2017-10-31 | Jamiyat
Poytaxtimizdagi Yoshlar press-klubida mamlakatimiz tibbiyot sohasi istiqbollari, mavjud muammo va kamchiliklar muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Unda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yil 18-oktabr kuni sog‘liqni saqlash tizimini yanada takomillashtirish, tibbiy xizmat sifati va samaradorligini oshirishga bag‘ishlangan yig‘ilishda belgilab berilgan vazifalar ijrosi atroflicha tahlil qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri A.Shodmonov, sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari A.Xadjibayev, “O‘zfarmsanoat” aksiyadorlik konserni boshqaruvi raisining maslahatchisi J.Najmiddinov, “O‘zkimyofarm” AJ sifat va innovatsiya direktori B.Ikromov, xususiy klinika rahbari O.Muhiddinova va boshqalar tadbir ishtirokchilari hamda jurnalistlarning savollariga javob qaytardi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tibbiyot sohasini zamon talablari darajasida rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda. So‘nggi bir yil mobaynida tizimdagi mavjud kamchiliklar tibbiyot muassasalarining amaliy faoliyati, aholi murojaatlari asosida atroflicha o‘rganilib, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan salmoqli ishlar amalga oshirildi. Xalqimiz roziligi yo‘lidagi bu ezgu sa’y-harakatlar samarasida malakali tibbiy xizmat ko‘rsatish sifati va mahsuldorligi sezilarli ortmoqda.
Davra suhbatida dastlab O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov so‘z olib, davlatimiz rahbari joriy yilning o‘zida sog‘liqni saqlash masalasiga bag‘ishlab to‘rt marta yig‘ilish o‘tkazgani, ularda tizim faoliyatini tubdan isloh qilish, aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini yaxshilash yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berilganini ta’kidladi. Prezidentimiz poliklinikalar rahbarlari va mutaxassislarining faoliyati bo‘yicha parlament va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish, biriktirilgan mahallalar va xalq deputatlari mahalliy Kengashlari majlislarida hisobot berish amaliyotini rivojlantirish, tibbiy xodimlar mehnatini reyting baholash va moddiy rag‘batlantirish, vrachlar qabuliga masofadan turib yozilish imkonini beruvchi elektron tizimni joriy qilish bo‘yicha topshiriqlar berganini qayd etdi.
Davlatimiz rahbarining sohani yanada rivojlantirish, tibbiy xizmatlar ko‘lami va sifatini oshirishga qaratilgan 30 ga yaqin farmon va qarori qabul qilindi.
Shuningdek, Prezidentimiz viloyatlarga tashriflari chog‘ida tibbiyot muassasalari faoliyati bilan yaqindan tanishmoqda, shifokorlar bilan uchrashib, sohani takomillashtirish yuzasidan zarur ko‘rsatmalar bermoqda.
Tadbir ishtirokchilari bu yo‘nalishda qanday natijalarga erishilgani, mavjud muammolarni hal etish borasida yana nimalarga e’tibor qaratish lozimligi bilan qiziqdi.
– Ma’lumot uchun aytish joiz, birlamchi tibbiy-sanitariya yordamini takomillashtirishga oid qaror ijrosi doirasida 793 qishloq vrachlik punkti negizida qishloq oilaviy poliklinikasi, 441 tez tibbiy yordam shoxobchasi tashkil etildi, – dedi sog‘liqni saqlash vaziri A.Shodmonov. –Faoliyati tugatilgan 658 qishloq vrachlik punkti binolari xizmat uyi sifatida foydalanish uchun shifokorlarga berildi. Qishloq oilaviy poliklinikalarida 5 turdagi tor soha mutaxassislari faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Joriy yilda oliy o‘quv yurtlarining bakalavriatura bosqichini bitirgan 3 mingdan ziyod yosh mutaxassisning qariyb 80 foizi birlamchi tizimga ishga yuborildi.
Sog‘liqni saqlash vaziri so‘zini davom ettirarkan, bu yil O‘zbekiston tibbiyoti uchun tarixiy yil bo‘lgani, sohaga ajratilayotgan mablag‘lar sezilarli o‘sib, xususiy sektor vakillariga keng imtiyozlar yaratilganini alohida qayd etdi.
