Farg‘ona viloyatida profilaktika inspektorlari qasamyod qabul qildi
Farg‘ona shahridagi Islom Karimov nomidagi san’at saroyi xiyobonida Farg‘ona viloyati ichki ishlar boshqarmasi ichki ishlar organlari tayanch punktlari profilaktika inspektorlarining o‘zlari xizmat qilayotgan hududda osoyishtalikni ta’minlash va fuqarolarning qonuniy manfaatlarini ishonchli himoyalash uchun tantanali qasamyod qabul qilish marosimi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar jarayonida tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bunda ichki ishlar idoralari faoliyati muhim o‘rin tutadi. Ayniqsa, ushbu tizimni xalqqa yanada yaqinlashtirish maqsadida amalga oshirilayotgan izchil ishlar yuksak samaralar berayotir.
Bu borada davlatimiz rahbarining 2017-yil 10-apreldagi “Ichki ishlar organlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish, jamoat tartibini, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta’minlashda ularning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Ichki ishlar organlari tizimini isloh qilish borasidagi keng ko‘lamli sa’y-harakatlar aynan profilaktika inspektorlaridan boshlanganida ham chuqur ma’no bor. Zero, jinoyatchini jazolashdan ko‘ra, bunday holatning oldini olgan har jihatdan foydalidir. Shu ma’noda, avvalo, huquqbuzarliklar sodir etilishining sabab va shart-sharoitlarini o‘z vaqtida bartaraf etish, aholining huquqiy madaniyatini oshirish, qonunga hurmat tuyg‘usini yuksaltirish, qonun buzilishining har qanday ko‘rinishiga murosasiz bo‘lish ko‘nikmasini shakllantirish profilaktika inspektori zimmasiga alohida vazifa yuklaydi.
Farg‘ona viloyatida 650 dan ortiq profilaktika inspektori faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular tomonidan hududda osoyishtalikni ta’minlash, turli noxush holatlarning oldini olish borasida muayyan ishlar amalga oshirilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan mamlakatimizda har hafta payshanba jinoyatchilikning oldini olish va profilaktika kuni, deb e’lon qilingani ichki ishlar idoralari xodimlari zimmasidagi mas’uliyatni yanada oshirdi. Joylarda turli huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish, targ‘ibot-tushuntirish ishlarini kuchaytirish, mahalla bilan hamkorlikda ishlash bu borada o‘zining amaliy samaralarini bermoqda.
Prezidentimizning 2017-yil 20-apreldagi “Ichki ishlar organlari tayanch punktlarining profilaktika inspektorlarini xizmat uy-joyi bilan ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga binoan profilaktika inspektorlariga xizmat uylari berilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, turli vazirlik va idoralar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, yoshlar, profilaktika inspektorlarining oila a’zolari ishtirok etgan tadbirda 120 nafar profilaktika inspektoriga zamonaviy xizmat uyi va imtiyozli kredit asosida xarid qilingan yangi avtomashina kaliti tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda tinchlik va osoyishtalikni ta’minlash, mahallalarda turli huquqbuzarlik va jinoyatlarning oldini olishda profilaktika inspektorlari alohida o‘rin tutishi ta’kidlandi.
Uy va yengil avtomashina kalitini olgan osoyishtalik posbonlari safida Farg‘ona shahrining Ibrat mahallasi profilaktika inspektori, leytenant Boburjon G‘oyibnazarov ham bor.
– Davlatimiz tomonidan profilaktika inspektorlariga ko‘rsatilayotgan alohida e’tibordan xursandmiz, – deydi B.G‘oyibnazarov. – Mana, xizmat hududining o‘zidan barcha qulayliklarga ega xizmat uyi hamda imtiyozli kredit asosidagi mashinalar berilmoqda. Bu zimmamizdagi mas’uliyatni o‘n chandon oshiradi. Hududimizdagi aholi bilan bir oila vakillaridek hamjihatlikda ishlab, huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish, profilaktika tadbirlari samaradorligini oshirishimiz talab etiladi. Bugun ushbu vazifalarni sidqidildan bajarishga qasamyod qildik. Xalqimiz va Prezidentimiz ishonchini oqlash yo‘lida bor bilim va salohiyatimizni ishga solamiz.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev, Bosh vazir o‘rinbosari, Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi T. Norboyeva, ichki ishlar vaziri P.Bobojonov ishtirok etdi.

Присяга на верность долгу
В сквере Дворца искусств имени Ислама Каримова в Фергане состоялась торжественная церемония принятия присяги инспекторами по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел Ферганского областного управления внутренних дел. Инспекторы присягнули надежно защищать законные интересы граждан и обеспечивать спокойствие на вверенных им территориях.
В процессе проводимых реформ уделяется особое внимание укреплению мира и спокойствия в стране, предупреждению правонарушений и преступлений. Важную роль в этом играет деятельность органов внутренних дел, что особо подчеркнуто в Указе главы нашего государства “О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан” от 10 апреля 2017 года.
Не случайно масштабная работа по реформированию системы органов внутренних дел начата именно с инспекторов по профилактике, ведь хорошо известно, что предупреждение преступности лучше, чем наказание виновных. В этом смысле на инспекторов по профилактике возложены такие важные задачи, как своевременное устранение причин и условий совершения правонарушения, повышение правовой культуры населения и укрепление чувства уважения к закону, формирование гражданского неравнодушия к любым его нарушениям.
В Ферганской области работает свыше 650 инспекторов по профилактике. Они проводят весомую работу по обеспечению спокойствия на территории, предупреждению нежелательных ситуаций. По предложению Президента нашей страны Шавката Мирзиёева каждый четверг объявлен днем предупреждения преступности и профилактики, в связи с чем повысилась ответственность работников органов внутренних дел. Практический результат дает проводимая на местах работа по предупреждению различных видов правонарушений и преступности, взаимодействие с активистами махаллей.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны “О дополнительных мерах по обеспечению инспекторов по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел служебным жильем” от 20 апреля 2017 года инспекторам по профилактике предоставляются служебные дома.
На мероприятии, в котором приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты Законодательной палаты, представители министерств, ведомств, государственных и общественных организаций, 120 инспекторам по профилактике были торжественно вручены ключи от служебного жилья и новых автомашин, купленных по льготному кредиту.
На мероприятии отмечалось, что инспекторы по профилактике играют большую роль в обеспечении мира и спокойствия, предупреждению в махаллях правонарушений и преступности.
- Нас радует внимание государства к нашей деятельности, - говорит инспектор по профилактике ферганской махалли "Ибрат" лейтенант Бобуржон Гойибназаров. – Нам предоставляют служебные дома со всеми удобствами по месту службы и машины по льготному кредиту. Это усиливает возложенную на нас ответственность. От нас требуется честно и справедливо работать с населением, предупреждать совершение правонарушений и преступности, эффективно проводить профилактические мероприятия. Сегодня мы поклялись преданно выполнять возложенные на нас задачи. Мы задействуем все силы и потенциал, чтобы оправдать доверие народа и Президента.
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, заместитель Премьер-министра, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева, министр внутренних дел П.Бобожонов.