O‘zbekiston Prezidentining Turkiyaga davlat tashrifi samarali bo‘ldi
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning taklifiga binoan 2017-yil 25-26-oktabr kunlari davlat tashrifi bilan Turkiyada bo‘ldi.
Davlat rahbarlarining muzokaralari 25-oktabr kuni Anqara shahrida bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm, transport, logistika, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlik masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida Prezidentlar ikki mamlakat hamkorligini yangi, strategik bosqichga ko‘tarishga zamin yaratadigan Qo‘shma bayonotni imzoladi.
Shuningdek, iqtisodiyot, savdo-sotiq, sanoat, bank-moliya, investitsiya, turizm, transport-logistika, sog‘liqni saqlash, kadrlar tayyorlash, mudofaa va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga doir 20 dan ziyod hujjat qabul qilindi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Rejep Tayyip Erdo‘g‘on muzokaralar samarali bo‘lgani, erishilgan kelishuvlar hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishini ta’kidladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-oktabr kuni Turkiya Buyuk millat majlisiga tashrif buyurdi.
Buyuk millat majlisi Turkiya Respublikasining oliy qonun chiqaruvchi organidir. Unga 1920 yil 23 aprel kuni asos solingan. Bugungi kunda to‘rt partiya Majlisda o‘z fraksiyasiga ega.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiya Buyuk millat majlisi Spikeri Ismoil Qahramon bilan uchrashdi.
O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlarining muzokaralarida parlamentlararo hamkorlikni tashriflar almashinuvi va qo‘shma tadbirlar o‘tkazish orqali qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etilgan edi. Turkiya parlamentidagi muloqotda mazkur yo‘nalishdagi aloqalarni mustahkamlash, parlamentlar faoliyati va parlament nazorati shakllari bo‘yicha tajriba almashish masalalariga e’tibor qaratildi.
Buyuk millat majlisi Spikeri O‘zbekistonda demokratiyani mustahkamlash, davlat va jamiyat hayotida parlament rolini oshirish borasidagi islohotlarni yuqori baholadi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi bilan Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Prezidentimiz Buyuk millat majlisi faoliyati bilan tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev kunning ikkinchi yarmida Istanbul shahriga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Turkiya Respublikasi Bosh vaziri Binali Yildirimni qabul qildi.
Uchrashuvda Anqarada bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralarda hamkorlikning bugungi holati xolisona baholanib, uni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olingani ta’kidlandi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo, sanoat, bank-moliya, investitsiya, turizm, yuk tashish, sog‘liqni saqlash, kadrlar tayyorlash, mudofaa va boshqa sohalardagi hamkorlikka doir ko‘plab hujjatlar imzolangani yuqori baholandi.
Muloqotda mazkur kelishuvlarni amalga oshirish, ikki mamlakat vazirlik va idoralari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishning muhim yo‘nalishlariga e’tibor qaratildi. Tomonlarni qiziqtirgan masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Bosh vaziri Binali Yildirim ishtirokida ikki mamlakat moliya va ishbilarmon doiralari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda oliy darajadagi muloqotlar samarasida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida imzolangan hujjatlar ulkan ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Shuningdek, 26 oktyabr kuni Istanbulda o‘tkazilgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari biznes forumida yirik energetika ob’ektlari va yo‘l infratuzilmalarini qurish, to‘qimachilik mahsulotlari, elektr jihozlari, qurilish materiallari ishlab chiqarish, oziq-ovqat va agrosanoat tarmog‘ida zamonaviy sanoat va logistika markazlari tashkil etish sohalarida 3,5 milliard dollar hajmidagi 30 dan ortiq loyiha bo‘yicha bitimlar imzolangani ta’kidlandi.
Prezidentimiz yaqin yillarda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 3-4 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha kelishuvga erishilgani, bu ikki mamlakat ishbilarmonlari uchun keng imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Turkiya kompaniyalari rahbarlarining O‘zbekistonda biznes yuritish borasidagi fikrlari bilan qiziqdi.
Turkiyalik ishbilarmonlar Prezidentimiz rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Valyuta bozori erkinlashtirilgani, viza olish tartibi soddalashtirilgani o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish uchun qulayliklar yaratgani ta’kidlandi.
Investorlar va yirik kompaniyalar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarga qulay sharoit yaratilayotgani, mamlakatimizda Turkiya biznes markazi tashkil etilishi ma’lum qilindi.
Ochiq va amaliy ruhda o‘tgan muloqotda O‘zbekiston va Turkiyaning moliya tashkilotlari, firma va kompaniyalari o‘rtasida aloqalarni yanada rivojlantirish, o‘zaro mahsulot yetkazib berish va xizmat ko‘rsatishni kengaytirish masalalariga e’tibor qaratildi, tomonlarni qiziqtirgan aniq loyihalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda ikki mamlakat kompaniyalari o‘rtasida qator hujjatlar imzolandi.
