Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida qurilgan yangi uylarni borib ko‘rdi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri saylovchilari vakillari bilan uchrashuvda poytaxtimizdagi uy-joy muammosiga alohida e’tibor qaratgan edi. Uchrashuvda mutlaqo yangi dastur qabul qilingani, unga binoan 5 yil davomida poytaxtimizning har bir tumanda 20 tadan 200 dan ortiq 7 va 9 qavatli, ko‘p xonadonli uy-joylar qurilishi, bu mavzelar barcha ijtimoiy obyektlar bilan ta’minlanishi, muhandislik tarmoqlariga ulanishi, uylar atrofi obodonlashtirilishini ta’kidlagan edi.
Mazkur dasturda belgilangan vazifalar ijrosiga to‘liq kirishilib, qisqa davr ichida yuqori natijalarga erishildi. Poytaxtimizning Sergeli tumanida ana shunday yangi massiv paydo bo‘ldi.
Joriy yilning boshida qurilishi boshlangan mazkur uy-joylar bugun to‘liq yakuniga yetkazildi. Uy-joylar davlatimiz rahbarining 2016-yil 22-noyabrdagi «2017-2020-yillarda shaharlarda arzon ko‘p kvartirali uy-joylar qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq qurib bitkazildi.
Davlatimiz rahbari o‘tgan davr mobaynida qurilish ishlarining borishi bilan bir necha marotaba tanishdi, kerakli topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 17-noyabr kuni mazkur uy-joylarni borib ko‘rdi.
Ilgari bu kabi uylar yillar davomida qurilar edi. Bugun quruvchilarimiz bu borada yetarli tajriba to‘plab, inshootlarni sifatli va tez qurib foydalanishga topshirmoqda.
13 gektar maydonda 66 ko‘p qavatli uy-joy qad rostlagan. 1, 2, 3 xonali bu uylar aholiga imtiyozli kreditlar asosida berildi. Uylar atrofida 240 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasi, 630 o‘rinli o‘rta ta’lim maktabi, 61-sonli oilaviy poliklinika, yopiq turdagi suzish havzasi, shahar militsiya bo‘linmasi, pochta va kitob do‘koni, dam olish maskanlari, poliklinika, bolalar maydonchalari, avtomobil turar joylari, velotrassalar barpo etilgan.
Bundan tashqari, mavzeda xizmat ko‘rsatish tarmoqlari tashkil etildi, yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Bu uylarni birovlarga ko‘z-ko‘z qilish uchun emas, aholi manfatlarini o‘ylab bunyod etmoqdamiz, dedi Prezidentimiz. Shunday ekan, binolarni zamon talablariga mos qilib qurish kerak. Bundan tashqari, uylarni saqlash, to‘g‘ri foydalanish ham burchimizdir. Bu borada shu yerda yashovchilarning mas’uliyatini oshirish, ularda uz uyi uchun javobgarlik hissini ko‘chaytirish lozim.
Prezidentimiz yangi qurilgan xonadonlarda bo‘ldi. U yerda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, uy sohiblari bilan dildan suhbatlashdi. Ularni yangi xonadon bilan tabriklab, sovg‘alar taqdim qildi.
Munavvar Kamolxo‘jayeva Uchtepa tumanidagi 75-o‘rta maktabning boshlang‘ich sinflariga dars beradi. Taqdir taqozosi bilan turmush o‘rtog‘i olamdan o‘tgan bu fidoyi o‘qituvchi uy-joyga ehtiyoji bois joriy yilning boshida ariza bilan tuman hokimligiga murojaat qilgan. Mazkur mavzeda qurib bitkazilgan arzon uy-joylardagi xonadonlardan biri unga berildi. Boshlang‘ich to‘lovini amalga oshirgan Munavvar opa bugun uy to‘yini nishonlamoqda.
