Kecha Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Direktorlar kengashi O‘zbekiston uchun ilk ikki loyihani bir ovozdan tasdiqlaganini Sizga ma’lum qilishdan g‘oyatda mamnunman. Bu O‘zbekiston va YeTTB o‘rtasidagi munosabatlarning yangi bosqichida muhim voqea bo‘ldi. Darhaqiqat, joriy yil mart oyida Toshkent shahrida Siz bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv va O‘zbekiston hukumati bilan Anglashuv memorandumi imzolanganidan so‘ng bankimiz vakillari tezkorlik bilan qator sarmoyaviy loyihalar ishlab chiqishga muvaffaq bo‘lgani meni quvontiradi. Ishonchim komilki, bu YeTTBning O‘zbekiston Respublikasi bilan hamkorlikdan manfaatdor ekani va bankimiz Sizning tashabbusingiz bilan amalga oshirilayotgan siyosiy va iqtisodiy islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlashining ishonchli tasdig‘idir.
Yuqorida zikr etilgan ikki loyiha kichik va o‘rta biznes, savdoni moliyalashtirishni qo‘llab-quvvatlash uchun O‘zbekiston Milliy bankiga ajratiladigan 100 million dollar qiymatidagi kredit liniyasi, shuningdek, meva sharbati ishlab chiqarishga ixtisoslashgan "Agromir" xususiy kompaniyasiga ajratiladigan 10 million dollarlik zayomdan iboratdir. Har ikki loyiha Siz va hukumatingiz bilan kelishilgan ustuvor yo‘nalishlarga to‘la mos keladi. Ushbu loyihalar bank tarmog‘i, kichik va o‘rta tadbirkorlik, agrobiznesni mustahkamlash orqali mamlakat iqtisodiy taraqqiyotiga salmoqli hissa qo‘shadi. Hozirgi vaqtda mutaxassislarimiz moliya, qishloq xo‘jaligi va sanoat tarmoqlarida, shuningdek, joylardagi infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ko‘plab qo‘shimcha sarmoyaviy loyihalar ishlab chiqmoqda. Biz "Kichik biznes uchun maslahatlar" dasturini ham ishga tushirdik. Ushbu dastur doirasida birinchi loyihalar boshlab yuborilgan. Bundan tashqari, mamlakatingiz bilan Hamkorlik strategiyasining dastlabki ishlanmalarini yakunlash arafasidamiz. Strategiya bo‘yicha delegatsiyamiz YeTTBning O‘zbekistondagi uzoq istiqbolga mo‘ljallangan faoliyatining ustuvor yo‘nalishlarini kelishib olish uchun kelasi yil boshida hukumatingiz vakillari bilan uchrashishiga umid qilamiz.
Mamlakatingizda amalga oshirilayotgan islohotlarni to‘la qo‘llab-quvvatlashimizni yana bir bor bildirishni istardim. Bu YeTTB birinchi vitse-prezidenti Fil Bennett va tavakkalchiliklar bo‘yicha vitse-prezident Betsi Nelsonning noyabr oyi boshida Toshkentga bo‘lajak tashrifi davomida ham o‘z ifodasini topadi. Ushbu tashrif doirasida vakillarimiz YeTTBning Toshkentdagi vakolatxonasini rasmiy ravishda ochadi, hukumatingiz vakillari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazadi, shuningdek, 10-11-noyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyoda xavfsizlik va izchil taraqqiyot masalalari bo‘yicha oliy darajadagi xalqaro konferensiyada ishtirok etadi.
So‘zim oxirida Sizning rahnamoligingizda O‘zbekiston Respublikasi bilan hamkorligimiz rivojlanayotgani uchun chuqur minnatdorlik izhor qilaman. Hamkorligimizni yanada mustahkamlash maqsadida kelasi yil O‘zbekistonga borishga umid qilaman.

Дорогой господин Президент!
Мне доставляет большое удовольствие сообщить Вам, что вчера Совет директоров ЕБРР единогласно утвердил первые две операции в Узбекистане. Это стало важной вехой «нового начала» в отношениях между Узбекистаном и ЕБРР. Действительно, я рад видеть, что моей команде удалось оперативно разработать несколько инвестиционных возможностей после моей встречи с Вами и подписания Меморандума о взаимопонимании с правительством Узбекистана в марте в городе Ташкенте. Уверен, что это посылает сильный и убедительный сигнал, подтверждающий приверженность ЕБРР перед Республикой Узбекистан и нашу поддержку программе политических и экономических реформ, инициированной Вами.
Указанные две операции состоят из кредитной линии Национальному банку Узбекистана в размере 100 миллионов долларов для поддержки малого и среднего бизнеса и торгового финансирования, а также займа в 10 миллионов долларов частной компании по производству фруктовых соков «Агромир». Оба проекта полностью соответствуют приоритетам, которые мы согласовали с Вами и вашим правительством. Эти проекты вносят значительный вклад в экономический рост страны посредством укрепления банковского сектора, малого и среднего предпринимательства и агробизнеса. Наши специалисты в настоящее время разрабатывают ощутимый пакет дополнительных инвестиционных проектов в финансовом, сельскохозяйственном и промышленном секторах, а также по развитию муниципальной инфраструктуры. Мы также запустили программу «Консультации для малого бизнеса», первые проекты которой уже начаты. Кроме того, в настоящее время мы завершаем нашу предварительную диагностику для Страновой стратегии. Мы надеемся, что наша делегация по Стратегии встретится с вашим правительством в начале следующего года для того, чтобы согласовать приоритеты для долгосрочной деятельности ЕБРР в республике.
Мне хотелось бы снова подтвердить нашу сильную поддержку осуществляемым реформам в вашей стране, которая будет выражена со стороны первого вице-президента ЕБРР Фила Беннетта и вице-президента по рискам Бетси Нельсон в ходе их визита в Ташкент в начале ноября. В ходе этого визита наша команда официально откроет офис представительства ЕБРР в Ташкенте, проведет ряд встреч с вашим правительством и примет участие в Международной конференции высокого уровня по вопросам безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии, которая состоится 10-11 ноября в Самарканде.
В заключение мне бы хотелось выразить мою глубокую признательность развитию нашего сотрудничества с Республикой Узбекистан под Вашим руководством. Я надеюсь совершить визит в следующем году для того, чтобы еще больше укрепить наше партнерство.