Sog‘liqni saqlash tizimi: yutuq va vazifalar
Poytaxtimizda mamlakatimiz sog'liqni saqlash tizimida erishilgan yutuqlar va istiqboldagi vazifalarga bag'ishlangan ikkinchi respublika milliy kongressi boshlandi. Unda olimlar, shifokorlar, tadqiqotchilar, xorijiy davlatlardan kelgan mutaxassislar ishtirok etmoqda.
O'zbekiston sog'liqni saqlash vazirining birinchi o'rinbosari A.Xudoyorov, Toshkent vrachlar malakasini oshirish instituti rektori J.Sobirov va boshqalar inson salomatligini asrash, sog'lom va barkamol avlodni tarbiyalash, zamonaviy tibbiy yordamni aholining barcha qatlamiga yetkazish mamlakatimizda tibbiy-ijtimoiy sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo'nalishini tashkil etishini ta'kidladi.
Prezidentimiz Islom Karimovning 1998-yil 10-noyabrdagi «O'zbekiston Respublikasi sog'liqni saqlash tizimini isloh qilish davlat dasturi to'g'risida»gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo'lmoqda. Ushbu davlat dasturida belgilangan vazifalar hayotga izchillik bilan tatbiq etilishi natijasida mamlakatimiz sog'liqni saqlash tizimida eng yuksak talablarga javob beradigan birlamchi tibbiy-profilaktika, shoshilinch va tibbiy yordam ko'rsatish bo'yicha ixtisoslashtirilgan markazlarni o'z ichiga olgan tibbiyot muassasalarining mukammal tarmog'i yaratildi.
«Sog'lom ona – sog'lom bola» tamoyili asosida keng ko'lamli chora-tadbirlar amalga oshirilayotir. Buning natijasida jahon tibbiyotining eng ilg'or amaliyotlari – ona va bola skrining hamda perinatal xizmatlar tarmog'i mamlakatimiz tibbiyotida mustahkam o'rin egalladi.
Soha uchun malakali kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish ham doimiy e'tiborda. Bugungi kunda Toshkent tibbiyot akademiyasi, oltita tibbiyot oliy o'quv yurti va ularning yettita filialida malakali kadrlar tayyorlanmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2014-yil 22-iyuldagi «Toshkent davlat stomatologiya institutini tashkil etish to'g'risida»gi qarori tibbiy ta'lim sifati va samaradorligini yanada yuksaltirish, yuksak bilim va intellektual salohiyatga ega mutaxassislar tayyorlash tizimini takomillashtirishga xizmat qilayotir.
Mamlakatimiz tibbiyot ilmi ham izchil rivojlanmoqda. Turli yo'nalishlar bo'yicha shakllangan ilmiy maktablarda tibbiyotning dolzarb masalalariga bag'ishlangan ilmiy izlanishlar amalga oshirilayotir. Yaratilayotgan ilg'or texnologiyalar profilaktika, diagnostika, davolash ishlari sifati va samaradorligini oshirish va ko'lamini yanada kengaytirishda muhim omil bo'lmoqda.
Kongress doirasida tibbiyotning turli yo'nalishlarida erishilayotgan yutuqlar bo'yicha mamlakatimiz va xorijlik olimlar ishtirokida mahorat saboqlari o'tkaziladi. Ushbu darslarda kasalliklarni davolashda dalillarga asoslangan tibbiy tamoyillar, dori vositalarini to'g'ri qo'llash va nojo'ya ta'sirining oldini olish yuzasidan fikr almashiladi.

Система здравоохранения: достижения и задачи
В Ташкенте начался второй республиканский национальный конгресс, посвященный успехам здравоохранения нашей страны, а также задачам на перспективу. В нем также принимают участие ученые, врачи, исследователи, специалисты из зарубежных государств.
Первый заместитель министра здравоохранения Узбекистана А.Худоёров, ректор Ташкентского института усовершенствования врачей Ж.Собиров и другие отметили, что охрана здоровья человека, воспитание здорового и гармонично развитого поколения, обеспечение доступности современной медицинской помощи для всех слоев населения составляют приоритетное направление реформ, осуществляемых в медико-социальной сфере нашей страны.
Важным руководством к действию при этом служит Указ Президента Ислама Каримова «О Государственной программе реформирования системы здравоохранения Республики Узбекистан» от 10 ноября 1998 года. В результате последовательного претворения в жизнь задач, намеченных в программе, в нашей стране создана надежная система медицинских учреждений, включающая в себя специализированные центры по оказанию первичной медико-профилактической, экстренной и медицинской помощи и отвечающая самым высоким требованиям.
Широкомасштабная работа также проводится на основе принципа «Здоровая мать – здоровый ребенок». В результате в практику широко внедрена система скрининга матери и ребенка и оказания перинатальных услуг.
В центре постоянного внимания также находится вопрос совершенствования системы подготовки квалифицированных кадров для сферы. На сегодняшний день в Ташкентской медицинской академии, шести медицинских высших учебных заведениях и семи их филиалах готовятся квалифицированные кадры.
Постановление главы нашего государства «Об образовании Ташкентского государственного стоматологического института» от 22 июля 2014 года служит дальнейшему повышению качества и эффективности медицинского образования, совершенствованию системы подготовки специалистов с глубокими знаниями и высокой квалификацией.
Последовательно развивается и медицинская наука нашей страны. Сформированные научные школы по различным направлениям ведут эффективные исследования по самым актуальным вопросам медицины. Создаваемые передовые технологии служат важным фактором повышения качества и эффективности работы по профилактике, диагностике и лечению, расширению ее масштабов.
В рамках конгресса будут проведены мастер-классы с участием отечественных и зарубежных ученых. Состоится обмен мнениями по многим важным вопросам современной медицины.