O‘zbekistonning Turkiyadagi Elchisi ishonch yorliqlarini topshirdi
O‘zbekiston Respublikasining yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Alisher Agzamxo‘jayev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rajab Toyib Erdog‘anga ishonch yorliqlarini topshirdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston Turkiyaning Markaziy Osiyo va jahondagi muhim hamkori ekanligini ta’kidlab, Turkiya Prezidenti barcha o‘zaro manfaatli sohalarda ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishga tayyor ekanligini bildirdi.
Shuningdek, 2016-yilning noyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralardan so‘ng kuzatilgan O‘zbekiston-Turkiya munosabatlaridagi ijobiy dinamika alohida qayd etildi. Pekin, Ostona va Nyu-York shaharlaridagi ikki davlat rahbarlarining bo‘lib o‘tgan uchrashuvlari o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish uchun mavjud bo‘lgan ulkan imkoniyatlarni amalga oshirish uchun birgalikda ishlashga imkon berdi.
Turkiya davlati rahbari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiyaga bo‘lajak tashrifi muhim o‘ringa ega ekanligi ta’kidlar ekan, ushbu tashrif O‘zbekiston-Turkiya siyosiy muloqotini yanada rivojlantirish, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, moliyaviy-texnikaviy va boshqa sohalarda hamkorlikni kengaytirishga yangi turtki berishini qayd etdi.

Посол Узбекистана в Турции вручил верительные грамоты
Вновь назначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан Алишер Агзамходжаев вручил верительные грамоты Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану.
В ходе состоявшейся беседы Президент Турции подчеркнул, что Узбекистан является важным партнером его страны в Центральной Азии и мире, и выразил готовность способствовать выводу двусторонних отношений на качественно новый уровень по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Отдельно отмечалась положительная динамика в узбекско-турецких отношениях, наблюдаемая с момента переговоров на высшем уровне в ноябре 2016 года в г.Самарканде. Состоявшиеся впоследствии встречи лидеров двух стран в Пекине, Астане и Нью-Йорке позволили начать совместную работу над реализацией имеющихся больших возможностей для наращивания взаимовыгодного сотрудничества.
Глава турецкого государства также отметил знаковый характер предстоящего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию, который придаст новый импульс дальнейшему развитию узбекско-турецкого политического диалога, расширению взаимодействия между двумя странами в торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической и других сферах.