Davolash muassasalari zamonaviy axborot-texnologiyalari, tibbiy asbob-uskunalar bilan ta’minlanmoqda. Tez tibbiy yordam sifatiga, onalik va bolalikni muhofaza qilishga, aholi o‘rtasida tibbiy madaniyatni yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, tez tibbiy yordam xizmatini yanada takomillashtirish, skrining markazlari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash hamda ishlab chiqarilayotgan protez-ortopediya mahsulotlari, reabilitatsiya texnik vositalar sifatini yaxshilash masalalarida ta’sirchan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Soha mutaxassislari bergan ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yil mobaynida 1 ming 200 tez tibbiy yordam stansiyasi va kichik stansiyasi tashkil etilib, bugungi kunda ularning soni 2 ming 100 dan oshdi. Onalik va bolalikni muhofaza qilish masalasida izchil tadbirlar amalga oshirilmoqda. Yana bir e’tiborli jihat. Bu yil yuqumli kasalliklarga qarshi dasturiy emlashga mablag‘lar to‘laligicha davlat byudjeti hisobidan qoplandi. Bu maqsadga 2017 yil uchun 42,3 milliard so‘m mablag‘ ajratildi va o‘zlashtirildi. Emlash darajasi 99,5 foizni tashkil etdi. Pirovardida, mamlakatimizda o‘ta xavfli kasalliklar kuzatilmadi, onalar o‘limi sezilarli kamaydi.
Shuning bilan birga hali yechimini kutib turgan qator masalalar ham mavjud.
Tadbirda mutaxassislar Prezidentimiz yig‘ilishda haqli ta’kidlaganidek, aholini patronaj tizimi bilan to‘liq qamrab olish, kasalliklarni erta aniqlash, ularni o‘z vaqtida ro‘yxatga olish, davolash, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish masalalarida bir butun tizim yaratilmaganini tilga oldi.
– Tez tibbiy yordam ko‘rsatish tizimida ham kamchiliklarimiz ko‘zga tashlanmoqda, – dedi sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari A.Xadjibayev. – Ularda dori vositalari yetarli emas, tez tibbiy yordam uchun ajratilgan avtomashinalarning zarur jihozlanishini qoniqarli, deb bo‘lmaydi. Albatta, biz bu borada tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirmoqdamiz. Vazifamiz mavjud kamchiliklarni bosqichma-bosqich, tez fursatlarda bartaraf etishdir.
Tadbirda sog‘liqni saqlash ob’ektlarida qurilish-ta’mirlash ishlari bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlari sifati, xususiy tibbiyot sohasiga chet el investitsiyasi va yuqori malakali mutaxassislarni jalb etish ishlari isloh qilinishi lozimligi aytib o‘tildi.
Vazir o‘rinbosari davlatimiz rahbari topshirig‘iga binoan shoshilinch va tez tibbiy yordam tizimini takomillashtirish bo‘yicha Prezident qarori ishlab chiqilayotganini ham qayd etdi.
– Dori vositalarini ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan erkin iqtisodiy zonalar faoliyati yo‘lga qo‘yilgani o‘z samarasini berayotir, –dedi “O‘zfarmsanoat” aksiyadorlik konserni boshqaruvi raisining maslahatchisi J.Najmiddinov. – Ayni paytda yurtimizda faoliyat boshlagan 7 erkin iqtisodiy hududda tabiiy vositalardan dori-darmon ishlab chiqarilmoqda. Joriy yil “O‘zfarmsanoat” AK tomonidan 76 yangi mahsulot ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 3-maydagi “Nukus-farm”, “Zomin-farm”, “Kosonsoy-farm”, “Sirdaryo-farm”, “Boysun-farm”, “Bo‘stonliq-farm” va “Parkent-farm” erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoni mamlakatimizda farmatsevtika sanoatini yanada rivojlantirish, dori-darmon vositalari hamda tibbiyot buyumlari ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash orqali aholini arzon va sifatli dori-darmon bilan ta’minlashda keng imkoniyat yaratadi. Natijada o‘tgan qisqa vaqtda mahalliy xomashyo resurslarini bosqichma-bosqich chuqur qayta ishlash va tayyor iste’mol mahsulotlari nomenklaturasini kengaytirish tarmoqlari evaziga farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish 123,9 foizga o‘sdi.
