Rossiya harbiy xizmatchilari O‘zbekistonga keldi
Oktabr oyining birinchi haftasida Jizzax viloyatidagi "Forish" poligonida O‘zbekiston va Rossiya Qurolli Kuchlarining qo‘shma mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tadi. Dushanba kuni ertalab Rossiya harbiy xizmatchilarining bir guruhi o‘tirgan samolyot Toshkent harbiy aerodromiga kelib qo‘ndi.
Ma’lumki, O‘zbekiston dunyoning ko‘plab mamlakatlari bilan faol harbiy-texnik hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda. Joriy yilda Rossiya, Qozog‘iston, Turkiya va Pokiston davlatlari harbiy idoralari vakillari Toshkentga tashrif buyurdi. O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida Harbiy va harbiy-texnik hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuv amal qiladi. Ikki davlatning Mudofaa vazirliklari qo‘shma dastur va rejalar ishlab chiqadi va amalga oshiradi. Xususan, "Forish" poligonidagi taktik mashg‘ulotlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 4-5-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga qilgan davlat tashrifi chog‘ida erishilgan muzokaralar doirasida o‘tkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida "Markaziy Osiyoning qoq markazida joylashgan O‘zbekiston ushbu mintaqa barqarorlik, izchil taraqqiyot va yaxshi qo‘shnichilik hududiga aylanishidan bevosita manfaatdor" ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Rossiya poligonlarida ikki marta taktik antiterroristik qo‘shma mashg‘ulot bo‘lib o‘tdi. Bunday tadbirlar har ikki mamlakat uchun birdek manfaatlidir. Jumladan, antiterroristik mashg‘ulotlar davomida tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash bo‘yicha umumiy vazifalar ishlab chiqiladi – terrorizmga qarshi birgalikda kurashish va terroristik xurujlarning oldini olish mexanizmi takomillashtiriladi, amaliy ko‘nikmalar mustahkamlanadi, tajriba almashiladi.
Qo‘shma mashg‘ulot ishtirokchilari bilan birga kelgan Rossiya Federatsiyasi Markaziy harbiy okrugi ashula va raqs ansamblining harbiy san’atkorlari ham mamlakatimizda bo‘lib turibdi.

Военнослужащие России прилетели в Узбекистан
В первую неделю октября на полигоне «Фориш» в Джизакской области состоятся совместные учения военнослужащих Вооруженных Сил Узбекистана и Российской Федерации. В понедельник утром борт с группой военнослужащих России приземлился на военном аэродроме в Ташкенте.
Как известно, Узбекистан активно развивает военно-техническое сотрудничество со многими странами мира. Только в этом году в Ташкенте побывали с визитами представители военных ведомств России, Казахстана, Турции, Пакистана. Между Узбекистаном и Россией действует Соглашение о военном и военно-техническом сотрудничестве. Министерства обороны двух стран разрабатывают и реализуют совместные программы и планы. В частности, предстоящие тактические учения на полигоне «Фориш» проводятся в рамках договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля этого года.
В своем выступлении с трибуны 72-й сессии Генассамблеи ООН глава нашего государства подчеркнул, что «Находясь в самом сердце Центральной Азии, Узбекистан непосредственно заинтересован в том, чтобы регион стал зоной стабильности, устойчивого развития и добрососедства».
На полигонах Узбекистана и России дважды проходили совместные тактические антитеррористические учения. Такие мероприятия представляют взаимный интерес для наших стран. Так, в ходе антитеррористических учений отрабатываются общие задачи по укреплению мира и стабильности – совершенствуются механизмы совместной борьбы против терроризма, предотвращения террористических атак, укрепляются практические навыки, осуществляется обмен опытом.
Вместе с участниками совместных учений прилетели также военные артисты из ансамбля песни и пляски Центрального военного округа РФ.