Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiya moliya va ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Bosh vaziri Binali Yildirim ishtirokida ikki mamlakat moliya va ishbilarmon doiralari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda oliy darajadagi muloqotlar samarasida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida imzolangan hujjatlar ulkan ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Shuningdek, 26-oktabr kuni Istanbulda o‘tkazilgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari biznes-forumida yirik energetika ob’ektlari va yo‘l infratuzilmalarini qurish, to‘qimachilik mahsulotlari, elektr jihozlari, qurilish materiallari ishlab chiqarish, oziq-ovqat va agrosanoat tarmog‘ida zamonaviy sanoat va logistika markazlari tashkil etish sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bitimlar imzolangani ta’kidlandi.
Prezidentimiz ishbilarmonlarning O‘zbekistonda biznes yuritish borasidagi fikrlari bilan qiziqdi.
Turkiyalik ishbilarmonlar Prezidentimiz rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Valyuta bozori erkinlashtirilgani, viza olish tartibi soddalashtirilgani o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish uchun qulayliklar yaratgani ta’kidlandi.
Muloqotda O‘zbekiston va Turkiyaning moliya tashkilotlari, firma va kompaniyalari o‘rtasida aloqalarni yanada rivojlantirish, o‘zaro mahsulot yetkazib berish va xizmat ko‘rsatishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

President Shavkat Mirziyoyev met with representatives of financial and business circles of Turkey
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Republic of Turkey Binali Yildirim met with representatives of financial and business circles of the two countries.
At the meeting, the great importance of the documents signed as a result of the high-level negotiations between Uzbekistan and Turkey, was noted. It was also emphasized that at the business forum between the two countries that was held in Istanbul on October 26, agreements were signed on implementation of joint projects in the sphere of construction of large energy facilities and road infrastructure, production of textiles, electrical equipment, construction materials, organization of modern productions in food and agro-industries, logistics centers.
The President of our country asked the opinion of business people about the conditions of doing business in Uzbekistan.
Businessmen of Turkey highly appreciated the economic reforms implemented in Uzbekistan under the leadership of Shavkat Mirziyoyev, emphasized that liberalization of the monetary system, simplification of the procedure for obtaining a visa created favorable opportunities for the development of mutually beneficial cooperation.
Issues of further development of partnership between financial organizations and companies of Uzbekistan and Turkey, expansion of mutual delivery of goods and rendering of services were discussed.