Interfaol xizmatlarni ommalashtirish–dolzarb vazifa
Poytaxtimizda jamoatchilikni Interfaol davlat xizmatlari yagona portalida ko‘rsatilayotgan yangi elektron xizmatlardan xabardorligini oshirish masalalariga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tmoqda.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi hamda Osiyo taraqqiyot banki hamkorligida amalga oshirilayotgan “Samarali davlat boshqaruvi uchun elektron hukumat” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Seminarda mamlakatimizda aholi va yuridik shaxslarga interfaol xizmatlar ko‘rsatishga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari keng va maqsadli joriy etilayotgani alohida ta’kidlandi. Bugungi kunda davlat organlari veb-sahifalari va Interfaol davlat xizmatlari yagona portali (my.gov.uz) aholiga uch yuzdan ortiq xizmat ko‘rsatmoqda. Portal ochilgan kundan boshlab 230 mingdan ortiq ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchidan 1,5 millionga yaqin murojaat kelib tushgan. “Elektron hukumat” tizimining joriy etilishi natijasida turli idoralarga tashrif buyurish va davlat xizmatchilari bilan bevosita muloqotga zarurat qoldirmaydigan tranzaksion xizmatlarga to‘liq o‘tish ko‘zda tutilmoqda.
Buning samarasida BMT tomonidan 2016-yil 30-iyul kuni chop etilgan sharhda O‘zbekiston "Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish ko‘rsatkichlari reytingida 20 o‘rin yuqoriga ko‘tarilgan.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida Interfaol davlat xizmatlari yagona portalining barcha zamonaviy talab va standartlarga javob beruvchi yangi talqini – YePIGU 2.0 (my2.gov.uz) ishlab chiqildi. U joriy yilning may oyida sinov tariqasida ishga tushirildi. Xususan, kommunal xizmatlar bo‘yicha qarzdorlik va yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarimani qo‘llash va ular bo‘yicha to‘lovlarni amalga oshirish, soliqqa oid qarzdorlikni to‘lash, sug‘urta to‘lovlarini kiritish va jamg‘arib boriladigan nafaqa hisobi holati to‘g‘risidagi ma’lumotdan xabardor bo‘lish kabi yangi xizmat turlari joriy etildi.

Популяризация интерактивных услуг-актуальная задача
В Ташкенте проходит семинар-тренинг, посвященный вопросам информирования общественности о продвижении электронных услуг через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
В мероприятии, проводимом в рамках проекта «Электронное правительство для эффективного государственного управления», реализуемого Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Центром развития системы «Электронное правительство» совместно с Азиатским банком развития, принимают участие руководители пресс-служб отечественных министерств и ведомств, представители хокимията города Ташкента, банков, фондов и вузов нашей страны, журналисты.
На семинаре было особо отмечено, что в нашей стране широко и целенаправленно внедряются ИКТ для оказания населению и юридическим лицам интерактивных государственных услуг. В настоящее время на веб-сайтах государственных органов и Едином портале интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) уже оказывается более трехсот услуг. Со дня его открытия сюда поступило около 1,5 миллиона обращений от более чем 231 тысячи зарегистрированных пользователей. В результате внедрения системы «электронное правительство» предусматривается полный переход к транзакционным услугам, исключающим необходимость посещения различных ведомств и непосредственного общения с госслужащими.
Благодаря этому в опубликованном 30 июля 2016 года Обзоре ООН по уровню развития электронного правительства Узбекистан поднялся на 20 позиций.
В рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах была разработана новая версия Единого портала интерактивных государственных услуг - ЕПИГУ 2.0 (my2.gov.uz), отвечающая всем современным требованиям и стандартам. Она была запущена в тестовом режиме в мае этого года. В частности, внедрены такие новые транзакционные услуги, как применение и оплата штрафов по задолженностям за коммунальные услуги и нарушение правил дорожного движения, информирование о налоговых задолженностях, внесении страховых платежей и состоянии накопительного пенсионного счета.
В рамках проходящего семинара представители пресс-служб министерств и ведомств нашей страны и журналисты обсуждают вопросы широкого информирования населения о переходе государственных услуг в онлайн-режим. Была представлена информация об эффективных методах распространения информации и популяризации электронных государственных услуг, представлен успешный зарубежный опыт.