O‘zbekiston Prezidenti YeXHT Bosh kotibini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-noyabr kuni mamlakatimizga tashrif bilan kelgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) Bosh kotibi Tomas Gremingerni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Shveytsariyaning atoqli diplomatini yuqori va mas’uliyatli lavozimga tayinlangani bilan qutlab, O‘zbekiston YeXHT bilan yanada faol hamkorlik qilish, Tashkilot mandatiga kiruvchi barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro anglashuvni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini qayd etdi.
YeXHT Bosh kotibining tashrifi hamda uning Samarqandda bo‘lib o‘tadigan xalqaro konferensiyadagi ishtiroki mamlakatimizda Tashkilot tomonidan O‘zbekistonda hayotning barcha jabhalarida ro‘y berayotgan tub o‘zgarishlar, jumladan, demokratlashtirish jarayoni, inson huquqlari, erkinlik va manfaatlarini ta’minlash, investitsiya muhitini yaxshilash va amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning boshqa muhim jihatlariga bo‘lgan qiziqishning tasdig‘i sifatida baholanmoqda.
Tomas Greminger O‘zbekistonning qo‘shni mamlakatlar, jumladan, Afg‘oniston bilan aloqalarini mustahkamlash bo‘yicha izchil va amaliy qadamlarini yuksak qadrlaydi. Yuqori martabali mehmon nufuzi va ishtirokchilari soni ko‘pligi bo‘yicha mislsiz bo‘lgan Samarqand forumi natijalari mintaqaviy hamkorlikka yangi sur’at berish, strategik jihatdan muhim mintaqada o‘zaro anglashuv va ishonch muhitini mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Mehmon O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasining asosiy yo‘nalishlari YeXHTning xavfsizlik, iqtisodiy-ekologik va inson mezonlari bo‘yicha barcha maqsad va ustuvor yo‘nalishlari bilan to‘la hamohang ekanini alohida ta’kidladi.
YeXHT va uning O‘zbekistondagi vakolatxonasi o‘zaro hamkorlikka, mamlakatimizda uzoq istiqbolga mo‘ljallangan islohotlar va o‘zgarishlarni amalga oshirish bo‘yicha tajriba almashish va ekspert ko‘magi ko‘rsatishga tayyor ekani bildirildi.
Uchrashuvda YeXHT faoliyatiga oid boshqa masalalar, jumladan, mintaqaviy va xalqaro dolzarb muammolar ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана принял Генерального секретаря ОБСЕ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 ноября принял прибывшего в нашу страну с визитом Генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Томаса Гремингера.
Глава нашего государства поздравил видного швейцарского дипломата с назначением на высокий и ответственный пост, подчеркнув заинтересованность Узбекистана в более активном взаимодействии с ОБСЕ, укреплении взаимопонимания по всем вопросам мандата Организации.
В нашей стране визит Генерального секретаря ОБСЕ и его участие в предстоящей международной конференции в Самарканде рассматривают как подтверждение интереса со стороны Организации к происходящим в Узбекистане кардинальным изменениям во всех сферах жизни, в том числе процессам демократизации, обеспечения прав, свобод и интересов человека, улучшения инвестиционного климата, и другим ключевым аспектам проводимых масштабных реформ.
Томас Гремингер высоко оценил последовательные и конструктивные шаги Узбекистана по пути укрепления отношений с соседними странами, в том числе с Афганистаном. Высокий гость выразил уверенность, что итоги беспрецедентного по числу участников и представительству предстоящего Самаркандского форума позволят достичь новой динамики регионального сотрудничества, укрепят взаимопонимание и доверие в этом стратегически важном регионе.
Гость особо отметил, что приоритетные направления Стратегии развития Узбекистана на предстоящие пять лет полностью созвучны целям и приоритетам ОБСЕ по всем направлениям: безопасность, экономико-экологическое и человеческое измерения.
Была выражена поддержка и готовность ОБСЕ и ее офиса в Узбекистане к совместной работе, обмену опытом и экспертному содействию в реализации проводимых в стране реформ и преобразований на долгосрочной основе.
На встрече были рассмотрены и другие вопросы повестки дня ОБСЕ, включая актуальную региональную и международную проблематику.