Eron Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2017-yilning 17-oktabr kuni Tehronga rasmiy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Javad Zarif bilan uchrashdi.
Vazirlar ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb jihatlarini muhokama qildilar, xalqaro va mintaqa siyosati muammolari yuzasidan fikr almashdilar.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat rahbarlarining Islom hamkorlik tashkiloti sammitida ishtiroki doirasida 2017-yil 11-sentabr kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Prezidenti Hasan Ruhoniyning uchrashuvi O‘zbekiston-Eron muloqoti faollashishiga yangi turtki berganligi ta’kidlandi.
Vazirlar tomonlar uchun ahamiyatga ega barcha sohalarda aloqalarni mustahkamlash va rivojlantirishga tayyorligini tasdiqladilar.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Eronning BMT, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida vazirlar tomonidan O‘zbekiston va Eron tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2018-2019-yillarga mo‘ljallangan Hamkorlik dasturini imzolandi.

17 октября 2017 года прибывший г.Тегеран с официальным визитом Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран Джавадом Зарифом.
Министры обсудили актуальные аспекты двустороннего сотрудничества, обменялись мнениями по проблемам международной и региональной политики.
В беседе отмечалось, что новый импульс активизации узбекско-иранского диалога придала встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Ирана Хасана Рухани, которая состоялась 11 сентября 2017 года в г.Астане в рамках участия лидеров двух стран в саммите ОИС.
Стороны подтвердили готовность укреплять и развивать отношения по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
На встрече также рассмотрены перспективы взаимодействия Узбекистана и Ирана в форматах ООН, Шанхайской организации сотрудничества, Организации исламского сотрудничества и других международных структур.
По итогам переговоров министры подписали Программу сотрудничества на 2018-2019 годы между министерствами иностранных дел Узбекистана и Ирана.