O‘zbekiston Prezidenti Xorazmga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivoji bilan tanishish, istiqboldagi vazifalarni belgilash maqsadida 14-oktabr kuni Xorazm viloyatiga keldi.
Xorazm yirik sanoat korxonalari, transport va kommunikatsiya tizimlari, kichik biznes salohiyati bilan mamlakatimiz taraqqiyotida muhim o‘rin tutadi. “GM Uzbekistan” aksiyadorlik jamiyatining Xorazm filiali, “UzXMG” ekskavator zavodi, “O‘zteks Shovot”, “Xorazm maishiy texnika” korxonalari, “Xorazm shakar” qo‘shma korxonasida ichki va tashqi bozorda xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Murakkab iqlim sharoitiga qaramay viloyat dehqonlari qishloq xo‘jaligida mo‘l hosil yetishtirmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yil 27-28-yanvar kunlari Xorazmga tashrifi chog‘ida viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, sanoat va qishloq xo‘jaligini tarkibiy o‘zgartirish, ijtimoiy ob’ektlar barpo etish va infratuzilmani yaxshilash, aholi turmush darajasini oshirish bo‘yicha qator vazifalarni belgilab bergan edi.
Shunga muvofiq, o‘tgan davrda hududda ko‘plab yangi korxonalar, kichik biznes sub’ektlari, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari tashkil etildi. Turizm, to‘qimachilik, baliqchilik, parrandachilik, irrigatsiya va boshqa sohalarda istiqbolli loyihalar amalga oshirildi. Uy-joylar, shifoxonalar, maktab va san’at dargohlari qurildi. Yana qator loyihalar bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Prezidentimizning Xorazm viloyatiga safari davomida avvalgi tashrifda belgilangan rejalar qanday amalga oshirilayotgani bilan tanishishi, hudud taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha istiqboldagi dolzarb vazifalar belgilanishi rejalashtirilgan.

President Shavkat Mirziyoyev arrived in Khorezm
On October 14, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Khorezm region in order to become acquainted with socio-economic development of the region, define tasks for the future.
Khorezm region plays an important role in development of our country due to its large industrial enterprises, the transport and communication system, the potential of small business. Products that are in great demand both in the domestic and foreign markets are produced in Khorezm branch of “GM Uzbekistan” joint stock company, at “UzXMG” excavator plant, “Uztex Shovot”, “Khorazm maishiy tekhnika” enterprises, “Khorazm shakar” joint venture. Despite difficult climatic conditions, farmers of the region are cultivating a rich harvest of agricultural crops.
The Head of our state during the visit to Khorezm region on January 27-28, 2017, instructed to fulfill a number of tasks on further development of the regional economy, structural transformation of industry and agriculture, construction of social facilities, improvement of infrastructure, and the living standards of the population.
In accordance with this, over the past period, new enterprises, small business entities, multidisciplinary farming enterprises have been established in the region. Prospective projects in the spheres of tourism, textile industry, fish and poultry farming, irrigation and others have been implemented. Houses, hospitals, schools and art palaces are built. Many more projects are being implemented.
During the visit of the President of our country to Khorezm region, it is planned to become acquainted with the progress of tasks set during the previous trip, determine the actual tasks for the future for raising the development of the region to a new level.