Eronning Sanoat, konlar va savdo vaziri bilan uchrashuv
2017-yilning 17-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Tehronda Eron Islom Respublikasining Sanoat, konlar va savdo vaziri Muhammad Shariatmadari bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Tashqi savdo vaziri Elyor G‘aniev va delegatsiyaning boshqa a’zolari ishtirok etgan suhbatda ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini oshirish va diversifikatsiya qilish hamda investitsion hamkorlikni yanada yuqori darajaga ko‘tarish O‘zbekiston-Eron munosabatlarining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari batafsil muhokama qilindi va O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon xalqaro transport koridori bo‘yicha 2011-yil aprel oyida imzolangan bitim doirasidagi aloqalarni rivojlantirishga tomonlar tayyor ekanligi tasdiqlandi.
Shuningdek, Tehronda Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya bo‘lajak majlisining kun tartibiga oid masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.

Встреча с Министром промышленности, рудников и торговли Ирана
17 октября 2017 года делегация Республики Узбекистан, возглавляемая Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, встретилась в г.Тегеране с Министром промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран Мухаммадом Шариатмадари.
В состоявшейся беседе, в которой принял участие Министр внешней торговли Узбекистана Элёр Ганиев и другие члены делегации, отмечалось, что одним из приоритетных направлений узбекско-иранских отношений являются увеличение объемов и диверсификация номенклатуры двустороннего товарооборота, а также вывод инвестиционного взаимодействия на более высокую ступень.
На встрече стороны предметно обсудили перспективы углубления сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере, подтвердив готовность развивать отношения в рамках подписанного в апреле 2011 года соглашения о международном транспортном коридоре Узбекистан–Туркменистан–Иран–Оман.
Стороны также обменялись мнениями по повестке дня предстоящего заседания в г.Тегеране Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.