga qaratilgan loyihalariga alohida e’tibor qaratilayotganini qayd etdi.
Konferensiyada mahsulot va xizmatlar eksportida tadbirkor ayollar faolligini oshirish, ularning eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, bunda assotsiatsiyaning o‘rni va ahamiyati masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda 19 noyabr – Xalqaro ayollar tadbirkorligi kunini nishonlash taklif qilindi.
– O‘zbekistonda Xalqaro ayollar tadbirkorligi kunini o‘tkazish ushbu sohaning yanada yuksalishiga xizmat qiladi, – deydi poytaxtimizdagi «Shox produkt plyus» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Nazira Isroilova. – Yoshlarni tadbirkorlikka keng jalb etish, o‘z biznesini boshlashida tajribali tadbirkorlardan maslahat olishi, yetakchi, ixtirochi, yangilikka intiluvchan va tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash ushbu sananing muhim vazifalaridan hisoblanadi.
Konferensiyada xorijiy va mahalliy ekspertlarning ayollar tadbirkorligi, uning rivoji va iqtisodiyotimizdagi o‘rni, ayollarning ijtimoiy faolligini oshirishda dolzarb vazifalar haqidagi ma’ruzalar tinglandi.

В Узбекистане отметили международный день женщин-предпринимателей
В столице состоялась конференция на тему "Роль и значение предпринимательства женщин в развитии экономики Узбекистана".
Мероприятие организовано Ассоциацией деловых женщин Узбекистана “Тадбиркор аёл” при участии Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Комитетом по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса, Комитетом женщин Узбекистана.
Председатель Ассоциации деловых женщин Узбекистана “Тадбиркор аёл” Г. Махмудова, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты парламента А. Саидов и другие отметили, что благодаря реализуемым в нашей стране последовательным реформам поддержка предпринимательства женщин, их активности поднята до уровня государственной политики, что женщины-предприниматели вносят достойный вклад в развитие экономики нашей страны.
Директор Агентства США по международному развитию в Узбекистане Г. Роббинс, координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Ж. Макгрегор и другие отметили, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах способствует увеличению количества зарубежных партнеров, и что при этом уделяется особое внимание реализации проектов женщин, направленных на дальнейшее развитие сферы услуг, продовольственной отрасли, сельского хозяйства и других.
На конференции обсуждены вопросы повышения активности женщин в экспорте продукции и услуг, поддержки их деятельности по производству экспортоориентированной продукции, роли и значения ассоциации в этом направлении.
На мероприятии было предложено отмечать 19 ноября - Международный день женского предпринимательства.
– Проведение в Узбекистане Международного дня женского предпринимательства будет способствовать дальнейшему развитию сферы, - говорит глава ООО «Шох продукт плюс» столицы Назира Исроилова. – Широкое вовлечение молодежи в бизнес, получение консультации у опытных преподавателей, поддержка активных, изобретательных, стремящихся к новшествам женщин-предпринимателей являются важными задачами.
На конференции были заслушаны доклады отечественных и зарубежных экспертов о женском предпринимательстве, его развитии и роли в экономике страны, повышении общественной активности женщин.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т. Нарбаева.