Xivaga poyezd boradi
Prezidentimiz joriy yil 27-yanvar kuni Xorazmga tashrifi chog‘ida viloyatning turizm salohiyatini oshirish, buning uchun Xiva shahriga temir yo‘l olib kelish va elektr poyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq o‘tgan qisqa vaqtda ulkan ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Bugungi kunda Urganch va Xiva o‘rtasida 33 kilometr temir yo‘l yotqizish, Xiva shahrida zamonaviy vokzal va zarur infratuzilma ob’ektlari barpo etish jadal davom etmoqda. Bu boradagi manzilli dastur asosida transport, mehmonxona, pochta, bank, umumiy ovqatlanish va boshqa xizmatlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Xiva shahridagi vokzalda amalga oshirilayotgan ishlar, istiqboldagi loyihalar bilan tanishdi.
Xorazmning turizm sohasidagi imkoniyatlarini to‘liq ishga solish, sayyohlar uchun barcha sharoitni yaratish, mehmonxonalar va ko‘ngilochar maskanlarni qurishga sohaning tajribali vakillarini jalb etish zarurligini ta’kidladi. Ichan-qal’a atrofini obodonlashtirish, istirohat bog‘i barpo etish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Будет налажено движение поездов в Хиву
Президент нашей страны в ходе поездки в Хорезмскую область 27 января текущего года дал поручения по повышению туристического потенциала региона, прокладке железной дороги и налаживанию движения электропоездов до Хивы.
В соответствии с этими поручениями за минувший короткий срок осуществлена широкомасштабная созидательная работа. В настоящее время активно продолжается прокладка 33 километров железных дорог между Ургенчем и Хивой, строительство современного вокзала и объектов соответствующей инфраструктуры в Хиве. Согласно целевой программе намечено наладить оказание транспортных, гостиничных, почтовых, банковских услуг, услуг общественного питания и других.
Президент нашей страны ознакомился с проводимой работой на вокзале города Хива, перспективными проектами.
Глава нашего государства отметил необходимость полного задействования возможностей Хорезмской области в сфере туризма, создания всех условий для туристов, привлечения опытных специалистов к строительству гостиниц и развлекательных заведений, дал ответственным лицам соответствующие указания по благоустройству территории вокруг Ичан-калы, строительству парка отдыха.