2017-10-20 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 19-oktabr kuni maktabgacha ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri, Prezidentning Davlat maslahatchilari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda milliy genofondni mustahkamlash, yosh avlodni yetuk kadrlar etib tarbiyalash masalalariga doimiy e’tibor qaratib kelinmoqda. 2017-yil 16-avgust kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ta’lim tizimini rivojlantirishning ko‘plab yo‘nalishlari belgilab berildi. Xususan, maktabgacha ta’lim tizimini tarkibiy jihatdan tubdan isloh qilish, mazkur muassasalarga bolalarni to‘la qamrab olish bo‘yicha muhim vazifalar qo‘yilgan edi.
Prezidentimizning joriy yil 30-sentabrdagi “Maktabgacha ta’lim tizimi boshqaruvini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni hamda “O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq bu sohada yangi tizim yaratildi.
Yangi vazirlik oldiga maktabgacha ta’lim sohasida yagona davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalari davlat va nodavlat tarmog‘ini kengaytirish va moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ularni malakali pedagog kadrlar bilan ta’minlash, maktabgacha ta’lim muassasalariga bolalarni qamrab olishni keskin oshirish, ta’lim-tarbiya jarayonlariga zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarini tatbiq etish orqali bolalarni har tomonlama intellektual, ma’naviy-estetik, jismoniy rivojlantirish hamda ularni maktabga tayyorlash sifatini tubdan yaxshilash vazifalari qo‘yildi.
Yig‘ilishda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Hayotimizda hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lgan ta’lim-tarbiya tizimi haqida gapirganda, Abdulla Avloniy bobomizning dono fikrlarini takror va takror aytishga to‘g‘ri keladi: ta’lim-tarbiya – biz uchun hayot-mamot masalasidir, dedi Prezidentimiz. Qaysi sohani olmaylik, biz zamonaviy yetuk kadrlarni tarbiyalamasdan turib biron-bir o‘zgarishga, farovon hayotga erisha olmaymiz. Bunday kadrlarni, millatning sog‘lom genofondini tayyorlash, avvalo, maktabgacha ta’lim tizimidan boshlanadi.
Maktabgacha ta’lim tizimi uzluksiz ta’limning birlamchi, eng asosiy bo‘g‘ini hisoblanadi. Mutaxassis va pedagoglarning ilmiy xulosalariga ko‘ra, inson o‘z umri davomida oladigan barcha axborot va ma’lumotning 70 foizini 5 yoshgacha bo‘lgan davrda oladi. Ana shu dalilning o‘zi bolalarimizning yetuk va barkamol shaxs bo‘lib voyaga yetishida bog‘cha tarbiyasi qanchalik katta ahamiyatga ega ekanini yaqqol ko‘rsatib turibdi.
Bunga qo‘shimcha isbot qidirib uzoqqa borishning hojati yo‘q. Bog‘cha tarbiyasini olgan bola bilan bog‘chaga bormagan bolani solishtirganda, ularning fikrlash darajasi o‘rtasida yer bilan osmoncha farq borligini sezish qiyin emas.
Shuning uchun ham biz maktabgacha ta’lim tizimini qayta ko‘rib chiqish masalasini davlat siyosati darajasiga ko‘tarib, bu borada katta ishlarni boshladik. Agar shu ishni har tomonlama puxta o‘ylab amalga oshirmasak, butun ta’lim tizimida sifat o‘zgarishiga erishishimiz, ta’limning uzluksizligini ta’minlashimiz qiyin bo‘ladi, deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Bugungi kunda maktabgacha ta’lim muassasalari tarmog‘ini kengaytirish, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, yangi bog‘chalar qurish bo‘yicha davlat dasturi qabul qilinib, amalga oshirilmoqda. Rivojlangan davlatlar tajribasi hisobga olinib, nodavlat ta’lim muassasalari, jumladan, nodavlat bog‘chalar tarmog‘ini kengaytirishga ham katta ahamiyat qaratilmoqda. Bu esa tizimda sog‘lom raqobatni shakllantirish hamda ta’lim xizmatlari turini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Maktabgacha ta’lim sohasiga ixtisoslashgan kadrlar tayyorlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Biz qabul qilayotgan barcha-barcha qarorlarni amalga oshiradigan, farzandlarimizga bilim asoslarini, eng zarur hayotiy tushuncha va ko‘nikmalarni o‘rgatadiganlar yuqori malakali tarbiyachi va murabbiylardir, deya ta’kidlandi yig‘ilishda.
