"O‘zbekiston yangi marralarni ko‘zlamoqda"
Amerika Qo‘shma Shtatlarining oyiga 4,2 millionlik auditoriyaga ega «Real Clear World» nashrida shunday sarlavhali maqola e’lon qilindi. Uning muallifi – nashr sharhlovchisi va «Corsair LLC» konsalting kompaniyasining boshqaruvchi direktori Jeyms Durso.
Maqolada qayd etilishicha, 2016-yilning 4-dekabridan, ya’ni Shavkat Mirziyoyev mamlakat Prezidenti etib saylangan kundan boshlab O‘zbekiston o‘z taraqqiyotida yangi bosqichga qadam qo‘ydi. Bungacha 13 yil davomida Bosh vazir lavozimida faoliyat yuritgan yangi Prezident qo‘shni mamlakatlar bilan chegara va suv resurslari bilan bog‘liq bahsli holatlarga yechim topish, milliy valyuta konvertatsiyasini ta’minlash, inson huquqlariga rioya etish, G‘arb ommaviy axborot vositalari va nohukumat tashkilotlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish kabi masalalarni hal qilishga faol kirishdi. O‘zbekiston rahbari qo‘shni mamlakatlar, uzoq va yaqin xorij davlatlari, jumladan, Rossiya, Xitoy, AQSh, Yevropa Ittifoqi va boshqa davlatlar bilan hamkorlikni jadal kengaytirmoqda.
Ekspertning fikricha, O‘zbekistonda ro‘y bergan muhim ichki o‘zgarishlar qatorida o‘qituvchilar va sog‘liqni saqlash xodimlarini paxta yig‘im-terimiga jalb qilish taqiqlanganini qayd etish mumkin. Bu boradagi ishlarning davom ettirilishi O‘zbekiston paxtasini tashqi bozorda sotish ko‘lamini kengaytirish imkonini beradi, deb hisoblaydi amerikalik sharhlovchi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston rahbariyati eksportchilar xorij valyutasida olgan daromadlarining 25 foizini majburiy sotish amaliyotini bekor qildi. Mamlakat fuqarolari chet el valyutasini bankdan sotib olish va sotish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Bu chora-tadbirlar savdo-sotiqni yengillashtirish va korrupsiyani kamaytirishga xizmat qiladi. Ushbu yangilanishlar tezkorlik bilan amalga oshirilgani ko‘plab moliyachilarni hayratga soldi, deb ta’kidlaydi J.Durso.
Muallif, shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan mamlakatda ekstremizm g‘oyalariga moyil bo‘lgan shaxslar "qora ro‘yxat"dan chiqarilayotganini (17 mingdan 16 ming nafari) qayd etadi. Shavkat Mirziyoyev o‘z chiqishlaridan birida "Hayotda bilib-bilmay adashgan odamlarni to‘g‘ri yo‘lga solish, kechirimli bo‘lish, ularni sog‘lom hayotga qaytarish masalalari ham diqqat markazimizda turibdi", deb ta’kidladi. Bunday odamlarni ishga joylashtirish va din arboblarining ular bilan doimiy muloqotini ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
Maqolada ta’kidlanganidek, 2019-yildan boshlab O‘zbekistonda xorijga chiqish vizalari bekor qilinadi. Bu aholining iqtisodiy imkoniyatlari va erkinligi darajasini oshiradi. Farg‘ona vodiysida "Do‘stlik" va Qozog‘istonda "Maqtaral" chegara punktlarining ochilishi odamlarning harakati va o‘zaro savdo-sotiq kengayishiga xizmat qiladi.
Jeyms Dursoning yozishicha, xalqaro tashkilotlar, nohukumat tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari O‘zbekistondagi faoliyatini qayta tiklashga intilmoqda va hukumatni islohotlarni davom ettirishga chaqirmoqda. Shavkat Mirziyoyev BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn bilan uchrashuv chog‘ida bu boradagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanini bildirdi. Mamlakatda "BBC" ofisini ochish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Yaqinda "Human Rights Watch" vakillari O‘zbekistonda bo‘ldi, Yevropa Tiklanish va taraqqiyot banki mamlakatga yana kredit ajrata boshladi.
Amerikalik ekspert Shavkat Mirziyoyev qo‘shnilar bilan munosabatlarni jadal yaxshilab borayotganini qayd etadi. Davlat rahbari joriy yil sentyabr oyida BMT minbaridan turib "O‘zbekiston bugungi kunda o‘zining tashqi siyosatida Markaziy Osiyo mintaqasiga ustuvor ahamiyat qaratmoqda", deb ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyevning Prezident sifatida xorijga ilk tashrifini Turkmanistonga amalga oshirgani chuqur ma’noga ega. O‘zbekiston rahbari Qozog‘istonga bir necha bor tashrif uyushtirib, chegaradan o‘tish yo‘llarini qayta tiklash hamda Olmaota va Toshkent o‘rtasida tezyurar yo‘lovchi poyezd harakatini yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildi.
