Mamlakatimiz 2014-yilda biznesni yuritish sharoiti bo'yicha reytingda 8 pog'onaga, soliqqa tortish borasida 61 pog'ona yuqoriga ko'tarildi. BMT Taraqqiyot dasturining bahosiga ko'ra, O'zbekiston so'nggi yilda biznes yuritishni yengillashtirish sohasida amalga oshirilgan islohotlar bo'yicha yetakchi o'nta mamlakat qatoridan joy oldi.
Yuridik shaxslardan olinadigan foyda solig'i stavkasi 8 foizdan 7,5 foizga tushirildi. Xodimlarga to'lanadigan daromadlarni legallashtirish, mehnatga haq to'lash fondiga soliq yukini pasaytirish maqsadida mikrofirmalar, kichik korxonalar hamda fermer xo'jaliklari uchun yagona ijtimoiy to'lov stavkasi 25 foizdan 15 foizga, qurilish sohasida faoliyat yurituvchi kichik biznes subyektlari uchun yagona soliq to'lovi stavkasi 6 foizdan 5 foizga kamaytirildi. Bu, albatta, tadbirkorlik taraqqiy etishiga, sohaning yalpi ichki mahsulotni shakllantirishdagi ulushi ortib borishiga o'z ijobiy ta'sirini ko'rsatmoqda. Bu ko'rsatkich 2000-yilda 31 foizni tashkil etgan bo'lsa, hozir 56 foizdan oshdi.
Mamlakatimiz iqtisodiyotining barqaror rivojlanishida soliq tizimida amalga oshirilgan islohotlar muhim ahamiyat kasb etdi. Soliq tizimi xodimlarining izchil faoliyat yuritayotgani ham bu jarayonda muhim o'rin tutmoqda. Mazkur soha xodimlari ham O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etmoqda.
– Mamlakat rivojida har bir sohaning, har bir fuqaroning o'z o'rni bor, – deydi Toshkent shahar davlat soliq boshqarmasi soliq inspektori Shahboz G'ayratov. – Bu O'zbekistonimiz erishgan ulkan yutuqlarda o'z aksini topmoqda. Bugungi saylovda barcha yurtoshlarimizning, turli soha vakillarining faol ishtirok etayotgani ham shu maqsadga xizmat qiladi.
Hozirgi kunda soliq to'lovchilar uchun yaratilayotgan qulayliklar ko'lami kengayib borayotgani, ularga sohaning barcha yo'nalishlarini qamrab olgan oltmishga yaqin interaktiv xizmatlar ko'rsatilayotgani buning isbotidir. Bunday imkoniyatlar byurokratik to'siqlarni bartaraf etish, aholi va tadbirkorlarning vaqti va mablag'ini tejash, ovoragarchiliklarning oldini olish imkonini berayotgani bilan ahamiyatlidir. Bu mamlakatimizning har jihatdan yanada taraqqiy etishiga zamin yaratadi.

Сотрудники налоговой системы активно участвуют в выборах
Согласно рейтингу в 2014 году наша страна по условиям ведения бизнеса поднялась на 8 позиций, по налогообложению – на 61 позицию вверх. По оценке Программы развития ООН, Узбекистан за последний год вошел в десятку ведущих стран по осуществленным реформам в сфере облегчения ведения бизнеса.
Ставка налога на прибыль юридических лиц снижена с 8 до 7,5 процента. С целью обеспечения легализации доходов, выплачиваемых работникам, снижения налоговой нагрузки на фонд оплаты труда ставка единого социального платежа для микрофирм, малых предприятий и фермерских хозяйств снижена с 25 до 15 процентов, ставка единого налогового платежа для субъектов малого бизнеса в сфере строительства – с 6 до 5 процентов. Это способствует дальнейшему развитию предпринимательства, увеличению доли сферы в формировании валового внутреннего продукта. Если в 2000 году этот показатель составлял 31 процент, то сегодня – более 56 процентов.
В стабильном развитии экономики нашей страны важную роль играют реформы, проведенные в налоговой системе. Этому способствует и эффективная деятельность сотрудников налоговой системы, которые, как и все граждане нашей страны, принимают активное участие в выборах Президента Республики Узбекистан.
– В динамичное развитие страны свой вклад вносит каждая отрасль, каждый гражданин, – говорит налоговый инспектор Ташкентского городского государственного налогового управления Шахбоз Гайратов. – Об этом свидетельствуют огромные успехи Узбекистана во всех сферах жизни общества. Этой цели способствует и сегодняшнее активное участие наших соотечественников, представителей всех сфер в голосовании.
В настоящее время расширяется ряд создаваемых удобств для налогоплательщиков, которым оказывается около 60 интерактивных услуг, охватывающих все направления налоговой сферы. Подобные возможности способствуют устранению бюрократических барьеров, экономии времени и средств населения и предпринимателей, предотвращению волокиты. Все это создает основу для дальнейшего развития нашей страны.