O‘zbekiston Prezidenti YeXHT Bosh kotibini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-noyabr kuni mamlakatimizga tashrif bilan kelgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) Bosh kotibi Tomas Gremingerni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Shveytsariyaning atoqli diplomatini yuqori va mas’uliyatli lavozimga tayinlangani bilan qutlab, O‘zbekiston YeXHT bilan yanada faol hamkorlik qilish, Tashkilot mandatiga kiruvchi barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro anglashuvni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini qayd etdi.
YeXHT Bosh kotibining tashrifi hamda uning Samarqandda bo‘lib o‘tadigan xalqaro konferensiyadagi ishtiroki mamlakatimizda Tashkilot tomonidan O‘zbekistonda hayotning barcha jabhalarida ro‘y berayotgan tub o‘zgarishlar, jumladan, demokratlashtirish jarayoni, inson huquqlari, erkinlik va manfaatlarini ta’minlash, investitsiya muhitini yaxshilash va amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning boshqa muhim jihatlariga bo‘lgan qiziqishning tasdig‘i sifatida baholanmoqda.
Tomas Greminger O‘zbekistonning qo‘shni mamlakatlar, jumladan, Afg‘oniston bilan aloqalarini mustahkamlash bo‘yicha izchil va amaliy qadamlarini yuksak qadrlaydi. Yuqori martabali mehmon nufuzi va ishtirokchilari soni ko‘pligi bo‘yicha mislsiz bo‘lgan Samarqand forumi natijalari mintaqaviy hamkorlikka yangi sur’at berish, strategik jihatdan muhim mintaqada o‘zaro anglashuv va ishonch muhitini mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Mehmon O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasining asosiy yo‘nalishlari YeXHTning xavfsizlik, iqtisodiy-ekologik va inson mezonlari bo‘yicha barcha maqsad va ustuvor yo‘nalishlari bilan to‘la hamohang ekanini alohida ta’kidladi.
YeXHT va uning O‘zbekistondagi vakolatxonasi o‘zaro hamkorlikka, mamlakatimizda uzoq istiqbolga mo‘ljallangan islohotlar va o‘zgarishlarni amalga oshirish bo‘yicha tajriba almashish va ekspert ko‘magi ko‘rsatishga tayyor ekani bildirildi.
Uchrashuvda YeXHT faoliyatiga oid boshqa masalalar, jumladan, mintaqaviy va xalqaro dolzarb muammolar ko‘rib chiqildi.

President of Uzbekistan received the OSCE Secretary General
On November 9, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Secretary General of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Thomas Greminger.
The Head of our state congratulated a prominent Swiss diplomat on his appointment to a high and responsible post, emphasizing the interest of Uzbekistan in more active interaction with the OSCE, strengthening of mutual understanding on all issues of the Organization’s mandate.
In our country, the visit of the OSCE Secretary General and his participation in the forthcoming international conference in Samarkand is considered as confirmation of the interest of the Organization towards the cardinal changes in all spheres of life in Uzbekistan, including the process of democratization, ensuring human rights, freedoms and interests, improving investment climate, and other key aspects of large-scale reforms.
Thomas Greminger highly appreciated the consistent and constructive steps of Uzbekistan towards strengthening relations with neighboring countries, including with Afghanistan. The distinguished guest expressed his confidence that the results of the upcoming Samarkand forum, unprecedented in terms of the number of participants and representation, will make it possible to achieve new dynamics of regional cooperation, strengthen mutual understanding and trust in this strategically important region.
The guest especially noted that the priority areas of the Development Strategy of Uzbekistan for the next five years are fully in tune with the goals and priorities of the OSCE in all areas: security, economic-ecological and human dimensions.
The support and readiness of the OSCE and its office in Uzbekistan for joint work, exchange of experience and expert assistance in implementation of ongoing reforms in the country on a long-term basis was expressed.
At the meeting, other issues on the OSCE agenda, including current regional and international issues were also discussed.