Test sinovlarini I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining professor-o‘qituvchilari o‘tkazdi
2017-10-06 | Ta’lim
Qarshi muhandislik-iqtisodiyot institutida chuqurlashtirilgan rus tilini o‘rganish kurslarida tahsil olayotgan 810 nafar o‘quvchi I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahridagi filialining “Hududiy tayyorlov kursi”ga qabul qilinishi uchun test sinovlaridan o‘tkazildi.
Test sinovlarini I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining professor-o‘qituvchilari o‘tkazdi.
Prezidentimizning joriy yil 12 apreldagi O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida ikki tomonlama strategik hamkorlik va sherikchilik munosabatlarini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori ijrosi doirasida “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati va I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti o‘rtasida tuzilgan o‘zaro kelishuv memorandumi asosida Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti qoshida rus tilini chuqurlashtirib o‘qitishga mo‘ljallangan tayyorlov kurslari tashkil etilgan edi.
Rus tilini o‘rganish bo‘yicha uch oylik tayyorlov kursi uchun tajribali mutaxassislar tomonidan tayyorlangan 120 soatlik o‘quv dasturi tasdiqlandi. O‘quv kurslariga oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalaridan jami 38 nafar tajribali o‘qituvchi jalb etildi. Rus tili tayyorlov kursida o‘qish istagini bildirgan 2 mingdan ziyod o‘quvchidan saralab olingan iste’dodli 810 o‘quvchi to‘g‘risida elektron ma’lumotlar bazasi shakllantirilib, uch oy davomida darslardan tashqari rus tilidan chuqurlashtirilgan ta’lim berildi.
– O‘qish davomida chuqurlashtirilgan darslar bilan birga, tajribali mutaxassislar bilan uchrashuvlar tashkil etildi, – deydi Qarshi axborot texnologiyalari kolleji o‘quvchisi Saidolim Mirzayev. – Uch oylik o‘qish davomida rus tilida bemalol suhbatlashadigan bo‘ldim. Bugun matematika, fizika va rus tili fanlaridan bilimimni sinovdan o‘tkazdim. Kelajakda neft-gaz sohasini puxta o‘rganib, mamlakatimiz sanoati yanada taraqqiy etishi yo‘lida xizmat qilaman.

Талантливые юноши и девушки приняты на подготовительные курсы
В Каршинском инженерно-экономическом институте 810 учащихся курсов по углубленному изучению русского языка прошли тестовые испытания для поступления на региональный подготовительный курс филиала Российского государственного университета нефти и газа имени И. М. Губкина в Ташкенте.
Тестовые испытания проводили преподаватели Российского государственного университета нефти и газа имени И. М. Губкина.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны о мерах по дальнейшему расширению двустороннего стратегического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией от 12 апреля нынешнего года на основе меморандума о взаимопонимании между акционерным обществом “Узбекнефтегаз” и Российским государственным университетом нефти и газа имени И. М. Губкина при Каршинском инженерно-экономическом институте были организованы подготовительные курсы по глубокому изучению русского языка.
Опытными специалистами была разработана и утверждена 120-часовая учебная программа для трехмесячных подготовительных курсов по изучению русского языка. К учебным курсам привлечено 38 преподавателей высших и средних специальных образовательных учреждений. Создана электронная информационная база о 810 учащихся, отобранных из более чем 2 тысяч кандидатов, изъявивших желание обучаться русскому языку. В течение трех месяцев они углубленно изучали русский язык.
- В ходе курсов были организованы встречи с опытными специалистами, - говорит учащийся Каршинского колледжа информационных технологий Саидолим Мирзаев. - После трехмесячного обучения я стал свободно говорить по-русски. Сегодня я проверил свои знания по математике, физике и русскому языку. В будущем хочу заниматься нефтегазовой сферой, вносить вклад в дальнейшее развитие промышленности нашей страны.
Учащиеся, успешно прошедшие тестирование, приняты на региональный подготовительный курс филиала Российского государственного университета нефти и газа имени И. М. Губкина в Ташкенте.