O‘zbekiston Prezidenti Xorazmga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivoji bilan tanishish, istiqboldagi vazifalarni belgilash maqsadida 14-oktabr kuni Xorazm viloyatiga keldi.
Xorazm yirik sanoat korxonalari, transport va kommunikatsiya tizimlari, kichik biznes salohiyati bilan mamlakatimiz taraqqiyotida muhim o‘rin tutadi. “GM Uzbekistan” aksiyadorlik jamiyatining Xorazm filiali, “UzXMG” ekskavator zavodi, “O‘zteks Shovot”, “Xorazm maishiy texnika” korxonalari, “Xorazm shakar” qo‘shma korxonasida ichki va tashqi bozorda xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Murakkab iqlim sharoitiga qaramay viloyat dehqonlari qishloq xo‘jaligida mo‘l hosil yetishtirmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yil 27-28-yanvar kunlari Xorazmga tashrifi chog‘ida viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, sanoat va qishloq xo‘jaligini tarkibiy o‘zgartirish, ijtimoiy ob’ektlar barpo etish va infratuzilmani yaxshilash, aholi turmush darajasini oshirish bo‘yicha qator vazifalarni belgilab bergan edi.
Shunga muvofiq, o‘tgan davrda hududda ko‘plab yangi korxonalar, kichik biznes sub’ektlari, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari tashkil etildi. Turizm, to‘qimachilik, baliqchilik, parrandachilik, irrigatsiya va boshqa sohalarda istiqbolli loyihalar amalga oshirildi. Uy-joylar, shifoxonalar, maktab va san’at dargohlari qurildi. Yana qator loyihalar bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Prezidentimizning Xorazm viloyatiga safari davomida avvalgi tashrifda belgilangan rejalar qanday amalga oshirilayotgani bilan tanishishi, hudud taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha istiqboldagi dolzarb vazifalar belgilanishi rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Хорезм
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 октября прибыл в Хорезмскую область для ознакомления с социально-экономическим развитием региона, определения задач на перспективу.
Благодаря крупным промышленным предприятиям, транспортно-коммуникационной системе, потенциалу малого бизнеса Хорезмская область играет важную роль в развитии нашей страны. В Хорезмском филиале акционерного общества “GM Uzbekistan”, на экскаваторном заводе “UzXMG”, предприятиях “Узтекс Шовот”, “Хоразм маиший техника”, совместном предприятии “Хоразм шакар” производится продукция, пользующаяся большим спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынках. Несмотря на сложные климатические условия, земледельцы области выращивают богатый урожай сельскохозяйственных культур.
Глава нашего государства во время поездки в Хорезмскую область 27-28 января 2017 года поручил выполнить ряд задач по дальнейшему развитию экономики области, структурному преобразованию промышленности и сельского хозяйства, строительству социальных объектов и улучшению инфраструктуры, повышению уровня жизни населения.
В соответствии с этим, за минувший период в области созданы новые предприятия, субъекты малого бизнеса, многопрофильные фермерские хозяйства. Реализованы перспективные проекты в сферах туризма, текстильной промышленности, рыбоводства, птицеводства, ирригации и других. Построены жилые дома, больницы, школы и дворцы искусств. Продолжается реализация еще множества проектов.
В ходе поездки Президента нашей страны в Хорезмскую область предусмотрено ознакомление с ходом реализации задач, поставленных во время предыдущей поездки, определение актуальных задач на перспективу для поднятия развития региона на новый уровень.