Davlatimiz rahbari tashrif dasturi doirasida Istanbul shahridagi mashhur Topkapi saroyini borib ko‘rdi. XV asrda qurilgan va keyinchalik muzeyga aylantirilgan mazkur saroy tarixi, bu yerdagi qadimiy eksponatlar bilan tanishdi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasiga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. Tashrif davomidagi uchrashuv va muzokaralar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikning muhim istiqbollarini belgilab berdi. Imzolangan hujjatlar va erishilgan kelishuvlar ikki davlat munosabatlari va qardosh xalqlar do‘stligini har tomonlama mustahkamlashga xizmat qiladi.

Государственный визит Президента Узбекистана в Турцию был плодотворным
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 25-26 октября 2017 года посетил Турцию с государственным визитом.
Переговоры глав государств состоялись 25 октября в Анкаре. Были подробно обсуждены вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, инвестиционной сферах, в области туризма, транспорта, логистики, культурно-гуманитарной и других.
По итогам переговоров Президенты подписали Совместное заявление, которое стало основополагающим документом, способствующим подъему сотрудничества двух стран на новый, стратегический уровень.
Также принято более 20 документов по развитию взаимных связей в области экономики, торговли, промышленности, банковско-финансовой сфере, инвестиций, туризма, транспорта и логистики, здравоохранения, подготовки кадров, обороны и других.
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган отметили, что переговоры были плодотворными, достигнутые соглашения выводят двустороннее сотрудничество на новый этап.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 октября посетил Великое национальное собрание Турции.
Великое национальное собрание является высшим законодательным органом Турецкой Республики. Оно было создано 23 апреля 1920 года. В настоящее время свои фракции в Собрании имеют четыре партии.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился со Спикером Великого национального собрания Турции Исмаилом Кахраманом.
На переговорах Президентов Узбекистана и Турции 25 октября была отмечена важность поддержки межпарламентского сотрудничества путем обмена визитами и проведения совместных мероприятий. В ходе беседы в парламенте Турции было уделено внимание вопросам укрепления взаимодействия в этом направлении, обмена опытом парламентской деятельности и формам парламентского контроля.
Спикер Великого национального собрания высоко оценил проводимые в Узбекистане реформы по укреплению демократии, повышению роли парламента в жизни государства и общества.
Подписан Меморандум о сотрудничестве между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Великим национальным собранием Турецкой Республики.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью Великого национального собрания.
Шавкат Мирзиёев во второй половине дня прибыл в Стамбул.
Глава нашего государства принял Премьер-министра Турецкой Республики Бинали Йылдырыма.
На встрече отмечалось, что в ходе состоявшихся в Анкаре переговоров на высшем уровне была дана объективная оценка нынешнему состоянию двустороннего сотрудничества, намечены приоритетные направления его развития. Высокую оценку получило подписание между нашими странами солидного пакета документов о сотрудничестве в сферах торговли, промышленности, банковско-финансовой, инвестиций, туризма, грузоперевозок, здравоохранения, подготовки кадров, обороны и других.
В беседе было уделено внимание реализации данных соглашений, важным направлениям развития взаимодействия между министерствами и ведомствами двух стран. Состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Турецкой Республики Бинали Йылдырым встретились с представителями финансовых и деловых кругов двух стран.
На встрече отмечалось огромное значение подписанных по итогам переговоров на высшем уровне документов между Узбекистаном и Турцией. Также подчеркивалось, что на состоявшемся 26 октября в Стамбуле бизнес-форуме деловых кругов двух стран подписаны соглашения по реализации более 30 совместных проектов общей стоимостью 3,5 миллиарда долларов в сфере строительства крупных энергетических объектов и дорожной инфраструктуры, производства текстильной продукции, электрооборудования, строительных материалов, организации современных производств в пищевой и агропромышленности, логистических центров.
Президент нашей страны отметил, что достигнута договоренность по доведению в ближайшее время товарооборота между Узбекистаном и Турцией до 3-4 миллиардов долларов в год, что создаст широкие возможности для деловых кругов двух стран.
Шавкат Мирзиёев поинтересовался мнением руководителей турецких компаний об условиях ведения бизнеса в Узбекистане.
Турецкие предприниматели высоко оценили экономические реформы, осуществляемые в Узбекистане под руководством Шавката Мирзиёева, подчеркнули, что либерализация валютной системы, упрощение порядка получения визы создали благоприятные возможности для развития взаимовыгодного сотрудничества.
Отмечалось, что создаются благоприятные условия для прямых контактов с инвесторами и крупными компаниями, в нашей стране будет организован Турецкий бизнес-центр.
В ходе диалога, прошедшего в открытом и конструктивном духе, было обращено внимание на вопросы дальнейшего развития партнерства между финансовыми организациями, фирмами и компаниями Узбекистана и Турции, расширения взаимной поставки товаров и оказания услуг, обсуждены представляющие интерес для обеих сторон конкретные перспективные проекты.
На встрече был подписан ряд документов между компаниями двух стран.
Глава нашего государства в рамках своего визита посетил дворец Топкапы в Стамбуле, построенный в XV веке и ставший музеем в ХХ столетии, ознакомился с его историей, осмотрел древние экспонаты.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турецкую Республику завершился. Состоявшиеся в ходе визита встречи и переговоры определили важные перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Турцией. Подписанные документы и достигнутые соглашения послужат всестороннему укреплению взаимных отношений двух государств и дружбы между нашими народами.