Bu sohada zamonaviy talablarga javob beradigan ilg‘or pedagogik usul va uslublarni ishlab chiqish, o‘quv va o‘quv-metodik adabiyotlarning yangi avlodini yaratish va nashr etish ham g‘oyat dolzarb vazifadir.
Yana bir muhim masala – bu maktabgacha ta’lim muassasalarida malakali tibbiy xizmatni tashkil etish, sanitariya me’yorlari va gigiyena qoidalariga to‘la javob beradigan sog‘lom ovqatlanish tizimini yo‘lga qo‘yish zarur.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Maktabgacha ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Moliya vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari va boshqa tegishli idoralarga har bir masala yuzasidan aniq muddatlari ko‘rsatilgan holda muhim topshiriq va vazifalar berildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi, Toshkent shahar, viloyatlar maktabgacha ta’lim boshqarmalari hamda tumanlar (shaharlar) maktabgacha ta’lim bo‘limlarini binolar va yuqori malakali kadrlar bilan ta’minlash zarurligi qayd etildi.
Ilg‘or xorijiy tajribalar asosida maktabgacha ta’lim tizimidagi pedagog kadrlar malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv-reja va dasturlarni takomillashtirish, oliy ta’lim muassasalari maxsus sirtqi bo‘limlarining “Maktabgacha ta’lim” yo‘nalishi bo‘yicha 2018-2023-yillar uchun kvotalar ajratish masalasiga e’tibor qaratildi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida “Bolalarni davlat maktabgacha ta’lim muassasalariga qabul qilish va navbatga qo‘yish bo‘yicha elektron dastur”ni joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi. Shuningdek, davlat maktabgacha ta’lim muassasalarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalari vositalari bilan ta’minlanganlik va internet tarmog‘iga ulanganlik holati tanqidiy o‘rganilib, ularni bosqichma-bosqich zamonaviy kompyuter texnikasi bilan ta’minlash va internet tarmog‘iga ulash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqiladi.
Maktabgacha ta’lim muassasalariga shifokorlar ajratish, tibbiyot hamshiralarining malakasini oshirish, tez tibbiy yordam ko‘rsatish uchun dori-darmon, sanitariya-gigiyena vositalari bilan to‘liq ta’minlash, bolalarning ovqatlanishini belgilangan me’yorlar darajasida tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Maktabgacha ta’lim muassasalariga mo‘ljallangan o‘quv-metodik va didaktik adabiyotlarni nashr etishga doir standartlarni qayta ko‘rib chiqish va tasdiqlash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Bir so‘z bilan aytganda, biz maktabgacha ta’lim sohasida har jihatdan zamonaviy tizim yaratishimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari. Kelgusi 3-4 yilda 5-6 yoshdagi barcha bolalarni maktabgacha ta’limga to‘liq qamrab olishga erishmog‘imiz shart. Bu ertangi kunimizni hal qiladigan masala va biz buni albatta amalga oshiramiz.

A modern system will be created in the sphere of preschool education
On October 19, a meeting on the issues of radical improvement of preschool education system was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The meeting was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, state advisors to the President, heads of relevant ministries and departments.
Constant attention in our country is paid to issues of strengthening the gene pool of the nation, training the young generation as highly qualified personnel. At the meeting held on August 16, 2017, a number of areas of development of the education system were identified. In particular, important tasks were defined on radical structural reform of the system of preschool education, wide coverage of children by these institutions.
A new system has been created in this sphere in accordance with the Decree of the President of our country “On measures of radical improvement of management of preschool education system” and the Resolution “On organization of activities of the Ministry of Preschool Education of the Republic of Uzbekistan” of September 30 of this year.