Jurnalistlarni Prezidentimiz tashabbusi bilan chet el klinikalarida xizmat qilayotgan yurtdoshlarimiz, malakali mutaxassislarni Vatanimizga qaytarish masalasi qiziqtirdi.
Sog‘liqni saqlash vaziri bugunga qadar 50 dan ortiq mutaxassis yurtimizga qaytarilganini ta’kidlab, bu tashabbusning bergan natijalari haqida so‘zlab berdi.
Xususan, Ukrainadagi N.Amosov nomidagi yurak-qon tomir jarrohlik milliy institutining klinikasida sakkiz yildan beri faoliyat olib borayotgan Otabek Jumaniyozov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 5-yanvarda tibbiyot sohasi xodimlari bilan uchrashuvida bildirgan fikrlarini eshitib, yurtiga qaytib keldi. U hozirgi kunda Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya markazi Xorazm filialida faoliyat olib bormoqda. Otabek bugungi kungacha 150 ga yaqin murakkab kardioxirurgiya jarrohlik amaliyotini muvaffaqiyatli amalga oshirdi. Kelgusi yilda bu ko‘rsatkich yana oshishi kutilmoqda.
Shuningdek, respublika ixtisoslashtirilgan markazlarining yetakchi soha vakillari, yuqori malakali xorijlik mutaxassislari bilan hududlarda chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklar, mahorat darslari va eng murakkab hollarda operatsiyalar o‘tkazish topshirig‘i qo‘yilganini ta’kidladi.
Aytish joizki, tibbiy ixtisoslashgan markazlar faoliyatida amalga oshirilayotgan tub islohotlar yaxshi samara bermoqda. Sir emas, yaqin-yaqingacha aholi ayrim kasalliklarni davolash uchun va murakkab operatsiyalarga ehtiyoj sabab chet el klinikalariga murojaat qilardi. Endilikda bu masala ham bosqichma-bosqich ijobiy yechimini topmoqda. Prezidentimiz tashabbusi bilan mamlakatimizga chet ellik yuqori malakali mutaxassislarni jalb qilish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi. Bugungi kunga qadar mamlakatimizda 200 dan ortiq xorijlik mutaxassis ishtirokida eng murakkab jarrohlik amaliyotlari muvaffaqiyatli bajarildi.
Sog‘liqni saqlash sohasida xususiy sektorning roli oshirilayotgani tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmat turlarini yanada kengaytirishda muhim omil bo‘lmoqda.
– Bugun xususiy sektor tibbiyot sohasida muhim ahamiyat kasb eta boshladi, – dedi xususiy klinika rahbari O.Muhiddinova. – Bizga keng ko‘lamdagi imtiyozlar berilmoqda. Imtiyozli kreditlar ajratilmoqda, preferensiyalar taqdim qilinmoqda. Bular yordamida biz zamonaviy asbob-uskunalar xarid qilayapmiz. Yangi yo‘nalishlar ochilmoqda. E’tiborlisi, xususiy sektor vakillari tibbiyot yo‘nalishida nafaqat shaharlarni, balki qishloqlarni ham qamrab olmoqda.
Prezidentimizning 2017-yil 1-apreldagi "Sog‘liqni saqlash sohasida xususiy sektorni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori asosida xususiy tibbiyot muassasalari 2022-yil 1-yanvargacha barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalar to‘lashdan ozod etildi. Jamg‘arilgan mablag‘lar xususiy tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ish jarayoniga yuqori texnologik uskunalarni joriy etish va tibbiy xizmat sifatini yanada yaxshilashga zamin yaratadi.
– Prezidentimiz topshirig‘iga ko‘ra, xususiy tibbiyot muassasalarini qurish uchun yer maydonlari "nol" qiymatida berilishi, yuridik shaxslarning tibbiy faoliyatini litsenziyalash amaliyotidan voz kechilib, barcha tibbiyot muassasalarini bosqichma-bosqich akkreditatsiyadan o‘tkazish tizimi joriy qilinadi, – dedi sog‘liqni saqlash vaziri A.Shodmonov. – Bundan tashqari, xususiy tibbiyot muassasalari shifokorlari xorij davlatlarida malaka oshirishga yuboriladi.
