O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-oktabr kuni Qirg‘iziston tashabbusiga ko‘ra Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari muloqot avvalida Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyev hamda qardosh qirg‘iz xalqini joriy yil 15-oktabr kuni prezidentlik saylovining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy muborakbod etdi.
Umumxalq saylovi natijalari Qirg‘izistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va ro‘y berayotgan o‘zgarishlarga mamlakat aholisi yuksak ishonch bildirishi va uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashidan dalolat ekani alohida qayd etildi.
Ikki davlat rahbarlari yaqinda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi o‘zaro tashriflar chog‘ida erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni amalga oshirish borasidagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini an’anaviy do‘stlik va amaliy ruhda atroflicha muhokama qildi.
O‘zbekiston – Qirg‘iziston davlat chegaralarining qolgan uchastkalariga oid tegishli shartnomani huquqiy jihatdan rasmiylashtirish va imzolash jarayonini tezroq yakunlash, shuningdek, chegara o‘tkazish punktlarining samarali faoliyatini ta’minlashdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Transport-kommunikatsiya tizimidagi o‘zaro aloqalar, xususan, shu oyning oxiriga rejalashtirilgan «Toshkent – Andijon – O‘sh – Irkeshtom – Qoshg‘ar» yo‘nalishi bo‘yicha hamkorlikda avtomobil qatnovini sinovdan o‘tkazish muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyev Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga prezidentlik saylovi munosabati bilan samimiy tabrik uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Qirg‘iziston mamlakatlarimiz o‘rtasida keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni bundan buyon ham rivojlantirishga, do‘stlik va strategik sheriklik aloqalarini mustahkamlashga tayyor ekanini ta’kidladi.

On telephone conversation of the Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan
On October 19, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev at the initiative of the Kyrgyz side.
The Head of our state, at the beginning of the conversation, sincerely congratulated President Almazbek Atambayev and the fraternal people of Kyrgyzstan on successful conduction of the presidential elections on October 15, 2017.
It was especially noted that the results of the nationwide elections testify to the high confidence and wide support by the country’s population of the course of reforms in Kyrgyzstan.
The leaders of the two countries discussed actual issues of bilateral cooperation in the light of implementation of the reached agreements and signed contracts during recent mutual visits at the highest level, in a traditionally friendly and constructive atmosphere.
Mutual interest in speedy completion of the legal registration and signing of relevant agreement on remaining areas of Uzbekistan – Kyrgyzstan State border, as well as ensuring effective functioning of border checkpoints, was emphasized.
The importance of cooperation in transport and communication sphere, in particular, joint preparation for the organization of a pilot automobile traffic along the route “Tashkent – Andijan – Osh – Irkeshtam – Kashgar”, planned for the end of this month, was noted.
President of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev expressed his deep gratitude to the President of our country Shavkat Mirziyoyev for sincere congratulations in connection with conduction of the presidential elections in the country.
He assured that the Kyrgyz side intends to further enhance multifaceted and mutually beneficial cooperation, strengthen relations of friendship and strategic partnership between the two countries.