Xivaga poyezd boradi
Prezidentimiz joriy yil 27-yanvar kuni Xorazmga tashrifi chog‘ida viloyatning turizm salohiyatini oshirish, buning uchun Xiva shahriga temir yo‘l olib kelish va elektr poyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq o‘tgan qisqa vaqtda ulkan ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Bugungi kunda Urganch va Xiva o‘rtasida 33 kilometr temir yo‘l yotqizish, Xiva shahrida zamonaviy vokzal va zarur infratuzilma ob’ektlari barpo etish jadal davom etmoqda. Bu boradagi manzilli dastur asosida transport, mehmonxona, pochta, bank, umumiy ovqatlanish va boshqa xizmatlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Xiva shahridagi vokzalda amalga oshirilayotgan ishlar, istiqboldagi loyihalar bilan tanishdi.
Xorazmning turizm sohasidagi imkoniyatlarini to‘liq ishga solish, sayyohlar uchun barcha sharoitni yaratish, mehmonxonalar va ko‘ngilochar maskanlarni qurishga sohaning tajribali vakillarini jalb etish zarurligini ta’kidladi. Ichan-qal’a atrofini obodonlashtirish, istirohat bog‘i barpo etish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Trains will start running to Khiva
The President of our country, during his trip to Khorezm region on January 27 of this year, gave instructions on increasing the tourism potential of the region, laying the railway and setting up the electric trains service to Khiva.
In accordance with these instructions, a large-scale creative work was carried out over the past short period. Currently, the construction of 33 kilometers of railways between Urgench and Khiva, and of a modern railway station and facilities of the corresponding infrastructure in Khiva is actively continuing. According to the target program it is planned to arrange transport, hotel, postal, banking, catering services and others.
The President of our country got acquainted with the ongoing work at the station of the city of Khiva and promising projects.
The Head of our state noted the need of fully using the opportunities of Khorezm region in the sphere of tourism, creating all conditions for tourists, attracting experienced specialists to the construction of hotels and entertainment facilities, gave appropriate instructions to responsible persons on improvement of the area around Ichan-kala, construction of a recreation park.