Innovatsiya loyihalari ko‘rgazmasi
Namanganda VIII Innovatsion g'oyalar, texnologiyalar va loyihalar respublika yarmarkasiga tayyorgarlik doirasida innovatsion ishlanmalarning sohaviy taqdimotlari ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo'mitasi, Namangan viloyati hokimligi, viloyat hududiy innovatsiya faoliyati va texnologiyalar transferi markazi hamkorligida tashkil etilgan ko'rgazmada ilmiy-tadqiqot institutlari, oliy ta'lim muassasalari, ilmiy-ishlab chiqarish va konstruktorlik tashkilotlari xodimlari, ishlab chiqaruvchilar, tadbirkor va fermerlar ishtirok etdi.
Tadbirda mamlakatimizda ilm-fan va ishlab chiqarish o'rtasida amaliy hamkorlikni yanada kuchaytirish hamda samaradorligini oshirish, fan-texnika yutuqlari, innovatsiya loyihalarini amaliyotga tatbiq etish orqali kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarini rivojlantirishga qaratilayotgan alohida e'tibor yuksak samaralar berayotgani ta'kidlandi.
– Davlatimiz rahbarining 2008-yil 15-iyuldagi "Innovatsion loyihalar va texnologiyalarni ishlab chiqarishga tatbiq etishni rag'batlantirish borasidagi qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qarori mamlakatimizda oliy ta'lim, fan va ilmiy-tadqiqot muassasalari intellektual salohiyatidan yanada oqilona foydalanish, ilmiy-tadqiqotlar natijalarini iqtisodiyotning real sektori tarmoqlarida joriy qilinishini ta'minlash hamda fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash yo'lida muhim dasturilamal bo'lmoqda, – deydi Namangan viloyati hududiy innovatsiya faoliyati va texnologiyalar transferi markazi rahbari, professor Rustamjon Murodov. – Ushbu an'anaviy ko'rgazma innovatsion ishlanmalarni iqtisodiyotning barcha tarmoqlari, jumladan, fermer xo'jaliklari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga tatbiq etish istiqbollarini kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Ko'rgazmada yigirmadan ziyod ilmiy muassasa va Farg'ona vodiysidagi oliy o'quv yurtlari olimlari tomonidan qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan samarali foydalanish, tuproq unumdorligini tiklash va oshirish, qishloq aholisini ichimlik suvi bilan ta'minlash, meva, sabzavot va uzumdan yuqori hosil yetishtirish bo'yicha ishlab chiqilgan yuzga yaqin innovatsion ishlanmalar namoyish etildi.
Tadbir davomida ilmiy muassasalar va ishlab chiqarish subyektlari o'rtasida umumiy qiymati 392 million so'mlikdan ziyod shartnoma imzolandi.
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi olimlarining zamonaviy ilm-fan, jumladan, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, kimyo, biologiya va biotexnologiyalarning dolzarb masalalari, kompozitsiyalar asosidagi yangi materiallar kabi mavzularda ma'ruzalari tinglandi.

Выставка инновационных проектов
В Намангане в рамках подготовки к VIII Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов состоялась выставка-презентация отраслевых инновационных разработок.
В мероприятии, организованном Комитетом по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, хокимиятом Наманганской области, областным территориальным центром инновационной деятельности и трансфера технологий, приняли участие работники научно-исследовательских институтов, высших учебных заведений, научно-производственных и конструкторских организаций, производители, предприниматели и фермеры.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание развитию деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства за счет повышения эффективности сотрудничества между наукой и производством, внедрения инновационных проектов.
– Постановление главы нашего государства "О дополнительных мерах по стимулированию внедрения инновационных проектов и технологий в производство" от 15 июля 2008 года служит важным руководством к действию в эффективном применении интеллектуального потенциала высших учебных заведений, научных и научно-исследовательских учреждений, обеспечении внедрения результатов научных исследований в отрасли реального сектора экономики, укреплении интеграции науки и производства, – говорит руководитель Наманганского областного территориального центра инновационной деятельности и трансфера технологий профессор Рустамжон Муродов. – Традиционная выставка способствует расширению перспектив внедрения инновационных разработок во все отрасли экономики, в том числе в деятельность фермерских хозяйств, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
На выставке демонстрировались разработанные учеными более двадцати научных учреждений и высших учебных заведений Ферганской долины около ста разработок по эффективному использованию источников возобновляемой энергии, восстановлению и повышению плодородия почвы, обеспечению сельского населения питьевой водой, обеспечению высоких урожаев фруктов, овощей и винограда.
В ходе мероприятия между научными учреждениями и субъектами производства были подписаны договоры на общую сумму более 392 миллионов сумов.
Были заслушаны доклады ученых Академии наук Республики Узбекистан о развитии источников возобновляемой энергии, актуальных проблемах химии, биологии и биотехнологий, новых композиционных материалах.