O‘zbekiston Qirg‘iziston bilan chegaralarni delimitatsiya qilish to‘g‘risida bitim imzoladi. Toshkent hatto Norin daryosida gidroelektrstansiya qurishda qo‘shni davlatga yordam berishga rozi bo‘ldi. Farg‘ona vodiysidagi nazorat-o‘tkazish punktlari ishining qayta tiklangani va ikki mamlakat aholisi harakatlanishi uchun yengilliklar yaratilgani ham Shavkat Mirziyoyevning Bishkekka yaqinda amalga oshirgan tashrifining muhim natijalari bo‘ldi.
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlarda Rog‘un GESiga doir muammolar tomonlarning ekspert muzokaralari o‘tkazishdan manfaatdor ekanligi to‘g‘risidagi fikrlar bilan almashdi. Bu davlat rahbarlari o‘rtasida o‘zaro anglashuv paydo bo‘lishiga xizmat qilmoqda. Aprel oyida ikki mamlakat o‘rtasida havo transporti harakati qayta tiklandi, savdo-sotiq jadallashmoqda. Toshkent Dushanbe bilan chegaraga doir bahslarni hal qilishga kirishadi, bu mintaqaviy savdo hajmini oshirishga xizmat qiladi, degan taxminni ilgari suradi sharhlovchi.
O‘zbekistonning Rossiya bilan hamkorligi to‘g‘risida so‘z yuritar ekan, Jeyms Durso iqtisodiy hamkorlikdan va ekstremizmga qarshi birgalikda kurashishdan ikki davlat ham birdek manfaatdor ekanini qayd etadi. O‘zbekiston iqtisodiyotini liberallashtirar ekan investitsiyalarga muhtoj, bu borada unga Rossiya yordam berishi mumkin, deb ta’kidlanadi maqolada. Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putinning joriy yil aprel oyida Moskvada bo‘lib o‘tgan muzokaralari yakunida Rossiya Federatsiyasi O‘zbekistonga 12 milliard dollar investitsiya kiritish majburiyatini oldi va 3,8 milliard dollarlik savdo kelishuvlarini imzoladi. Tomonlar transchegaraviy tahdidlarga qarshi kurashish maqsadida harbiy o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazishga kelishib oldilar.
Jeyms Durso Xitoy ham O‘zbekiston infratuzilmasiga faol investitsiya kiritayotganini ta’kidlaydi. Pekin yaqinda qiymati 20 milliard dollardan ziyod qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni ma’qulladi. Shuningdek, Pekin O‘zbekistonda investitsiya muhiti yaxshilanishidan va Toshkentga ekstremizmga qarshi kurashishda ko‘maklashishdan manfaatdor.
Muallifning fikricha, O‘zbekiston AQShning Afg‘onistonga nisbatan qiziqishi ortayotganidan foydalanishi mumkin. Toshkent Vashingtonga O‘zbekistondagi tranzit va ekspluatatsiya infratuzilmasini taklif etishi mumkin. Shavkat Mirziyoyevning AQSh bilan hamkorlikka tayyorligi Donald Trampning prinitsipial jihatdan realistik qarashlari bilan uyg‘unlikda O‘zbekiston iqtisodiyoti taraqqiyoti uchun zarur bo‘lgan siyosiy makon yaratishi mumkin.

«Узбекистан берет новый старт»
Статья под таким названием опубликована в популярном ежемесячном американском издании «Real Clear World» с читательской аудиторией в 4,2 миллиона человек. Ее автор - Джеймс Дурсо, колумнист издания и управляющий директор консалтинговой компании «Corsair LLC».
В своем материале Дж. Дурсо подчеркивает, что 4 декабря 2016 года - в день, когда на пост Президента страны был избран Шавкат Мирзиёев, - Узбекистан фактически вступил в новый этап своего развития. Новый Президент, работавший предыдущие 13 лет в качестве Премьер-министра, начал ускоренно заниматься решением таких вопросов, как пограничные и водные споры с соседними странами, обеспечение конвертируемости национальной валюты и соблюдение прав человека в стране, налаживание сотрудничества с западными СМИ и неправительственными организациями. Глава Узбекистана также активно наращивает сотрудничество с соседними странами, а также государствами дальнего и ближнего зарубежья, в частности, с Россией, Китаем, США, Евросоюзом и другими.