Davra suhbati ishtirokchilariga hududlarda onalar va bolalarga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifati haqida ham ma’lumot berildi.
Prezidentimiz haqli ta’kidlaganidek, aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifati hududlarda hali ham yetarli darajada emas. Shu bois viloyatlardan yuqori texnologik tibbiy yordam olish uchun Toshkent shahriga kelish aholi tomonidan ko‘plab e’tirozlarga sabab bo‘lmoqda.
Tadbirda mutasaddi vakillar ushbu muammolarni bartaraf etish maqsadida chora-tadbirlar amalga oshirilishi zarurligini ta’kidlab, bugungi kunga qadar viloyatlarda ishlash tashabbusi bilan chiqqan yetakchi mutaxassislardan 134 nomzod tanlab olingani qayd etildi. Ular viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlari, jumladan, bolalar shifoxonalari, endokrinologiya, kardiologiya, silga qarshi, teri-tanosil dispanserlari, onkologiya markazi filiallari, yuqumli kasalliklar shifoxonalariga ishlash uchun yuborildi.
Barcha shahar va tuman tibbiyot birlashmalari shtat birligiga onalik va bolalikni muhofaza qilish masalalari bo‘yicha boshliq o‘rinbosari lavozimini joriy qilish, birlashmalarda anesteziologiya va reanimatsiya bo‘limlari tashkil etilishi bu boradagi ishlar naqadar muhimligini ko‘rsatmoqda.
Mutaxassislar OITSga qarshi kurash markazlari va tumanlararo OITS diagnostika laboratoriyalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ularni zamonaviy asbob-uskunalar bilan ta’minlash bo‘yicha qilinayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berdi.
Tadbirda mutaxassislar ichimlik suvi tizimini kimyoviy va bakterialogik laboratoriya tahlillaridan o‘tkazish, chet davlatlardan olib kirilayotgan oziq-ovqat mahsulotlarini sanitariya-epidemiologik nazorat qilish tizimini takomillashtirish, ijtimoiy ahamiyatga ega preparatlarni ishlab chiqarishni tashkil etish kabi savollarga ham batafsil javob qaytardi.

Медицинская служба: удовлетворенность населения–основной критерий работы
В Молодежном пресс-клубе в Ташкенте состоялась беседа за "круглым столом", посвященная обсуждению перспектив развития сферы здравоохранения нашей страны, имеющихся проблем и недостатков.
Был сделан всесторонний анализ исполнения задач, намеченных на прошедшем под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 18 октября текущего года заседании, посвященном вопросам дальнейшего совершенствования системы здравоохранения, повышения качества и эффективности медицинских услуг.
Министр здравоохранения Республики Узбекистан А.Шодмонов, заместитель министра здравоохранения А.Хаджибаев, консультант председателя правления концерна “Узфармсаноат” Ж.Нажмиддинов, директор по вопросам качества и инноваций АО “Узкимёфарм” Б.Икромов, руководитель частной клиники О.Мухиддинова и другие ответили на вопросы участников мероприятия и журналистов.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание развитию сферы здравоохранения на уровне современных требований. За последний год на основе практической деятельности медицинских учреждений, обращений населения изучены имеющиеся в системе недостатки, осуществлена весомая работа по их устранению. В результате ощутимо повышаются качество и эффективность квалифицированного медицинского обслуживания.
Министр здравоохранения Алишер Шодмонов отметил, что только в текущем году глава нашего государства провел четыре совещания по вопросам здравоохранения, в ходе которых были даны соответствующие указания по коренному реформированию деятельности системы, улучшению качества предоставляемых медицинских услуг. Президентом нашей страны поручено усилить парламентский и общественный контроль за деятельностью руководителей и специалистов поликлиник, развивать практику отчетности в махаллях и на заседаниях местных Кенгашей народных депутатов, оценить на основе рейтинговой системы и материально стимулировать труд медицинских работников, внедрить электронную систему дистанционной записи на прием к врачу.
