Tojikiston Elchisi bilan uchrashuv
2017-yilning 15-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Tojikiston Respublikasining Favqulotda va Muxtor Elchisi Sodiq Imomi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida ta’kidlanganidek, qisqa vaqt davomida O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarida chuqur o‘zgarishlar yuz berdi. Ikki tomonlama hamkorlikning barcha kompleks masalalarini yaxshilash nuqtai nazaridan qayta ko‘rib chiqilmoqda.
Toshkent va Dushanbe o‘rtasida avia qatnovlar qayta tiklandi, savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning majlisi o‘tkazildi, davlatlararo chegaralarni delimitatsiya qilish bo‘yicha Hukumat delegatsiyalari ishchi guruhlarining uchta uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Shu bilan birga, turli sohalarda, xususan madaniy-gumanitar sohadagi qo‘shma tadbirlar ham jamoatchilikning keng muhokamasiga sabab bo‘ldi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Tojikiston Davlat chegaralarini delimitatsiya va demarkatsiya qilish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi hukumat delegatsiyalari ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi amaliy masalalari muhokama qilindi.

2017-11-16 | Политика
15 ноября 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Таджикистан Содиком Имоми.
Как отмечалось в беседе, за короткий период времени в узбекско-таджикских отношениях произошли глубинные изменения. Идет пересмотр всего комплекса вопросов двустороннего сотрудничества в сторону улучшения.
Восстановлено авиасообщение между Ташкентом и Душанбе, проведено заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, состоялись три встречи рабочих групп Правительственных делегаций по делимитации межгосударственной границы. Большой общественный резонанс имели другие совместные мероприятия различных сферах, в том числе в культурно-гуманитарной области.
На встрече рассмотрены практические вопросы предстоящей встречи рабочих групп Правительственных делегаций Республики Узбекистан и Республики Таджикистан по вопросам делимитации и демаркации узбекско-таджикской Государственной границы.