2017-yilda 86 shahar va shaharlararo avtobus yo‘nalishini ochish rejalashtirilgan
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston avtomobil va daryo transporti agentligi tomonidan tizimda amalga oshirilayotgan ishlar, avtotransport sohasida tadbirkorlarga yaratilayotgan qulayliklar hamda interaktiv xizmatlarga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda agentlik direktori o‘rinbosari Sh.Shovahobov va boshqalar mamlakatimizda yo‘lovchilar tashish xavfsizligini ta’minlash, xizmat ko‘rsatish madaniyati va sifatini oshirish, sohada iste’molchilarning huquqlarini samarali himoya qilishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 10-yanvardagi "Aholiga transport xizmati ko‘rsatish hamda shaharlar va qishloqlarda avtobuslarda yo‘lovchilar tashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori bunda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Qarorga asosan, harakatdagi tarkibni zamonaviy, qulay avtobuslar va mikroavtobuslar bilan yangilash, yo‘nalishlarni oqilona tashkil etish va kengaytirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, dasturga muvofiq, 2017-yilda 86 shahar va shaharlararo avtobus yo‘nalishini ochish rejalashtirilgan. Bugungi kungacha 81 yo‘nalish bo‘yicha yo‘l chizmasi, qatnov jadvali va boshqa ma’lumotlar ishlab chiqildi. 57 yangi avtobus yo‘nalishi ochilib, qatnovlar yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, Navoiy viloyatida ikkita, Surxondaryo viloyatida bitta avtostansiya foydalanishga topshirildi. Rekonstruksiya qilinadigan olti avtovokzal va avtostansiyaning ikkitasida rekonstruksiya ishlari yakunlandi. Bu yo‘nalishdagi ishlar tizimli davom etmoqda.
Avtobus va mikroavtobuslarda yo‘lovchilar tashishni amalga oshirishning markazlashtirilgan holda monitoringi olib borilishini ta’minlash maqsadida «Bepro-dasturchilar markazi» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Guliston shahrida 60, Andijon shahrida 142, «Telematix» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Farg‘ona shahrida 108 avtobusga pilot loyihasi doirasida onlayn rejimida masofadan kuzatish tizimi – GPS trekerlari o‘rnatildi.
2017-yil 1 may kuni Andijon shahridagi 150 avtobusda yo‘l haqi to‘lovini elektron tarzda amalga oshirish tizimi ishga tushirildi. «Mikroelektronika» MChJ tomonidan Guliston shahridagi 10 avtobusga sinov tariqasida validator, ya’ni tekshiruvchi moslamalar o‘rnatildi.
– O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga asosan, avtomobil transportida litsenziyalash tartibi soddalashtirildi, – deydi agentlikning litsenziyalash bo‘limi boshlig‘i Abror Isayev. – Jumladan, tadbirkorlik sub’ektlariga shaharlararo yuk va yo‘lovchi tashish uchun litsenziya berishga qaror qabul qilish va litsenziya varaqalarini berish agentlikning joylardagi hududiy boshqarmalari tomonidan amalga oshiriladi hamda avtotransport faoliyat turining litsenziyalanadigan uchta qismi qisqartirildi. Shuningdek, litsenziya varaqasini qayta rasmiylashtirish tartibi soddalashtirildi.

Удобства для населения и предпринимателей
В Национальном пресс-центре состоялась организованная Узбекским агентством автомобильного и речного транспорта пресс-конференция, посвященная проводимой в системе работе, создаваемым для предпринимателей удобствам и интерактивным службам в сфере автотранспорта.
Заместитель директора агентства Ш. Шавахабов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание обеспечению безопасности пассажироперевозок, повышению качества и культуры обслуживания, эффективной защите прав потребителей.
Важным программным документом в этом направлении служит постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах" от 10 января нынешнего года.
В соответствии с постановлением проводится системная работа по обновлению автопарка современными комфортабельными автобусами и микроавтобусами, оптимизации и расширению маршрутов. В частности, в соответствии с программой в 2017 году планировалось налаживание 86 городских и междугородних маршрутов. К настоящему времени разработаны линии, расписание движения и другие данные по 81 маршруту. Открыто и налажено движение по 57 новым автобусным маршрутам.
В целях обеспечения централизованного мониторинга перевозки пассажиров в автобусах и микроавтобусах в рамках пилотного проекта обществом с ограниченной ответственностью «Bepro-dasturchilar markazi» установлены GPS-трекеры - системы дистанционного наблюдения в режиме онлайн в 60 автобусах в Гулистане, 142 автобусах в Андижане и обществом с ограниченной ответственностью «Telematix» - в 108 автобусах в Фергане.
1 мая 2017 года в 150 автобусах в Андижане начала действовать система электронной оплаты проезда. ООО «Микроэлектроника» 10 автобусов в Гулистане в опытном порядке оснащены валидаторами - контрольными установками.
– Согласно соответствующему постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан упрощен порядок лицензирования в автомобильном транспорте, - говорит начальник лицензионного отдела агентства Аброр Исаев. – Например, принятие решения о выдаче субъектам предпринимательства лицензий и лицензионных листов на междугороднюю перевозку грузов и пассажиров осуществляется местными территориальными управлениями агентства, вместе с тем сокращены на треть подлежащие лицензированию виды автотранспортной деятельности. Также упрощен порядок перерегистрации лицензионных листов.