Принято около 30 указов и постановлений Президента нашей страны, направленных на дальнейшее развитие сферы, повышение качества и расширение спектра медицинских услуг.
Также в ходе поездок в регионы страны глава нашего государства непосредственно знакомится с деятельностью медицинских учреждений, беседует с врачами, дает необходимые указания по совершенствованию сферы.
Участники мероприятия интересовались достигнутыми результатами, тем, на что еще следует обратить внимание для решения имеющихся проблем.
– Следует отметить, что в рамках исполнения постановления по совершенствованию первичной медико-санитарной помощи на базе 793 сельских врачебных пунктов организованы сельские семейные поликлиники, 441 пункт скорой медицинской помощи, – сказал министр здравоохранения А.Шодмонов. – Здания упраздненных 658 сельских врачебных пунктов переданы врачам в качестве служебного жилья. В сельских семейных поликлиниках налажена деятельность врачей по 5 видам узкой специализации. В текущем году почти 80 процентов из более чем 3 тысяч молодых специалистов, окончивших бакалавриат высших учебных заведений, направлены на работу в первичные звенья здравоохранения.
Министр здравоохранения, продолжив свое выступление, подчеркнул, что этот год стал историческим для здравоохранения Узбекистана, ощутимо возросли выделяемые для сферы средства, а представителям частного сектора предоставлены широкие льготы в организации своей деятельности.
Лечебные учреждения оснащаются современным медицинским оборудованием, уделяется особое внимание повышению качества скорой медицинской помощи, охране материнства и детства, росту медицинской культуры населения. В частности, реализуются действенные меры по вопросам дальнейшего совершенствования службы скорой медицинской помощи, укрепления материально-технической базы скрининг-центров и улучшения качества производимой протезно-ортопедической продукции, реабилитационных технических средств.
По данным специалистов сферы, в текущем году созданы 1 200 станций и подстанций скорой медицинской помощи, в настоящее время их количество превысило 2 100. Осуществляются последовательные меры в вопросе охраны материнства и детства. Еще один важный аспект: в нынешнем году средства на программную вакцинацию против инфекционных заболеваний полностью покрыты за счет Государственного бюджета. С этой целью выделены и освоены 42,3 миллиарда сумов. Уровень вакцинации составил 99,5 процента. В итоге в нашей стране не зафиксированы чрезвычайно опасные заболевания, ощутимо снизилась материнская смертность.
На мероприятии специалисты отметили, что, по справедливому замечанию Президента нашей страны, пока еще не создана единая система полного охвата населения патронажной службой, ранней диагностики заболеваний, своевременной их регистрации, лечения, проведения профилактических мероприятий.
– В системе оказания скорой медицинской помощи все еще имеются недостатки, – отметил заместитель министра здравоохранения А.Хаджибаев. – Наблюдается нехватка лекарственных средств, не все выделенные для скорой помощи автомашины имеют необходимое оснащение. Наша задача – поэтапное устранение в сжатые сроки имеющихся недостатков.
На мероприятии говорилось о необходимости реформирования работы по подготовке проектно-сметной документации на объектах здравоохранения, привлечению в сферу частной медицины иностранных инвестиций и высококвалифицированных специалистов.
– Налаживание в свободных экономических зонах производства лекарственных средств дает свои результаты, – сказал консультант председателя правления концерна “Узфармсаноат” Ж.Нажмиддинов. – В нынешнем году акционерным концерном “Узфармсаноат” освоено производство 76 видов новой продукции.
Указ главы нашего государства "О создании свободных экономических зон “Нукус-фарм”, “Зомин-фарм”, “Косонсой-фарм”, “Сирдарё-фарм”, “Бойсун-фарм”, “Бустонлик-фарм” и “Паркент-фарм” от 3 мая 2017 года создал широкие возможности для дальнейшего развития в нашей стране фармацевтической промышленности, обеспечения населения доступными и качественными лекарствами. В результате за истекший короткий период времени за счет глубокой переработки местных сырьевых ресурсов увеличился объем производства фармацевтической продукции на 123,9 процента.
