Mavsumga tayyorgarlik: muammo va yechimlar
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi markaziy kengashi tomonidan “Uy-joy, kommunal xo‘jaligi sohasidagi muammo va yechimlar: unda O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi tashkilotlarining ishtiroki” mavzuida seminar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi markaziy kengashi raisi H.Ketmonov va boshqalar kuz-qish mavsumiga puxta tayyorgarlik ko‘rish eng asosiy vazifalardan ekani, bunda partiya tashkilotlari vakillari faol ishtirok etishi lozimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 22 iyundagi “Respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va ijtimoiy sohalarini 2017/2018 yillar kuz-qish davrida barqaror ishlashga kompleks tayyorlashni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining ijrosi yuzasidan partiya markaziy kengashi tomonidan Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi bilan hamkorlikda kuz-qishga puxta tayyorgarlik ko‘rish chora-tadbirlari rejasi ishlab chiqildi.
Mazkur rejada aholi punktlarini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, kommunal xizmat sohasida qabul qilingan qonunlar, qonun osti hujjatlarining mazmun mohiyati, ahamiyatini keng aholi qatlamiga, barcha toifadagi iste’molchilarga yetkazish va tushuntirish muhim vazifa etib belgilab olindi.
Seminarda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida joriy yil 2 oktyabr kuni aholiga sifatli kommunal xizmat ko‘rsatish, ko‘p qavatli uy-joylar, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash ishlarining holati tahliliga bag‘ishlangan yig‘ilishda ko‘rsatilgan kamchiliklar va muammolardan jiddiy xulosa chiqarish kerakligi qayd etilib, xalqni rozi qilish va turmush farovonligini oshirish eng birinchi galdagi vazifa ekani ta’kidlandi.
– Bugungi kunda mamlakatimizda 4 ming 300 dan ortiq xususiy uy-joy mulkdorlari shirkati faoliyat ko‘rsatmoqda, – deydi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi bo‘lim boshlig‘i Rahima Ortiqova. – Ammo bu shirkatlarda keng qamrovli xizmat ko‘rsatish, ya’ni butlash, ta’mirlash, tiklash va boshqa yo‘nalishlarda malakali mutaxassislarining yetishmovchiligi mavjud. Bu esa kommunal xizmat ko‘rsatish jarayonida muammolarni keltirib chiqarmoqda.

Подготовка к сезону: проблемы и их решение
Центральным советом Народно-демократической партии Узбекистана проведен семинар "Проблемы в сфере жилищно-коммунального хозяйства и участие организаций Народно-демократической партии Узбекистана в их решении".
Председатель Центрального совета НДПУз Х. Кетмонов и другие отметили, что одной из важнейших задач является качественная подготовка к осенне-зимнему сезону, подчеркнули необходимость активного участия представителей партии в этом процессе.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы республики к устойчивой работе в осенне-зимний период 2017/2018 годов" от 22 июня 2017 года Центральным советом партии совместно с Министерством жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан разработан план мер по тщательной подготовке к осенне-зимнему сезону.
В числе важных задач в нем определены обеспечение населенных пунктов чистой питьевой водой, доведение до широких слоев населения, всех категорий потребителей сути и значения принятых в сфере коммунальных услуг законов, подзаконных актов.
На семинаре подчеркивалось, что необходимо сделать серьезные выводы из недостатков и проблем, указанных на проведенном Президентом Шавкатом Мирзиёевым 2 октября текущего года совещании, посвященном качественному коммунальному обслуживанию населения, состоянию подготовки отраслей экономики, многоэтажных жилых домов и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону.
- На сегодняшний день в нашей стране действует более 4300 товариществ частных собственников жилья, - говорит начальник отдела Министерства жилищно-коммунального обслуживания Рахима Ортикова. - Однако в них недостает квалифицированных специалистов по ряду услуг, в том числе по комплектации, ремонту, восстановлению и другим направлениям, что препятствует повышению качества оказания коммунальных услуг.
На мероприятии отмечалось, что более тысячи обращений, поступивших в общественные приемные партии с начала года, касаются вопросов именно жилищно-коммунального обслуживания. Определены важные задачи по активизации работы по подготовке к сезону, обеспечению полной готовности всех жилых домов, школ, больниц и других социальных объектов к осенне-зимнему сезону, рабочим группам даны необходимые указания.