2017-11-15 | Jamiyat
Adliya vazirligining Toshkent yuridik kollejida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etish va uning mazmunini tubdan takomillashtirish maqsadida 2017-yil 10-noyabrda Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq kollejdagi muhitni sog‘lomlashtirish va mavjud muammolarning tezkor yechimini topish maqsadida Toshkent yuridik kolleji faoliyatini o‘rganish va uni takomillashtirish bo‘yicha komissiya tashkil etildi.
Komissiyaga bir oylik muddatda kollejning rahbar va pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish hamda kollejni zamonaviy talablarga javob beradigan, yuksak malaka, professional tayyorgarlik va ma’naviy-axloqiy fazilatlarga ega boshqaruv va pedagog kadrlar bilan to‘ldirish vazifasi topshirildi.
Shuningdek, qaror bilan Toshkent yuridik kolleji Toshkent davlat yuridik universiteti tasarrufiga o‘tkazildi.
Shu bilan birga, qarorga muvofiq Toshkent yuridik kollejida o‘quv jarayonini tubdan yaxshilash, o‘quvchilarni o‘qitish sifatini, ma’naviy-axloqiy tarbiyalash, ularning huquqiy madaniyati va ongini oshirish, shuningdek, kollejning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash bo‘yicha Tadbirlar rejasi ham tasdiqlandi.
Qarorda o‘quvchilar qonun hujjatlarida belgilangan tartib bilan bir qatorda, o‘quv intizomi va kollej ichki tartib-qoidalarini buzganligi, shu jumladan semestr davomida uzrsiz sabablarga ko‘ra darslarni 74 soatdan ortiq vaqt qoldirgani, shuningdek, odob-axloq qoidalarini buzganligi uchun ham Toshkent yuridik kollejdan chetlashtirilishi belgilab qo‘yildi.
Bundan tashqari, qarorda Toshkent davlat yuridik universitetiga universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan kollej uchun o‘quv-laboratoriya uskunalari, sarflash materiallari, kompyuter texnikasi, darsliklar va o‘quv qo‘llanmalari, yengil avtotransport vositalari sotib olish, shuningdek, kollej xodimi va o‘quvchilarini moddiy qo‘llab-quvvatlash huquqi berildi.

Принято постановление по коренному совершенствованию деятельности Ташкентского юридического колледжа Министерства юстиции
В целях коренного совершенствования организации и содержания учебно-воспитательного процесса в Ташкентском юридическом колледже Министерства юстиции Республики Узбекистан 10 ноября 2017 года принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Принимая во внимание необходимость оздоровления сложившейся ситуации и оперативного решения имеющихся проблем, постановлением образована Комиссия по изучению и совершенствованию деятельности колледжа.
Комиссии в течение одного месяца поручено провести аттестацию руководящих и педагогических кадров колледжа и обеспечить его укомплектование управленческими и педагогическими кадрами, отвечающими современным требованиям, с высокими морально-нравственными качествами и профессионализмом.
Вместе с тем, на основании постановления Ташкентский юридический колледж был введен в структуру Ташкентского государственного юридического университета.
Постановлением также утвержден План мероприятий по коренному улучшению учебного процесса в Ташкентском юридическом колледже, повышению качества обучения, уровня духовно-нравственного воспитания, правовой культуры и правосознания учащихся, а также укреплению материально-технической базы.
Помимо этого, постановление устанавливает порядок отчисления учащихся из колледжа наряду с установленным законодательством порядком, также за нарушение учебной дисциплины и правил внутреннего распорядка колледжа, включая непосещение по неуважительной причине учебных занятий более 74 часов в течение семестра, а также нарушение этических правил поведения.
Кроме того, Ташкентскому государственному юридическому университету предоставлено право за счет внебюджетных средств приобретать для колледжа учебно-лабораторное оборудование, расходные материалы, компьютерную технику, учебники и учебные пособия, легковые автотранспортные средства, а также оказывать материальную поддержку работникам и учащимся колледжа.