O‘zbekiston va Rossiya Qurolli Kuchlari o‘quv mashqi: eng maqbul harakat usullari rejalashtirildi
Janubi-g‘arbiy maxsus harbiy okrugining “Forish” tog‘-dala o‘quv maydonida O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Mudofaa vazirliklari qo‘shinlari bo‘linmalarining maxsus taktik-o‘quv mashqlari davom etmoqda.
Ikki davlat tog‘ o‘qchi bo‘linmalari komandirlari ko‘zda tutilgan maqsad va vazifalarni ado etish uchun belgilangan hududni o‘rganish, eng maqbul taktik harakat usullarini rejalashtirish, qaror qabul qilish, qurol-yarog‘ va harbiy texnika vositalarini tayyorlash masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston tomonidan mayor Muhammad Xoldorov, Rossiya tomonidan kapitan Nurali Shaxmanov komandirligida noqonuniy qurollangan kuchlar joylashgan hududda razvedka ishlarini olib borish, ularning moddiy ta’minot, qurol-yarog‘ va harbiy texnikalariga shikast yetkazish va yo‘q qilish, garovga olinganlarni ozod qilish hamda shartli buzg‘unchi kuchlarni batamom yakson qilish bo‘yicha tegishli qaror qabul qilindi.
– Terrorizm global xavfga aylangan bugungi davrda xatar va tahdidlarga qarshi birgalikda kurashish taktikalarini ishlab chiqish, kuch va harakatlarni muvofiqlashtirishning eng maqbul uslublarini qo‘llashni hayotning o‘zi taqozo etayotir, – deydi mayor Muhammad Xoldorov. – Bu xavfga qarshi kurashda Rossiya harbiylari bilan yaqin hamkorlik har ikki tomon uchun juda foydali bo‘ladi, albatta. Ushbu o‘quv-mashq davomida o‘zaro tajribalar almashmoqdamiz.
O‘quv mashqlari doirasida ikki mamlakat tog‘ o‘qchi bo‘linmalari harbiy xizmatchilari o‘rtasida o‘tochar qurollardan otish, tog‘ to‘siqlari yo‘lagidan o‘tish, qurol-aslaha va tegishli anjomlar bilan uzoq masofaga yugurish kabi yo‘nalishlarda musobaqalar o‘tkazildi. Kapitan G‘iyos Jamolov hamda katta leytenant Sergey Baromыko komandirligidagi bo‘linmalar shaxsiy tarkibi o‘rtasida kechgan 5 kilometr masofaga yugurish, murakkab tog‘ to‘siqlari yo‘lagidan o‘tish musobaqasi, ayniqsa, yodda qolarli lahzalarga boy bo‘ldi.

Учения Вооруженных Сил Узбекистана и России: отработаны методы оптимальных решений
На горно-полевом полигоне "Фориш" Юго-Западного особого военного округа продолжаются тактико-специальные учения подразделений войск министерств обороны Республики Узбекистан и Российской Федерации.
Командиры горно-стрелковых подразделений двух государств обсудили вопросы изучения территории, планирования оптимальных тактических действий и принятия решений для выполнения поставленных целей и задач, подготовки вооружения и военной техники.
Под командованием майора Мухаммада Холдорова (Узбекистан) и капитана Нурали Шахманова (Россия) были отработаны решения по выбору тактики разведки территории, на которой находились условные незаконные вооруженные формирования, прерыванию их линий снабжения, уничтожению их вооружения и военной техники, освобождению заложников и полной ликвидации условных террористов.
– Сегодня, когда терроризм является глобальной угрозой, сама жизнь требует выработки совместного противодействия рискам и угрозам, применения оптимальных методов координации сил и действий, – говорит майор Мухаммад Холдоров. – Тесное сотрудничество с российскими военнослужащими в борьбе против этой угрозы будет полезным для обеих сторон. Нынешние учения способствуют обмену опытом.
В рамках учений между горно-стрелковыми подразделениями двух стран прошли соревнования по таким видам, как стрельба из стрелкового оружия, преодоление горной полосы препятствий, марш-бросок при полной экипировке. Особенно запоминающимся были марш-бросок на 5 километров и преодоление горной полосы препятствий, в которых участвовали подразделения под командованием капитана Гиёса Жамолова и старшего лейтенанта Сергея Баромыко.