Boqiy va bebaho meros
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birgalikda o‘tkazilayotgan I Toshkent xalqaro amaliy san’at festivali doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada an’naviy va zamonaviy usuldagi ijod namunalari namoyish etildi.
O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasida o‘tkazilgan ko‘rgazmada Badiiy akademiya raisi A.Nuriddinov, O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vazirining o‘rinbosari K.Oqilova va boshqalar mamlakatimizda san’atning barcha yo‘nalishlari kabi amaliy va dekorativ san’at taraqqiyotiga ham keng yo‘l ochilgani, milliy hunarmandlikning ko‘plab turlari izchil rivojlanayotganini ta’kidladi.
Bugungi kunda kulolchilik, naqqoshlik, ganchkorlik, zargarlik, zardo‘zlik, kashtachilik, yog‘och o‘ymakorligi va amaliy san’atning boshqa turlari bo‘yicha sulola vakillarining ijod namunalari mamlakatimiz va xorijda mashhur. Ular san’at va madaniyat saroylari, teatrlar, muzeylar, ma’muriy inshootlar, metro bekatlari, muazzam maydonlarimizdagi yodgorlik majmualari ko‘rkiga ko‘rk qo‘shmoqda.
– Ilk bor o‘tkazilayotgan bunday festival amaliy san’at sohasidagi yutuq va yangiliklarni, erishilgan natijalarni sarhisob etish imkonini beradi, – deydi O‘zbekiston Badiiy akademiyasi akademigi, O‘zbekiston Respublikasi san’at arbobi, mohir kulol Akbar Rahimov. – Festival doirasidagi ko‘rgazmalar betakrorligi, yangi ijodiy g‘oyalarga boyligi, qamrovining kengligi, milliy qiyofamizni yaqqol aks ettirgani bilan diqqatga sazovor.
Bu yerda mamlakatimizning turli hududlaridagi usta va hunarmandlar, ularning shogirdlarining ijod namunalari bilan birga chet ellik ijodkorlarning ishlari bilan ham tanishish mumkin.
– Mazkur loyiha musavvirlar, tikuvchilar, dizaynerlarning o‘zaro ijodiy hamkorligini ham ko‘rsatmoqda, – deydi chevar Nina Petrosova. – Ko‘rgazmadagi qator ijod namunalarini rassom Vyacheslav Useyinov eskizlari asosida birgalikda yaratganmiz. Jumladan, "Koinot yulduzlarining miltirashi" nomli gobelen uslubidagi ijodiy ish besh yil davomida tayyorlangan. Ushbu festival mamlakatimizda turli millat va elat vakillarining samarali ijod qilishi uchun zarur barcha sharoitlar mavjudligini yana bir karra namoyish etmoqda.
Festival doirasida o‘tgan davra suhbatida hunarmandlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha dolzarb masalalar muhokama etildi. Yoshlar ijod saroyida amaliy va dekorativ san’at namunalariga oid ko‘rgazmalar ochildi.

Вечное и бесценное наследие
На выставке, организованной в рамках I Ташкентского международного фестиваля прикладного искусства, проводимого Академией художеств Узбекистана совместно с партнерскими организациями, представлены образцы творчества, созданные как в традиционном, так и современном стиле.
На выставке, прошедшей в Галерее изобразительного искусства Узбекистана, председатель Академии художеств А.Нуриддинов, заместитель министра культуры Республики Узбекистан К.Окилова и другие отметили, что в нашей стране созданы широкие возможности для развития всех направлений искусства, последовательно развиваются многие виды национального ремесленничества.
На сегодняшний день творческие работы представителей династий, занимающихся гончарным, ювелирным, золотошвейным делом, резьбой по дереву и ганчу, вышивкой и другими видами прикладного искусства, широко известны как в нашей страны, так и далеко за ее пределами. Их работы украшают дворцы искусства и культуры, театры, музеи, административные сооружения, станции метро, мемориальные комплексы нашей страны.
- Впервые проводимый фестиваль дает возможность подвести итоги достигнутых результатов в сфере прикладного искусства, - сказал академик Академии художеств Узбекистана, заслуженный деятель искусства Республики Узбекистан Акбар Рахимов. - Проходящие в рамках фестиваля выставки привлекают внимание своей красочностью, насыщенностью новыми творческими идеями, широким масштабом, ярким отражением нашей национальной самобытности.
Здесь можно ознакомиться не только с образцами творчества мастеров из различных регионов нашей страны, а также их учеников, но и с работами зарубежных творцов.
- Данный проект ярко демонстрирует и плодотворное творческое сотрудничество художников, портных и дизайнеров, - говорит вышивальщица Нина Петросова. - Несколько представленных на выставке творческих работ мы создали совместно по эскизам художника Вячеслава Усейинова. Например, гобелен под названием "Мерцание звезд вселенной" создавался в течение пяти лет. Данная выставка свидетельствует, что в нашей стране есть все условия для плодотворного творчества представителей всех национальностей.
На состоявшейся в рамках фестиваля встрече за "круглым столом" были обсуждены актуальные вопросы по различным направлениям ремесленничества. Во Дворце творчества молодежи открылись выставки работ мастеров прикладного и декоративного искусства.