Energetika boshqaruv tizimlarini joriy qilish-muvafaqqiyatlar garovi
Ma'lumki, hozirgi vaqtda O‘zbekiston Respublikasida iqtisodiyotni rivojlantirish va aholi turmush darajasini yanada yuksaltirish borasida keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Qo‘yilgan maqsadlarga erishishda energiya ta'minoti asosiy omillardan biri hisoblanadi. Iqtisodiyotning o‘sishi va tabiiy ijobiy demografik tendensiyalar, o‘z navbatida energetika resurslaridan yanada ko‘proq foydalanishni talab etmoqda.
Bunda energiyadan oqilona foydalanish, energiya ta’minoti barqarorligini va energetik xavfsizlikni ta’minlash maqsadida energiyani tejash va energiya samaradorligini oshirish masalalari muhim ahamiyatga ega.
Joriy yilning 14-noyabr kuni Toshkent shahridagi “Radisson Blu Hotel” mehmonxonasining konferensiyalar zalida ISO 50001 “Energetika boshqaruv tizimlari. Talablar va qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnoma” standartini joriy qilish masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi. Seminar Jahon banki tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Musaffo rivojlanish bo‘yicha koreya maqsadli fondi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlaridan 40 dan ortiq vakillar (Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, “ETMK” AJ, O‘zdavenergonazorat, O‘zdavneftgazinspeksiya, “O‘zstandart” agentligi, “O‘zbekneftgaz” AJ, “O‘zavtosanoat” AK, “O‘zbekengilsanoat” AJ, “O‘zkimyosanoat” AJ, “O‘zqurilishmateriallari” AJ, “O‘zbekenergo” AJ, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ, “O‘zpaxtayog‘” AJ, NTMK, OTMK, “O‘zmetkombinat” AJ, “Qizilqumsement” AJ, “Kvars” AJ, “Kattaqo‘rg‘on yog‘-moy” AJ, TDTU va boshqalar) hamda Koreyaning “Eksimbank” banki, Yaponiyaning Djayka agentligi, Islom taraqqiyot banki, Birlashgan millatlar tashkiloti taraqqiyot dasturi kabi xalqaro moliya institutlari va banklar xodimlari ishtirok etishdi.
Seminar davomida ishtirokchilar energetika boshqaruv tizimlarini joriy qilish bo‘yicha davlatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan siyosat, Jahon bankining O‘zbekistondagi 4 ta korxonada, jumladan “Bekobodsement” AJda ISO 50001 standartini joriy qilish bo‘yicha tajriba loyihasining yakuniy ma’lumotlari bilan tanishtirildilar. Shuningdek, ushbu standartni joriy qilishda qator muammolar, jumladan xodimlar malakasi, texnik jihozlanganlik, korxona rahbariyatining hamda jamoasining energiya samaradorligini oshirishga moyilligi kabi masalalar muhokama qilindi.
“Bekobodsement” AJ vakillari qatnashchilarni ushbu standartni joriy qilish jarayoni, joriy qilingandan keyingi natijalar va olingan ko‘nikmalar bilan batafsil tanishtirdilar. Ta’kidlanishicha, ushbu energetika boshqaruv tizimlarini joriy qilish hisobiga (joriy qilish xarajatlari - 389,4 mln.so‘m) korxona 10 oy davomida 2,6 mln.kVt.s elektr energiyasi va 1,9 mln.kub.m tabiiy gazni tejashga erishgan, jami iqtisod qilingan energiya resurslarining puldagi ifodasi 1,2 mlrd. so‘mni tashkil etgan.
Xalqaro ekspertlar Xitoy va AQSH davlatlarida ISO 50001 standartini joriy qilish jarayonida olingan bilim va tajribalar bilan ham o‘rtoqlashdilar.
Ta’kidlandiki, O‘zDSt ISO 50001 “Energetika boshqaruv tizimlari. Talablar va qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnoma” milliy standarti 2015 yil 1 iyunda kuchga kirgan bo‘lib, o‘tgan davr mobaynida respublikamizning 20 dan ortiq korxonalarida muvaffaqiyatli joriy qilindi. Iqtisodiyot vazirligi vakillari yaqin istiqbolda ushbu standart yana 50 ta korxonada joriy qilinishini qayd etishdi.

Внедрение системы энергоменеджмента–путь к успеху
Всем известно, что в настоящее время в Республике Узбекистан реализуются широкомасштабные меры для развития экономики и повышения уровня жизни населения.
Одним из важных факторов для достижения поставленных целей является энергообеспечение. С ростом экономики и с учетом естественных положительных демографических тенденций все больше и больше требуются энергоресурсы.
При этом вопросы энергосбережения и повышения энергоэффективности приобретают более высокий приоритет с целью рационального использования энергии, обеспечения стабильности энергоснабжения и энергетической безопасности.
14 ноября текущего года в Ташкенте в конференц-зале гостиницы «Radisson Blu Hotel» проведен семинар, посвящённый вопросам внедрения стандарта ISO 50001 «Системы энергетического менеджмента в Узбекистане. Требования и руководство по применению». Семинар организован Всемирным банком совместно с Министерством экономики Республики Узбекистан и Корейским целевым фондом зеленого роста. В нем приняли участие более 40 представителей отраслей экономики (Госкоминвестиций, АО «НЭК», Узгосэнергонадзор, Узгоснефтегазинспекция, Агентство «Узстандарт», АО «Узбекнефтегаз», АК «Узавтосаноат», АО «Узбекенгилсаноат», АО «Узкимёсаноат», АО «Узстройматериалы», АО «Узбекэнерго», АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Узпахтаег», НГМК, АГМК, АО «Узметкомбинат», АО «Кизилкумцемент», АО «Кварц», АО «Каттакургон ег-мой», ТГТУ и другие), международных финансовых институтов и банков, таких как «Эксимбанк» Кореи, Джайка, Исламский банк развития, ПРООН и другие.
В ходе семинара участники были ознакомлены о проводимой политике государством по внедрению систем энергоменеджмента, итоговыми материалами пилотного проекта Всемирного банка по внедрению стандарта ISO 50001 на четырех предприятиях Узбекистана, в том числе на примере АО «Бекабадцемент». Также были обсуждены проблемные вопросы при внедрении данного стандарта, такие как кадровые ресурсы, техническая оснащенность и приверженность руководства предприятия, а также коллектива к вопросам повышения энергоэффективности.
Представители АО «Бекабадцемент» подробно ознакомили участников с процессом внедрения данного стандарта, полученными результатами после внедрения и извлеченными уроками. Как было отмечено, за счет внедрения (стоимость внедрения – 389,4 млн.сум) данной системы энергоменеджмента предприятие в течение 10 месяцев сэкономило 2,6 млн.кВт.ч электроэнергии и 1,9 млн.куб.м природного газа, а суммарная экономия составила 1,2 млрд.сум.
Международные эксперты также поделились опытом и знаниями, полученными в Китае и США при внедрении стандарта ISO 50001.
Отмечено, что национальный стандарт O`zDSt ISO 50001 «Системы энергетического менеджмента. Требования и руководство по применению» вступил в силу с 1 июня 2015 года и за прошедший период данный стандарт успешно внедрен на более 20 предприятиях республики. Представители Министерства экономики сообщили, что в ближайшую перспективу данный стандарт будет внедрен еще на 50 предприятиях республики.