2017-11-14 | Ekologiya
O‘zbekiston ekologik harakati Toshkent shahar hududiy bo‘linmasi hamda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti hamkorligida «Atrof tabiiy muhit muhofazasi masalalarida qabul qilingan qonunlarning mazmun-mohiyati» mavzuida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, professor-o‘qituvchilar, talaba-yoshlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda mamlakatimizda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, aholi turmush darajasi va sifatini oshirish, tabiatni asrash, aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida ekologik madaniyatni yuksaltirish borasida samarali ishlar qilinayotgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 21-apreldagi «Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish to‘g‘risida»gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lib xizmat qilayotir.
Davra suhbatida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha qabul qilingan qonun hujjatlari yuzasidan yoshlarga ma’lumot berildi. Shuningdek, aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish, Ekoharakat va fuqarolik jamiyati institutlarining o‘zaro hamkorligini mustahkamlash, jamoatchilik ekologik nazoratini amalga oshirishda nodavlat notijorat tashkilotlarining tajribasi kabi masalalar ham muhokama qilindi.

2017-11-14 | Экология
Ташкентским городским территориальным отделением Экологического движения Узбекистана совместно с Ташкентским государственным педагогическим университетом имени Низами проведена беседа за “круглым столом” на тему “Суть и значимость принятых законов в вопросах охраны окружающей природной среды”.
В ней приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, профессора-преподаватели, студенческая молодежь, а также представители средств массовой информации.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране реализуется эффективная работа в сфере экологии и охраны окружающей среды, направленная на повышение уровня и качества жизни населения, бережное отношение к природе, в особенности повышение экологической культуры молодежи. Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ главы нашего государства “О совершенствовании системы государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды” от 21 апреля нынешнего года.
В беседе за “круглым столом” молодежи предоставлена информация о законодательных актах, принятых с целью поддержания экологии и охраны окружающей среды. Также обсуждены такие вопросы, как повышение экологической культуры населения, укрепление взаимного сотрудничества между Экодвижением и институтами гражданского общества, опыт негосударственных некоммерческих организаций в реализации общественного экологического контроля.