Islom Karimov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani munosabati bilan qutlovlar
Mamlakatimizda 2015-yil 29-mart kuni bo'lib o'tgan saylovda Islom Karimov O'zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani munosabati bilan xorijiy davlatlar va hukumatlar, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, xorijiy mamlakatlarning taniqli jamoat arboblari nomidan samimiy tilaklar bildirilgan qutlovlar kelishi davom etmoqda.
Jumladan, Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Barak Obamaning qutlovida bunday deyiladi:
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti
Islom Karimov Janobi Oliylariga
Muhtaram Prezident Janobi Oliylari!
Siz Prezident lavozimida navbatdagi muddatda ish boshlayotganingiz munosabati bilan Sizga va O'zbekiston xalqiga tinchlik va ravnaq tilayman. Amerika Qo'shma Shtatlari va O'zbekiston o'rtasida mushtarak manfaatlar mavjud bo'lib, ular o'zaro munosabatlarimizning mustahkam va izchil rivojlanishida muhim ahamiyat kasb etmoqda. Shuningdek, biz ko'plab umumiy tahdidlarga ham duch kelmoqdamiz. O'zaro hamkorligimiz ikki tomonlama munosabatlarimiz kengayishiga, sherikligimiz xalqlarimiz farovonligini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.
Bugungi tahlikali dunyoda doimiy barqarorlik va xavfsizlikka demokratik va mas'uliyatli boshqaruvsiz, jumladan, asosiy huquq va erkinliklarga rioya qilmasdan erishib bo'lmaydi. Prezident lavozimida yangi muddatdagi faoliyatingizda ushbu muhim masalalar bo'yicha Siz bilan hamkorlikni davom ettirish niyatidaman. Amerika xalqi nomidan O'zbekiston xalqiga ezgu istaklarimni yo'llab, mamlakatingizga tinchlik va taraqqiyot tilayman.
Ehtirom bilan,
Barak Obama,
Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti.
Amerika Qo'shma Shtatlari Davlat kotibi – Jon Kerri
Chexiya Respublikasi Prezidenti – Milosh Zeman
Misr Arab Respublikasi Prezidenti – Abdulfattoh As-Sisi
Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti – Muhammad Ashraf G'ani
Tailand Qirolligi Bosh vaziri – Prayut Chan-Ocha
Gruziya Prezidenti – Georgiy Margvelashvili
Armaniston Respublikasi Prezidenti – Serj Sargsyan
Falastin Davlati Prezidenti, Falastin ozodlik tashkiloti ijroiya qo'mitasi raisi – Mahmud Abbos
Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi raisi – Valentina Matviyenko
Energetika Xartiyasi Bosh kotibi – Urban Rusnak
Saudiya Arabistonida istiqomat qilayotgan vatandoshlar – Safoxon Jalolxon To'ra Marg'iloniy va boshqalar

2015-04-06 | Политика
От глав иностранных государств и правительств, руководителей международных организаций и видных общественных деятелей зарубежных стран продолжают поступать послания с искренними поздравлениями и теплыми пожеланиями по случаю избрания Ислама Каримова Президентом Республики Узбекистан на выборах, состоявшихся 29 марта 2015 года.
В послании Президента Соединенных Штатов Америки Барака Обамы говорится следующее:
Его Превосходительству Исламу Каримову,
В то время, как Вы начинаете Ваш следующий срок в должности Президента, я желаю Вам и народу Узбекистана мира и процветания. Соединенные Штаты и Узбекистан разделяют много общих интересов, которые внесли свой вклад в наши крепкие и постоянно развивающиеся отношения, и мы также сталкиваемся со многими общими угрозами. Работая вместе, наши двусторонние отношения могут продолжать расширяться, а наше партнерство может возрастать на благо обоих наших народов.
В мире, где существует множество угроз, долгосрочная стабильность и безопасность не могут быть достигнуты без демократического и ответственного управления, включая уважение основных прав и свобод. Я с нетерпением ожидаю работы с Вами по этим важным вопросам в ходе Вашего нового президентского срока. От имени американского народа я направляю теплые поздравления народу Узбекистана и выражаю добрые пожелания мира и процветания Вашей стране.
Барак Обама,
Поздравительные послания направили также:
Государственный секретарь Соединенных Штатов Америки – Джон Керри
Президент Чешской Республики – Милош Земан
Президент Арабской Республики Египет – Абдель Фаттах Аль Сиси
Президент Исламской Республики Афганистан – Мухаммад Ашраф Гани
Премьер-министр Королевства Таиланд – Прают Чан-Оча
Президент Грузии – Георгий Маргвелашвили
Президент Республики Армения – Серж Саргсян
Президент Государства Палестина, Председатель Исполнительного Комитета Организации Освобождения Палестины – Махмуд Аббас
Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации – Валентина Матвиенко
Генеральный секретарь Энергетической Хартии – Урбан Руснак
Соотечественники, проживающие в Саудовской Аравии – Сафохон Жалолхон Тура Маргилоний и др.
Председатель Духовного управления мусульман Российской Федерации, Председатель Совета муфтиев России – Равиль Гайнутдин