Yangi uy sohiblari Prezidentimiz bilan suhbatda yaratilgan sharoitlardan mamnun ekanini izhor etdi. Bu kabi uy-joylar oilalarga imtiyozli ipoteka kreditlari va soliq imtiyozlari asosida berilishi aholining kayfiyatini ko‘tarib, turmush darajasini oshirishda muhim omil bo‘layotganini qayd etdi.
Bu yerga ko‘chib kelayotganlarni ish bilan ta’minlash masalasi ham dolzarbdir. Kelajakda quriladigan korxona va ishlab chiqarish obyektlari bu uylarga yaqin joyda bo‘lishi muhim, dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz kelajakda quriladigan bu kabi uylarni yanada takomillashtirish bo‘yicha tavsiya va topshiriqlar berdi.

Шавкат Мирзиёев осмотрел новые дома в Сергелийском районе
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в ходе встречи с избирателями города Ташкента уделял особое внимание жилищной проблеме в нашей столице, в частности, отмечалось, что принята совершенно новая программа, в соответствии с которой в течение 5 лет в каждом районе столицы будут построены по 20, всего более 200 7- и 9-этажных домов, новые жилые массивы будут обеспечены всей необходимой социальной инфраструктурой, подключены к инженерным сетям, прилегающая территория будет благоустроена.
Работа по исполнению намеченной программы была организована в кратчайшие сроки и с высокими темпами. В Сергелийском районе столицы уже создан подобный жилой массив.
Строительство новых многоэтажных жилых домов, начатое в начале текущего года в соответствии с постановлением главы нашего государства "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" от 22 ноября 2016 года, сегодня полностью завершено.
Глава нашего государства за прошедший период несколько раз знакомился с ходом строительных работ, давал необходимые поручения.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 17 ноября осмотрел на месте эти новостройки.
Прежде такие дома строились годами. Сейчас наши строители, накопив достаточный опыт в этой сфере, сдают подобные качественные сооружения в эксплуатацию в короткие сроки.
На площади в 13 гектаров построены 66 многоэтажных домов. 1-, 2- и 3-комнатные квартиры в них предоставляются населению на основе льготных кредитов. Рядом с домами возведены дошкольное образовательное учреждение на 240 мест, общеобразовательная средняя школа на 630 ученических мест, семейная поликлиника №61, крытый плавательный бассейн, отделение милиции, почта и книжный магазин, места для отдыха и досуга, детские площадки, автомобильные стоянки, проложены велодорожки.
Кроме того, на массиве организована сеть услуг и сервиса, созданы новые рабочие места.
Эти дома мы строим не для показухи, а с думой об интересах населения, сказал Президент нашей страны. Следовательно, здания следует строить в соответствии с современными требованиями. Помимо этого, наш долг также - правильно эксплуатировать дома. В связи с этим необходимо повышать ответственность жителей, усилить в них чувство ответственности за свой дом.
Президент нашей страны осмотрел новые квартиры, ознакомился с созданными в них условиями, побеседовал с новоселами, поздравил их и вручил подарки.
Мунаввар Камолходжаева преподает в начальных классах средней школы №75 Учтепинского района. После смерти супруга она, нуждаясь в жилье, в начале текущего года обратилась с заявлением в районный хокимият. Ее семье была предоставлена квартира в одном из построенных на этом массиве доступных жилых домов. Мунаввар-опа, внесшая первоначальный взнос, сегодня справляет новоселье.
Владельцы новых квартир в беседе с Президентом нашей страны выразили удовлетворение в связи созданными условиями, отметили, что предоставление подобного жилья на основе льготных ипотечных кредитов и налоговых льгот повышает настроение людей, служит важным фактором роста уровня их жизни.
Актуальным также является вопрос обеспечения работой переезжающих сюда людей. Важно, чтобы возводимые предприятия и производственные объекты находились недалеко от этих домов, сказал глава нашего государства.
Президент нашей страны дал рекомендации и поручения по дальнейшему совершенствованию подобных домов, которые будут строиться в будущем.