Qizlar festivali bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida 11-oktabr – Xalqaro qizlar kuni munosabati bilan I Respublika qizlar festivali tashkil etildi.
Universitet rektori B.Hodiyev, Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari, shahar xotin-qizlar qo‘mitasi raisi F.Abdurahimova, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi raisining o‘rinbosari D.Kattaxonova, Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoira M.Usmonova va boshqalar mamlakatimizda qizlarning salomatligini asrash, puxta ta’lim berish, kasb o‘rganishi, mehnat bandligini ta’minlash yuzasidan tizimli ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasining "Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida"gi qonuni har jihatdan barkamol, yurt istiqboli uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir, tashabbuskor, fidoyi, shijoatli yoshlarni tarbiyalash, salohiyatini yuzaga chiqarish yo‘lida muhim huquqiy poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 30 iyun kuni mamlakatimiz faol yoshlari bilan uchrashuvida belgilangan vazifalar hamda bu borada qabul qilingan milliy qonunchilikka muvofiq Xotin-qizlar qo‘mitasi qator amaliy chora-tadbirlarni hayotga keng joriy etmoqda. Yoshlarning ma’naviy-axloqiy tarbiyasini to‘g‘ri yo‘naltirish, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan aniqlangan dolzarb masalalar hamkor tashkilotlar bilan birga hal qilinmoqda.
Qo‘mitaning 2017-2021-yillarda yosh oilalar va qizlar bilan ishlash bo‘yicha strategiyasi ishlab chiqildi. Qizlar bilan ish olib borish qamrovini kengaytirish maqsadida mahallalar, o‘quv dargohlarida, korxona va jamoalarda "Qizlarjon" klublari tashkil etildi.
– Klubimizga ellik nafardan ortiq qiz a’zo, – deydi Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanidagi "Yoqut" mahalla fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi Sora Azizova. – Maktablarda ularning qiziqishiga qarab turli to‘garaklar tashkil etish, qo‘shimcha kasb o‘rgatish, bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishga katta e’tibor qaratayapmiz.

Фестиваль активных и инициативных девочек
Комитетом женщин Узбекистана в Ташкентском государственном экономическом университете в связи с 11 октября - Международным днем девочек организован I Республиканский фестиваль девочек.
Ректор университета Б. Ходиев, заместитель хокима города Ташкента, председатель городского комитета женщин Ф. Абдурахимова, заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана Д. Каттахонова, член Союза писателей поэтесса М. Усмонова и другие отметили, что в нашей стране проводится системная работа по охране здоровья, обучению и овладению девушками профессией, обеспечению их занятости.
Закон Республики Узбекистан "О Государственной молодежной политике" служит важной правовой основой воспитания всесторонне развитой, способной принять на себя ответственность за будущее страны, инициативной и самоотверженной молодежи, реализации ее потенциала.
Комитетом женщин проводится ряд мероприятий в соответствии с задачами, намеченными Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым на состоявшейся 30 июня нынешнего года встрече с активной молодежью, и с принятым в этом направлении национальным законодательством. Совместно с организациями-партнерами решаются актуальные вопросы воспитания гармонично развитой молодежи, повышения ее социально-политической активности, поддержки молодых семей.
Разработана рассчитанная на 2017-2021 годы стратегия комитета по работе с молодыми семьями и девочками. В целях расширения масштабов работы с девочками в махаллях, учебных заведениях, на предприятиях образованы клубы "Кизларжон".
– Членами нашего клуба являются более пятидесяти девочек, - говорит жительница схода граждан махалли "Ёкут" Уртачирчикского района Ташкентской области Сора Азизова. – Мы уделяем внимание организации в школах различных кружков по интересам, обучению дополнительным профессиям, организации содержательного и полезного досуга девочек.
В ходе фестиваля говорилось о сути и значении молодежной государственной политики, ее практических результатах, были зачитаны доклады о повышении духовности девочек, культуры одежды и поведения, охране их здоровья.
При участии молодых литераторов состоялась мушоира, была представлена музыкальная программа.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т. Нарбаева.