Elni ardoqlaganning o‘zi ham ardoqli bo‘ladi
Shunday insonlar bo‘ladiki, ular qachon va qanday zamonda yashamasin, vatanparvarligi, fidoyiligi, el-yurt farovonligi yo‘lida amalga oshirgan ezgu ishlari bilan nafaqat zamondoshlari xotirasida yashaydi, balki keyingi avlodlar qalbida ham mangu qoladi. Mashhur davlat arbobi va taniqli yozuvchi Sharof Rashidov xalqimizning ana shunday ardoqli farzandlaridan biri edi.
Prezidentimizning joriy yil 27-martdagi “Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligini nishonlash to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida Buxoro viloyati musiqali drama teatrida o‘tkazilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirda bu alohida ta’kidlandi.
Viloyat hokimligi vakillari, "O‘zbekneftgaz" aksiyadorlik jamiyati, turli davlat tashkilotlari mutasaddilari, nuroniylar, yoshlar va keng jamoatchilik ishtirok etgan tadbirda Sharof Rashidov har qancha murakkab sharoit bo‘lmasin, yurtimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivoji, xalqimiz farovonligini oshirish yo‘lida fidokorona xizmat qilgani qayd etildi.
O‘tgan asrning 60-80-yillarida O‘zbekistonda amalga oshirilgan yirik bunyodkorlik loyihalari bevosita Sharof Rashidov nomi bilan bog‘liq. Buni Buxoro viloyati misolida ham ko‘rish mumkin. U kishining bevosita rahbarligida viloyat hududidagi ko‘plab yerosti qazilma boyliklari aniqlangan. Neft va gaz konlari o‘zlashtirilib, soha infrastrukturasi mustahkamlangan. Buxoro davlat universiteti, Buxoro oziq-ovqat va yengil sanoat texnologiyasi (hozirgi muhandislik-texnologiya) institutining ilmiy salohiyatini oshirish, mutaxassis-kadrlar sifatini yaxshilashga alohida e’tibor qaratilgan.
Sharof Rashidovning sa’y-harakati bilan 1962-yilda Amudaryodan suv oladigan viloyatlararo Amu-Buxoro mashina kanali bunyod etildi. Undagi kuchli nasos stansiyalari orqali suv ikki bosqichda 110-120 metrgacha balandlikda ko‘tarilib uzatilmoqda. Viloyat ekin maydonlari suv ta’minotining 98 foizdan ziyodi hozirgacha ushbu mashina kanali hissasiga to‘g‘ri keladi.
Tadbir ishtirokchilari orasida Sharof Rashidov rahbarlik qilgan davrda turli sohalarda mehnat qilgan faxriylar ham bor edi. Romitan tumanida yashovchi 87 yoshli Istam ota Tursunov shulardan biri.
– Men 30 yildan ziyod paxtachilik brigadasi boshlig‘i bo‘lib ishladim, – deydi Istam ota. – Sharof Rashidov tumanimizga kelganida ikki marta bizning dalamizda ham bo‘lgan. U kishi g‘oyat oddiyligi va samimiyligi bilan ajralib turardi. Faqat dala ishlariyu kamchiliklar bilan qiziqib qolmay, oilamiz, farzandlarimiz, umuman, turmushimiz haqida ham so‘rardi, surishtirardi. Hozirgacha uyimning to‘rida Sharof otaning suratlari osig‘liq turadi. Nabirayu evaralarga bu inson haqida faxrlanib gapirib beraman.
Buxoro shahridagi "Shirbudin” to‘yxonasida Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlab xotira oshi berildi.

Славен тот, кто любит свой народ
Истинные патриоты, посвятившие свою жизнь служению народу и стране, остаются в памяти не только своих современников, но и последующих поколений. Одним из таких сынов нашего народа был известный государственный деятель, талантливый писатель Шараф Рашидов.
Это особо отмечалось на духовно-просветительском мероприятии, состоявшемся в Бухарском областном театре музыкальной драмы в рамках исполнения постановления Президента нашей страны “О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова” от 27 марта нынешнего года.
На мероприятии, в котором приняли участие представители областного хокимията, акционерного общества "Узбекнефтегаз", государственных организаций, старшего и молодого поколения, широкой общественности, отмечалось, что Шараф Рашидов даже в самых сложных условиях самоотверженно работал во имя социально-экономического развития страны и повышения благосостояния народа.
Реализованные в 60-80-годах прошлого века в Узбекистане масштабные созидательные проекты непосредственно связаны с именем Шарафа Рашидова. Это можно видеть также на примере Бухарской области. В период его руководства на территории области было выявлено много месторождений полезных ископаемых, особенно нефти и газа. Была сформирована инфраструктура сферы, уделено большое внимание повышению научного потенциала и качества подготовки специалистов в Бухарском государственном университете, Бухарском институте технологии пищевой и легкой промышленности (ныне - инженерно-технологического института).
Под руководством Шарафа Рашидова в 1962 году был построен межобластной Аму-Бухарский машинный канал, питаемый из Амударьи. Мощными насосными станциями вода в два этапа подается на высоту до 110-120 метров. До сих пор благодаря этому каналу орошается более 98 процентов посевных площадей области.
Среди участников мероприятия были и ветераны труда, работавшие в различных сферах во времена Шарафа Рашидова. Один из них - 87-летний житель Ромитанского района Истам-ота Турсунов.
– Более 30 лет я работал бригадиром хлопководческой бригады, - говорит Истам-ота. – Шараф Рашидов, посещая район, дважды был на наших полях. Этот человек отличался простотой и искренностью. Он интересовался не только полевыми работами, но и спрашивал о наших семьях, детях, в целом о нашей жизни. И сейчас в гостиной моего дома висит портрет Шарафа Рашидова. Я с гордостью рассказываю о нем своим внукам и правнукам.
В Доме торжеств "Ширбудин” в Бухаре был организован поминальный плов в честь 100-летия Шарафа Рашидова.