По мнению эксперта, среди значимых внутренних изменений в Узбекистане можно отметить запрет на отправку учителей и работников здравоохранения на хлопковые поля. Дальнейший прогресс в этом направлении позволит расширить внешние рынки для сбыта узбекского хлопка, считает американский обозреватель.
Кроме того, руководство Узбекистана отменило практику обязательной продажи экспортерами 25 процентов своих доходов в иностранной валюте. Граждане страны обрели возможность покупать в банках и продавать им иностранную валюту. Эти меры призваны облегчить торговлю и уменьшить возможности для коррупции. Скорость, с которой были осуществлены эти изменения, удивила многих финансистов, отмечает Дж. Дурсо.
Автор также указывает, что по инициативе Президента Узбекистана в стране начали исключать людей из «черных списков» (16 тысяч имен из 17 тысяч) потенциальных экстремистов. В одном из своих выступлений Шавкат Мирзиёев заявил: «Теперь мы должны реинтегрировать этих людей в наше общество и обучать их». Данная задача включает в себя поиск работы для них и регулярный диалог с ними религиозных деятелей.
В материале отмечается, что с 2019 года в Узбекистане будут отменены выездные визы. Это увеличит экономическую мобильность и уровень свободы населения. Открытие пограничных переходов, таких как Дустлик в Ферганской долине и Мактаарал в Казахстане, будет способствовать передвижению людей и расширению торговли.
Как пишет Дж. Дурсо, международные организации, НПО и СМИ стремятся возобновить свою деятельность в Узбекистане и призывают власти страны к дальнейшим реформам. Шавкат Мирзиёев подтвердил заинтересованность в расширении сотрудничества с ними, встретившись с Верховным комиссаром ООН по правам человека Зейдом Раадом аль-Хусейном. Рассматривается вопрос открытия в стране офиса BBC. Недавно Узбекистан посетили представители «Human Rights Watch», а ЕБРР возобновил кредитование страны.
Американский эксперт констатирует, что Шавкат Мирзиёев быстро продвигается в улучшении отношений с соседями. С трибуны ООН в сентябре нынешнего года он заявил: «Узбекистан рассматривает регион Центральной Азии как главный приоритет своей внешней политики».
Первый зарубежный визит Шавката Мирзиёева в качестве Президента был в Туркменистан, что является глубоко символичным. Глава Узбекистана несколько раз посетил Казахстан, чтобы обсудить возможность возобновления пограничных переходов и запуска скоростного пассажирского поезда между Алматы и Ташкентом.
Узбекистан подписал соглашения с Кыргызстаном о делимитации границы. Ташкент даже согласился помочь в строительстве ГЭС на реке Нарын. Важными результатами недавнего визита Шавката Мирзиёева в Бишкек стали возобновление работы контрольно-пропускных пунктов в Ферганской долине и облегчение передвижения населения между двумя странами.
Проблемы в отношениях Узбекистана с Таджикистаном по поводу Рогунской ГЭС сменились декларациями сторон о заинтересованности в экспертных переговорах, что ведет к нахождению понимания между главами государств. В апреле было восстановлено воздушное сообщение между двумя странами, быстро растет торговля. Ташкент, скорее всего, перейдет к разрешению пограничных споров с Душанбе, что позволит нарастить и региональную торговлю, полагает колумнист.
Касаясь сотрудничества Узбекистана с Россией, Дж. Дурсо указывает на взаимный интерес двух государств в экономическом сотрудничестве и совместной борьбе с экстремизмом. Отмечается, что на фоне экономической либерализации Узбекистан нуждается в инвестициях, в чем может помочь Россия. По итогам переговоров Шавката Мирзиёева и Владимира Путина в Москве в апреле 2017 года Российская Федерация обязалась вложить в страну 12 миллиардов долларов и заключила торговые соглашения на 3,8 миллиарда долларов. Стороны согласились проводить военные учения с целью противодействия трансграничным угрозам.
Дж. Дурсо также отмечает, что в инфраструктуру Узбекистана активно инвестирует и Китай. Пекин недавно согласился на запуск различных совместных проектов на сумму свыше 20 миллиардов долларов. Пекин также заинтересован в улучшении инвестиционного климата Узбекистана и оказании помощи Ташкенту в противодействии экстремизму.
По мнению автора, Узбекистан может воспользоваться возобновлением интереса США к Афганистану. Ташкент может предложить Вашингтону транзитную и эксплуатационную инфраструктуру в стране. Готовность Шавката Мирзиёева к сотрудничеству с США в сочетании с принципиальным реализмом Дональда Трампа может дать Ташкенту политическое пространство, необходимое для развития узбекской экономики.