Innovatsion g‘oyalar – taraqqiyot omili
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo'mitasi, viloyat hokimligi, viloyat hududiy innovatsiya faoliyati va texnologiyalar transferi markazi hamkorligida tashkil etilgan yarmarkada ilmiy-tadqiqot institutlari hamda tajriba-konstruktorlik muassasalarining 200 dan ortiq innovatsion texnologiya, ishlanma va g'oyalari namoyish etildi.
An'anaviy o'tkazib kelinayotgan mazkur yarmarka iqtisodiyotning turli soha va tarmoqlaridagi talabni innovatsiya sohasidagi takliflar bilan uyg'unlashtirish hamda innovatorlar va innovatsiya loyihalari investorlari o'rtasida bevosita amaliy aloqa vositasi bo'lib kelmoqda. Shuningdek, tadbir oliy ta'lim muassasalari, ilmiy-tadqiqot, tajriba-konstruktorlik muassasalarining texnologiya va ishlanmalarini namoyish etish, tajriba almashish, istiqboldagi vazifalarni belgilab olish, ilmiy hamkorlikni yanada rivojlantirish hamda salohiyatli xaridorlar bilan bevosita muloqot qilish imkonini bermoqda. Shu bois, ko'rgazma davomida erishilayotgan kelishuvlar samarasida sanoat, qishloq xo'jaligi, xizmat ko'rsatish va servis sohalariga ixcham va zamonaviy texnologiyalar joriy etilib, yuqori samaradorlikka erishilmoqda.
Farg'ona viloyatida ham ilmiy ishlanmalarni rag'batlantirish va amaliyotga tatbiq etish borasida salmoqli ishlar qilinmoqda. Viloyat hududiy innovatsiya faoliyati va texnologiyalar transferi markazi oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda fanning ustuvor yo'nalishlarida olib borayotgan ilmiy izlanishlar natijasida 2012-2014-yillarda 2 ilmiy-amaliy va 6 ilmiy innovatsion loyiha amalga oshirildi.
Farg'ona, Andijon va Namangan viloyatlaridagi oliy o'quv yurtlari, ilmiy-tadqiqot institutlari va markazlari olimlarining ilg'or innovatsion g'oyalari, texnologiya va loyihalari, ilmiy ishlanmalari ishtirokchilarda katta qiziqish uyg'otdi. Mashinasozlik, muqobil energiya ishlab chiqarish va energiyani iqtisod qilishga oid g'oyalar, qishloq xo'jaligi sohasidagi ishlanma va texnologiyalar tarmoqda yangiligi va iqtisodiy samaradorligi bilan muhim ahamiyat kasb etadi.
– Bugungi kunda mamlakatimizda muqobil energiyadan foydalanish borasida bir qator izlanishlar olib borilmoqda, – deydi Farg'ona politexnika instituti katta ilmiy xodimi Mirsoli O'zbekov. – Yarmarkada quyoshli havo isitgich texnologiyasini namoyish etdik. Bu texnologiya issiqxonalarni isitish va mevani quritishda ishlatiladi. Quyosh nuri yordamida ishlaydigan havo isitgich ekologik tozaligi, qulay va tejamkorligi bilan ko'pchilikning e'tiborini tortmoqda.
Yarmarka doirasida "Viloyatda innovatsion tadbirkorlik: muammo va istiqbollar" mavzusida ilmiy-amaliy seminar ham bo'lib o'tdi. Tadbir davomida sanoat korxonalari va tashkilotlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan yangi texnologiya, loyiha va ishlanmalarni xarid qilish, sotish yuzasidan bir qator shartnomalar imzolandi.

Инновационные идеи - фактор развития
На ярмарке, организованной Комитетом по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с областным хокимиятом, областным территориальным центром инновационной деятельности и трансфера технологий, было представлено более 200 инновационных технологий, разработок и идей научно-исследовательских институтов и опытно-конструкторских учреждений.
Эта традиционно проводимая ярмарка служит изучению соответствия спроса и предложения в различных сферах и отраслях экономики, налаживанию сотрудничества между новаторами и инвесторами инновационных проектов. Кроме того, мероприятие дает возможность продемонстрировать технологии и разработки высших учебных заведений, научно-исследовательских, опытно-конструкторских учреждений, обменяться опытом, определить задачи на перспективу, а также обеспечить дальнейшее развитие научного сотрудничества и прямых контактов с потенциальными покупателями. В результате достигаемых в ходе выставки договоренностей внедряются мобильные и современные технологии в сферах промышленности, сельского хозяйства, услуг и сервиса, достигается высокая результативность.
В Ферганской области также проводится определенная работа по стимулированию и внедрению в практику научных разработок. В результате научных поисков, проводимых областным территориальным центром инновационной деятельности и трансфера технологий совместно с высшими учебными заведениями в ведущих направлениях науки, в 2012-2014 годах было реализовано 2 научно-практических и 6 научно-инновационных проектов.
Большой интерес у участников вызвали передовые инновационные идеи, технологии и проекты, научные разработки вузов, научно-исследовательских институтов и центров Ферганской, Андижанской и Наманганской областей. Новые экономически эффективные идеи в области машиностроения, разработки альтернативной энергии и энергосбережения, разработки технологий в сфере сельского хозяйства имеют важное значение для дальнейшего развития сферы.
- На сегодняшний день в нашей стране ведется ряд изысканий по использованию альтернативной энергии, - говорит старший научный работник Ферганского политехнического института Мирсоли Узбеков. - На ярмарке мы продемонстрировали технологию солнечной печи, которая может использоваться в отоплении теплиц и сушке фруктов. Эта печь привлекает внимание своим удобством и экономичностью.
В рамках ярмарки также прошел научно-практический семинар на тему «Инновационное предпринимательство в области: проблемы и перспективы». В ходе мероприятия был заключен ряд договоров с промышленными предприятиями и организациями, субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства по закупке и реализации новых технологий, проектов и разработок.