Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida qurilgan yangi uylarni borib ko‘rdi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri saylovchilari vakillari bilan uchrashuvda poytaxtimizdagi uy-joy muammosiga alohida e’tibor qaratgan edi. Uchrashuvda mutlaqo yangi dastur qabul qilingani, unga binoan 5 yil davomida poytaxtimizning har bir tumanda 20 tadan 200 dan ortiq 7 va 9 qavatli, ko‘p xonadonli uy-joylar qurilishi, bu mavzelar barcha ijtimoiy obyektlar bilan ta’minlanishi, muhandislik tarmoqlariga ulanishi, uylar atrofi obodonlashtirilishini ta’kidlagan edi.
Mazkur dasturda belgilangan vazifalar ijrosiga to‘liq kirishilib, qisqa davr ichida yuqori natijalarga erishildi. Poytaxtimizning Sergeli tumanida ana shunday yangi massiv paydo bo‘ldi.
Joriy yilning boshida qurilishi boshlangan mazkur uy-joylar bugun to‘liq yakuniga yetkazildi. Uy-joylar davlatimiz rahbarining 2016-yil 22-noyabrdagi «2017-2020-yillarda shaharlarda arzon ko‘p kvartirali uy-joylar qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq qurib bitkazildi.
Davlatimiz rahbari o‘tgan davr mobaynida qurilish ishlarining borishi bilan bir necha marotaba tanishdi, kerakli topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 17-noyabr kuni mazkur uy-joylarni borib ko‘rdi.
Ilgari bu kabi uylar yillar davomida qurilar edi. Bugun quruvchilarimiz bu borada yetarli tajriba to‘plab, inshootlarni sifatli va tez qurib foydalanishga topshirmoqda.
13 gektar maydonda 66 ko‘p qavatli uy-joy qad rostlagan. 1, 2, 3 xonali bu uylar aholiga imtiyozli kreditlar asosida berildi. Uylar atrofida 240 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasi, 630 o‘rinli o‘rta ta’lim maktabi, 61-sonli oilaviy poliklinika, yopiq turdagi suzish havzasi, shahar militsiya bo‘linmasi, pochta va kitob do‘koni, dam olish maskanlari, poliklinika, bolalar maydonchalari, avtomobil turar joylari, velotrassalar barpo etilgan.
Bundan tashqari, mavzeda xizmat ko‘rsatish tarmoqlari tashkil etildi, yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Bu uylarni birovlarga ko‘z-ko‘z qilish uchun emas, aholi manfatlarini o‘ylab bunyod etmoqdamiz, dedi Prezidentimiz. Shunday ekan, binolarni zamon talablariga mos qilib qurish kerak. Bundan tashqari, uylarni saqlash, to‘g‘ri foydalanish ham burchimizdir. Bu borada shu yerda yashovchilarning mas’uliyatini oshirish, ularda uz uyi uchun javobgarlik hissini ko‘chaytirish lozim.
Prezidentimiz yangi qurilgan xonadonlarda bo‘ldi. U yerda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, uy sohiblari bilan dildan suhbatlashdi. Ularni yangi xonadon bilan tabriklab, sovg‘alar taqdim qildi.
Munavvar Kamolxo‘jayeva Uchtepa tumanidagi 75-o‘rta maktabning boshlang‘ich sinflariga dars beradi. Taqdir taqozosi bilan turmush o‘rtog‘i olamdan o‘tgan bu fidoyi o‘qituvchi uy-joyga ehtiyoji bois joriy yilning boshida ariza bilan tuman hokimligiga murojaat qilgan. Mazkur mavzeda qurib bitkazilgan arzon uy-joylardagi xonadonlardan biri unga berildi. Boshlang‘ich to‘lovini amalga oshirgan Munavvar opa bugun uy to‘yini nishonlamoqda.
Yangi uy sohiblari Prezidentimiz bilan suhbatda yaratilgan sharoitlardan mamnun ekanini izhor etdi. Bu kabi uy-joylar oilalarga imtiyozli ipoteka kreditlari va soliq imtiyozlari asosida berilishi aholining kayfiyatini ko‘tarib, turmush darajasini oshirishda muhim omil bo‘layotganini qayd etdi.
Bu yerga ko‘chib kelayotganlarni ish bilan ta’minlash masalasi ham dolzarbdir. Kelajakda quriladigan korxona va ishlab chiqarish obyektlari bu uylarga yaqin joyda bo‘lishi muhim, dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz kelajakda quriladigan bu kabi uylarni yanada takomillashtirish bo‘yicha tavsiya va topshiriqlar berdi.

2017-11-17 | Politics
The Head of our state Shavkat Mirziyoyev during the meeting with voters of the city of Tashkent paid special attention to housing problem in our capital, in particular, it was noted that an absolutely new program has been adopted, according to which 20 buildings will be built in each district of the capital in 5 years, more than 200 7- and 9-storey houses, new residential areas will be provided with all necessary social infrastructure, connected to engineering networks, the adjacent territory will be landscaped.
The work on implementation of the planned program was organized in the shortest time and at high rates. A similar housing estate has already been created in Sergeli district of the capital.
Construction of new multi-storey residential buildings, started at the beginning of this year in accordance with the resolution of the Head of our state “On measures of implementing the Program on construction and reconstruction of affordable apartment buildings in cities for 2017-2020” of November 22, 2016, is fully completed today.
The Head of our state, for the last period, got acquainted with the progress of construction activities several times, gave necessary instructions.
On November 17, the President of our country Shavkat Mirziyoyev examined these new buildings.
Previously, such houses were built for years. Now our builders, having accumulated sufficient experience in this sphere, put such qualitative facilities into operation in a short time.
66 multi-storey houses were built in the area of 13 hectares. 1-, 2- and 3-room apartments in them are provided to the population on the basis of concessional loans. There is a pre-school educational institution for 240 people, a general education school for 630 students, a family clinic No. 61, an indoor swimming pool, a police station, a post office and a bookstore, places for recreation, playgrounds, car parks, bikeways near the houses.
In addition, a network of services has been organized in the area, new workplaces have been created.
We are building these houses not to show off, but with a thought on the interests of the population, said the President of our country. Therefore, the building should be built in accordance with modern requirements. In addition, it is also our duty to properly operate the houses. In this regard, it is necessary to increase the responsibility of residents, to strengthen their sense of responsibility for their home.
The President of our country examined new apartments, got acquainted with created conditions, talked with new settlers, congratulated them and presented gifts.
Munavvar Kamolkhodjayeva teaches in the primary classes of the secondary school No. 75 in Uchtepa district. After the death of her husband, she, in need of housing, applied to the district khokimiyat at the beginning of this year. Her family was given an apartment in one of the available residential buildings built on this array. Mrs. Munavvar, who made the initial payment, today is celebrating the housewarming.
The owners of new apartments, during the conversation with the President of our country, expressed satisfaction with created conditions, noted that provision of such housing on the basis of preferential mortgage loans and tax benefits raises people’s moods and serves as an important factor in the growth of their living standards.
The issue of providing workplaces for people moving here is also actual. It is important that the constructed enterprises and production facilities are not far from these houses, said the Head of our state.
The President of our country gave recommendations and instructions on further improvement of such houses, which will be built in the future.