O‘zbekiston delegatsiyasining Madrid shahridagi uchrashuvlari
2017-yilning 13-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Madrid shahrida Ispaniya Qirolligi Savdo bo‘yicha davlat kotibi Mariya Luisa Ponsela bilan uchrashdi.
Muzokaralar davomida hamkorlikni, avvalo savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Suhbatda ta’kidlanganidek, bugungi kunda O‘zbekiston va Ispaniya investitsion aloqalarni kengaytirish, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi va nomenklaturasi ko‘paytirish uchun yetarlicha imkoniyatlarga ega bo‘lib, 2017-yilning yanvar-iyul oylarida bu ko‘rsatgich 71,5 mln. AQSh dollarini tashkil etdi.
Uchrashuv va shu kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston va Ispaniya ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokidagi biznes-forumda iqtisodiyotning turli sohalarida birgalikdagi va o‘zaro manfaatli yangi loyihalarni amalga oshirishning istiqbollari batafsil ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Ispaniya Qirolligi Hukumati o‘rtasida iqtisodiyot va sanoat sohalarida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum hamda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Ispaniya Savdo palatasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi.

Абдулазиз Камилов встретился с Госсекретарем по торговле Испании
13 ноября текущего года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым в г.Мадриде встретилась с Государственным секретарем по торговле Королевства Испания Марией Луисой Понселой.
Как сообщает пресс-служба МИД, стороны обсудили приоритетные направления дальнейшего развития сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Как отмечалось на встрече, сегодня Узбекистан и Испания располагают достаточными возможностями для расширения инвестиционных связей, наращивания объемов и номенклатуры взаимного товарооборота, который в январе-июле 2017 года составил 71,5 млн. долларов США.
На встрече и в ходе состоявшегося в этот же день бизнес-форума с участием представителей деловых кругов Узбекистана и Испании предметно рассмотрены перспективы реализации новых совместных и взаимовыгодных проектов в различных областях экономики.
По итогам подписаны Меморандум между Правительством Республикой Узбекистан и Правительством Королевства Испания о сотрудничестве в области экономики и промышленности, а также Соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Торговой палатой Испании.