O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudida uchrashuv
Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Oliy sudlari raislarining bo‘lajak o‘n ikkinchi majlisi doirasida 24 oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi K.Komilov bilan Qozog‘iston Respublikasi Oliy sudi raisi K.Mamining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli va keng ko‘lamli hamkorlik barcha yo‘nalishda, jumladan, sud-huquq sohasida ham izchil rivojlanib borayotgani ta’kidlandi. Mamlakatlarimiz rahbarlarining muntazamlik kasb etgan uchrashuvlarida erishilgan kelishuvlar bunda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimizda huquqiy demokratik davlat, adolatli fuqarolik jamiyati barpo etish, sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini, fuqarolar huquq va erkinliklarining ishonchli himoyasini ta’minlash borasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Davlatimiz rahbarining 2016 yil 21 oktabrdagi «Sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hamda 2017 yil 21 fevraldagi «O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmonlari bu boradagi ishlar ko‘lamini yanada kengaytirishda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qilayotir.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi va Qozog‘iston Respublikasi Oliy sudi o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Mazkur hujjat ikki mamlakat sud hokimiyati oliy organlari o‘rtasida hamkorlik va o‘zaro anglashuvning huquqiy asoslarini mustahkamlash, qonun ustuvorligini ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlar samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Memorandum doirasida sud tizimini inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning muhim instituti sifatida takomillashtirishni ilmiy-tahliliy hamda axborot jihatidan ta’minlash orqali sud-huquq islohotlarini amalga oshirishga ko‘maklashish bilan bog‘liq tadbirlar ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi K.Komilov shu kuni Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Oliy sudlari raislarining o‘n ikkinchi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Tojikiston Respublikasi Oliy sudi raisi Sh.Shohiyon va Qirg‘iziston Respublikasi Oliy sudi raisi A.Tokbayeva bilan ham uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tadbirlar davomida mehmonlarga O‘zbekistonda sud-huquq tizimini yanada demokratlashtirish va erkinlashtirish, sud, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat organlari faoliyati samaradorligini oshirish borasida izchil olib borilayotgan islohotlar to‘g‘risida ma’lumot berildi. Tomonlar kelgusida o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, sohada qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, muntazam tajriba almashib turishdan manfaatdor ekanini qayd etdi.

Встреча в Верховном суде Республики Узбекистан
В рамках предстоящего двенадцатого совещания председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества 24 октября состоялась встреча председателя Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилова с председателем Верховного суда Республики Казахстан К.Мами.
На встрече было отмечено последовательное развитие взаимовыгодного и масштабного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан во всех направлениях, в том числе в судебно-правовой сфере. В этом важное значение имеют договоренности, достигнутые в ходе регулярных встреч глав наших государств.
Подчеркивалось, что в соответствии с принятой по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах осуществляются широкомасштабные реформы по дальнейшему развитию в нашей стране правового демократического государства, справедливого гражданского общества, обеспечению подлинной независимости судебной власти, надежной защите прав и свобод граждан.
Указы главы нашего государства "О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан" от 21 октября 2016 года и "О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан" от 21 февраля 2017 года служат важной правовой основой в дальнейшем расширении масштабов работы в этом направлении.
В рамках мероприятия подписан Меморандум о сотрудничестве между Верховным судом Республики Узбекистан и Верховным судом Республики Казахстан. Данный документ послужит укреплению правовых основ сотрудничества и взаимопонимания между высшими органами судебной власти двух стран, повышению эффективности усилий по обеспечению принципа верховенства закона.
В рамках меморандума предусмотрено осуществление мероприятий, связанных с содействием судебно-правовым реформам через научно-аналитическое и информационное обеспечение совершенствования судебной системы как ключевого института в защите прав и законных интересов человека.
Председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилов в этот же день также провел встречи с прибывшими в нашу страну для участия в двенадцатом совещании председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества председателем Верховного суда Республики Таджикистан Ш.Шохиёном и председателем Верховного суда Республики Кыргызстан А.Токбаевым.
В ходе мероприятий гостям была представлена информация о последовательно реализуемых в Узбекистане реформах по дальнейшей демократизации и либерализации судебно-правовой системы, повышению эффективности деятельности судебных, правоохранительных и контролирующих органов. Стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества, реализации совместных проектов, регулярному обмену опытом.