O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘izistonning saylangan Prezidentini tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sooranbay Jeenbekovni oliy davlat lavozimi – Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti etib saylangani munosabati bilan tabrikladi.
“Sizning g‘alabangiz – Qirg‘izistonning birodar xalqi mamlakatingizdagi chuqur tizimli islohotlar va o‘zgarishlarni davom ettirishga, aholi farovonligini yanada oshirishga, jamiyatda tinchlik, barqarorlik va hamjihatlikni ta’minlashga, shuningdek, xalqaro maydonda mamlakatning obro‘-e’tiborini mustahkamlashga qaratilgan reja va dasturlaringizni keng qo‘llab-quvvatlayotganidan dalolatdir”, – deyiladi davlatimiz rahbarining maktubida.
O‘zbekiston tomoni o‘zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga katta e’tibor qaratishi va xalqlarimiz manfaati uchun ko‘p qirrali sheriklikni mustahkamlash uchun barcha zarur choralar ko‘rishga tayyor ekanligi ta’kidlandi.
“Ishonchim komilki, so‘nggi yil davomida erishilgan ijobiy siyosiy muloqotning yuksak darajasi va tomonlarning mavjud masalalarni o‘zaro hurmat va umumiy manfaatlarni hisobga olgan holda hal qilishga tarafdorligi yanada rivojlanadi”, – deyiladi maktubda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sooranbay Jeenbekovga mustahkam sog‘lik va mas’uliyatli davlat lavozimida yutuqlar, Qirg‘iziston xalqiga esa tinchlik, xotirjamlik va farovonlik tiladi.

Президент Узбекистана поздравил избранного Президента Кыргызстана
Пресс-служба МИД: Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Сооранбая Жээнбекова с избранием на высшую государственную должность Президента Кыргызской Республики.
«Ваша победа является свидетельством широкой поддержки братским народом Кыргызстана Ваших планов и программ, направленных на продолжение курса глубоких структурных реформ и преобразований в стране, дальнейшее повышение благосостояния населения, обеспечение в обществе мира, стабильности и согласия, а также укрепление авторитета страны на международной арене», - говорится в послании главы нашего государства.
Как подчеркивается, в Узбекистане уделяется большое внимание наращиванию взаимовыгодного двустороннего сотрудничества и готовы направить все необходимые усилия для укрепления многопланового партнерства на благо наших народов.
«Убежден, что достигнутый за последний год высокий уровень конструктивного политического диалога и приверженность сторон к решению имеющихся вопросов на основе принципов взаимоуважения и учета общих интересов получат свое дальнейшее развитие», - отмечается в послании.
Президент Узбекистана пожелал Сооранбаю Жээнбекову крепкого здоровья и успехов в новой ответственной государственной деятельности, а народу Кыргызстана – мира, благополучия и процветания.