Tasks are set before the new ministry on development and implementation of a unified state policy in the sphere of preschool education, expanding the state and non-state network of preschool education institutions, strengthening their material and technical base, providing with highly qualified pedagogical personnel, increasing the coverage of children by preschool education institutions, comprehensive intellectual, spiritually-aesthetic, physical development of children through introduction of modern educational programs and technologies into educational-upbringing process, as well as radical improvement of the quality of their preparation for school.
Activities that are being carried out in this direction were discussed at the meeting.
When it comes to the education system that is crucial in our life, we have to repeat again and again the wise thought of our ancestor – enlightener Abdulla Avloni: education for us is a matter of life or death, said the President of our country. It is obvious that we cannot achieve any changes and transformations, a prosperous life without educating modern, highly qualified personnel. Preparation of such personnel, a healthy gene pool of the nation, first of all, begins with the system of preschool education.
The system of preschool education is the initial, the most basic link of continuous education. According to scientific conclusions of specialists and pedagogues, a person receives 70 percent of all information and data before the age of five. This fact clearly demonstrates the importance of education in a kindergarten for formation of our children as harmoniously developed personalities.
There is no need to look for any additional confirmation of this. When comparing a child who was educated in a kindergarten, with a child who did not visit it, it is not difficult to notice the difference between the level of their thinking.
That is why we raised the issue of revising the system of preschool education to the level of state policy and started a great activity in this direction. If we do not deeply and comprehensively think over this issue, it will be difficult for us to achieve qualitative changes in the whole education system, ensure its continuity, said Shavkat Mirziyoyev.
Currently, the State program on expansion of the network of preschool education institutions, strengthening their material and technical base, construction of new kindergartens has been adopted and is being implemented. Taking into account the experience of developed countries, serious attention is being paid to the issue of expanding the network of non-state education institutions, including non-state kindergartens. This serves to form a healthy competition in the system and expand the range of educational services.
At the meeting, special attention was paid to the issue of training specialized personnel for the sphere of preschool education. It was emphasized that these highly qualified educators and mentors, who will be able to execute our resolutions, will teach our children the basics of knowledge, the most necessary life concepts and skills.
Development of advanced pedagogical methods that correspond to modern requirements, publication of a new generation of educational and methodological literature is an extremely actual task in this sphere.
Another important issue: it is necessary to organize a qualitative medical service in preschool education institutions, to establish a healthy food system that fully complies with sanitary and hygienic norms and rules.
At the meeting, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Preschool Education, the Ministry of Public Education, the Ministry of Finance, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the regions and the city of Tashkent and other relevant departments were given instructions on each issue with specific deadlines.
The need of providing the Ministry of Preschool Education of the Republic of Karakalpakstan, Tashkent city, regional departments of preschool education and district (city) departments of preschool education with buildings and highly qualified personnel, was noted.
Attention was paid to issues of improvement of curricula and programs on improvement of qualifications of personnel in the system of preschool education on the basis of advanced foreign experience, allocation of quotas for 2018-2023 in “Preschool education” area for special correspondence departments of universities.
Instructions were given on introduction of interactive public services of an electronic program for admission and enrollment of children to state preschool education institutions in a Single portal. The state of provision of state preschool education institutions with modern information and communication technologies and connection to the Internet will be studied from a critical point of view, and a program of measures on phased provision with modern computers and connection to the Internet will be developed.
The need of allocating doctors to preschool education institutions, improving the qualification of nurses, providing medicines for first aid, sanitary hygienic means, organizing the diet of children at the level of established standards, was emphasized.
Attention was also paid to the issue of revision and re-approval of standards for the publication of educational-methodical and didactic literature for preschool education institutions.
In short, we must create a modern system in the sphere of preschool education in all respects, said the Head of our state. In the next 3-4 years, we must achieve full coverage of all 5-6-year-old children of our country by the system of preschool education. This is the issue that determines our future, and we will definitely implement it.