Журналистов интересовал вопрос возвращения на Родину по инициативе Президента нашей страны наших соотечественников, высококвалифицированных специалистов, работающих в зарубежных клиниках.
Министр здравоохранения отметил, что домой уже вернулось более 50 специалистов, рассказал о результатах данной инициативы.
В частности, Отабек Жуманиёзов, восемь лет работавший в клинике Национального института сердечно-сосудистой хирургии имени Н.Амосова (Украина), услышав выступление Шавката Мирзиёева на состоявшейся 5 января текущего года встрече с работниками сферы медицины, вернулся на Родину. В настоящее время О.Жуманиёзов работает в Хорезмском филиале Республиканского специализированного центра кардиологии и уже успешно провел около 150 сложнейших кардиохирургических операций.
Также было уделено внимание выполнению поручения о проведении в регионах страны углубленных медицинских осмотров, мастер-классов и сложных операций с участием ведущих отечественных и зарубежных специалистов.
Следует отметить, что коренное реформирование деятельности медицинских специализированных центров дает свои хорошие результаты. Не секрет, что до недавнего времени люди для лечения некоторых заболеваний, проведения сложных операций выезжали за рубеж. Теперь этот вопрос поэтапно положительно решается. По инициативе главы нашего государства налажена практика привлечения в нашу страну высококвалифицированных специалистов из-за рубежа. К настоящему времени в нашей стране с участием более 200 зарубежных специалистов успешно выполнено немало сложных хирургических операций.
Повышение роли частного сектора в сфере здравоохранения служит важным фактором дальнейшего расширения видов услуг, оказываемых субъектами предпринимательства.
– Сегодня частный сектор стал играть важную роль и в сфере медицины, – сказала руководитель частной клиники О.Мухиддинова. – Нам предоставляются широкие льготы и преференции, выделяются льготные кредиты, что позволяет закупать современное оборудование, расширять виды услуг. Примечательно, что частная медицина охватывает не только города, но и села.
Согласно постановлению Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения" от 1 апреля 2017 года частные медицинские учреждения до 1 января 2022 года освобождены от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды. Сэкономленные средства создадут основу для укрепления материально-технической базы частных медицинских учреждений, внедрения высокотехнологичного оборудования и дальнейшего улучшения качества медицинских услуг.
– По поручению Президента нашей страны для строительства частных медицинских учреждений предусмотрены выделение земельных площадей по нулевой стоимости, отмена практики лицензирования медицинской деятельности юридических лиц, внедрение системы поэтапной аккредитации всех медицинских учреждений, – сказал министр здравоохранения А.Шодмонов. – Кроме того, врачи частных медицинских учреждений будут направляться на стажировку за рубеж.
Участникам мероприятия была также предоставлена информация о качестве оказываемых в регионах медицинских услуг матерям и детям.
Как отметил Президент нашей страны, качество предоставляемых в регионах медицинских услуг населению пока еще не отвечает должным требованиям, поэтому вынужденный приезд в Ташкент для получения высокотехнологичной медицинской помощи вызывает справедливое возражение населения.
На мероприятии ответственные лица, отметив необходимость принятия последовательных мер в целях устранения данных проблем, подчеркнули, что уже отобраны 134 кандидата из ведущих специалистов столицы, которые вызвались работать в регионах. Они направлены для работы в областные многопрофильные медицинские центры, в частности, детские больницы, эндокринологические, кардиологические, противотуберкулезные, кожно-венерологические диспансеры, филиалы онкологического центра, клиники инфекционных заболеваний.
Включение в штатное расписание всех городских и районных медицинских объединений должности заместителя начальника по вопросам охраны материнства и детства, создание в объединениях отделений анестезиологии и реанимации свидетельствует о степени важности работ в этом направлении.
Специалисты также представили информацию о работе по укреплению материально-технической базы центров по борьбе со СПИДом и межрайонных лабораторий по диагностике СПИДа, обеспечению их современным оборудованием.
На мероприятии специалисты дали подробные ответы на вопросы о проведении химических и бактериологических лабораторных анализов питьевой воды, совершенствовании системы пропуска ввозимой из-за рубежа продовольственной продукции через центры санэпиднадзора, организации производства социально значимых медпрепаратов.