Jizzaxda Sharof Rashidov haykali ochildi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 27-martdagi «Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligini nishonlash to‘g‘risida»gi qarorida Jizzax shahrida uning xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlik majmuasini barpo etish va haykalini o‘rnatish belgilangan edi. Qisqa vaqtda shahar markazida mazkur majmua va haykal bunyod etildi.
Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligi doirasida ushbu haykalning ochilish marosimi bo‘ldi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat a’zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mehnat faxriylari, adabiyot va san’at namoyandalari, viloyat ahli, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan kelgan yurtdoshlarimiz, chet ellik mehmonlar ishtirok etdi. Sharof Rashidovning farzandlari, do‘stlari, hamkasblari, shogirdlari va boshqa yaqinlari qatnashdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari Sharof Rashidovning xalqimiz manfaatlari yo‘lidagi ulkan xizmatlari haqida so‘zladi.
Sharof Rashidov oddiy xalq orasidan chiqqani, noyob aql-zakovati, mehnatsevarligi va kamtarligi bilan katta obro‘-e’tibor qozongani, xalqimizga sadoqat bilan halol xizmat qilganini ta’kidladi.
Sharof Rashidov umr bo‘yi o‘z xalqiga, barcha sof niyatli insonlarga yaxshilik qilib, ularni ulug‘ maqsadlar yo‘lida birlashtirib, ezgu ishlarga safarbar etib yashadi, deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev. Bu olijanob, donishmand va bag‘rikeng inson, qanday suronli sinovlarga duch kelgan bo‘lmasin, yuksak gumanistik g‘oyalarga doimo sodiq bo‘lib, xalqimiz qalbida yaxshi nom, so‘nmas xotira qoldirdi.
Sharof Rashidov respublika rahbari sifatida zimmasidagi ulkan vazifalarga qaramasdan, o‘zi butun borlig‘i bilan sevgan adabiyotga hamisha sodiq qoldi. U o‘zining betakror iste’dodi bilan ezgu qadriyatlarni tarannum etgan roman va qissalar, she’r va dostonlar, publitsistik maqolalar yaratdi, dedi Prezidentimiz.
Tadbirda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Oqil Salimov, mehnat faxriysi Ismoil Jo‘rabekov, uchuvchi-kosmonavt Vladimir Jonibekov, mehnat faxriysi Qallibek Kamalov, Sharof Rashidovning qizi, akademik Sayyora Rashidova va boshqalar Sharof Rashidov bilan bog‘liq xotiralari, u kishining hayoti va faoliyati haqida so‘zladi.
Sharof Rashidov haykalini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Sharof Rashidovning qizi Sayyora Rashidova ochdi.

В Джизаке открыт памятник Шарафу Рашидову
Постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова" от 27 марта текущего года было определено создание мемориального комплекса и установка памятника Ш. Рашидову в городе Джизаке. За короткое время в центре города построен данный комплекс и воздвигнут памятник.
В рамках 100-летия со дня рождения Шарафа Рашидова состоялась церемония открытия этого памятника.
В мероприятии приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, представители государственных и общественных организаций, ветераны труда, деятели литературы и искусства, жители области, представители Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, зарубежные гости. Участвовали дети и родные Шарафа Рашидова, его друзья, коллеги и ученики.
Глава нашего государства говорил об огромных заслугах Шарафа Рашидова в интересах нашего народа.
Отметил, что Шараф Рашидов был представителем простого народа, своей проницательностью, умом, трудолюбием и скромностью завоевал большое уважение и авторитет, преданно и честно служил народу.
Шараф Рашидов на протяжении всей своей жизни делал добро людям, объединял их во имя великих целей, мобилизовывал на благородные дела, подчеркнул Шавкат Мирзиёев. Этот благородный, мудрый и великодушный человек, невзирая на сложные испытания и трудности, всегда был привержен высоким гуманистическим идеям, оставил о себе доброе имя в памяти нашего народа.
Шараф Рашидов, несмотря на загруженность важными задачами, возложенными на него как на руководителя республики, всегда остался преданным литературе, которую он любил всем своим существом. Благодаря неповторимому таланту он создал романы и повести, стихи и поэмы, публицистические статьи, воспевающие благородные ценности, сказал Президент нашей страны.
Академик Академии наук Узбекистана Окил Салимов, ветеран труда Исмоил Джурабеков, летчик-космонавт Владимир Джанибеков, ветеран труда Каллибек Камалов, дочь Шарафа Рашидова, академик Сайёра Рашидова и другие поделились воспоминаниями о Шарафе Рашидове, говорили о его жизни и деятельности.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и дочь Шарафа Рашидова Сайёра Рашидова открыли памятник Шарафу Рашидову.