Poytaxtimizda 30-sentabr kuni O‘zbekiston va Turkiya ishbilarmon doiralarining biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
2017-10-02 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va Istanbul savdo palatasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda ikki mamlakatning iqtisodiyot, investitsiya, savdo-sanoat, turizm, qurilish, energetika, elektrotexnika qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, kimyo, tog‘-kon va yengil sanoati, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, to‘qimachilik kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va shirkatlari rahbarlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 14-may kuni Pekinda bo‘lgan “Bir makon, bir yo‘l” forumi, 10-sentabr kuni Ostona shahrida o‘tgan Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar bo‘yicha sammiti doirasida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on bilan uchrashuvlari, 2016-yil 17-18-noyabr kunlari Turkiya Prezidentining mamlakatimizga tashrifi ikki tomonlama aloqalar rivojida yangi sahifa ochdi.
Biznes-forumda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov, Turkiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Ahmad Bashar davlat rahbarlarining uchrashuvlarida erishilgan kelishuvlar samarasida O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Turkiya sarmoyasi ishtirokida 440 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. 2016-yil o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1,2 milliard dollarni tashkil qilgan. Shundan qariyb 710 million dollari mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlar eksporti ulushiga to‘g‘ri keladi.
Forumda O‘zbekiston Respublikasining “Chet el investitsiyalari to‘g‘risidagi” qonuni ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda mustahkam kafolat bo‘lib xizmat qilishi qayd etildi. Mehmonlarga mamlakatimizda investorlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, xususan, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalarida faoliyat yuritish imkoniyatlari, taklif etilayotgan soliq va bojxona imtiyozlari haqida ma’lumot berildi.
– O‘zbekiston va Turkiyani tarixiy rishtalar bog‘lab turadi, – dedi Istanbul savdo palatasi prezidenti Ibrohim Chag‘lar. – Bu O‘zbekiston bilan savdo-sanoat, sayyohlik, qurilish materiallari, elektrotexnika va boshqa ko‘plab sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash imkonini bermoqda. Mazkur forum hamkorligimizda yangi imkoniyatlar va istiqbollar ochadi.
Anjumanda turkiyalik ishbilarmonlar mamlakatimizga sarmoya kiritish istiqbollari, ishlab chiqarish va qayta ishlash sohasi, to‘qimachilik va yengil sanoat, sayyohlik sohasidagi imkoniyatlar bilan tanishdi.

Узбекско-турецкий бизнес-форум
В мероприятии, организованном Государственным комитетом по инвестициям Республики Узбекистан и Торговой палатой Стамбула, приняли участие руководители министерств, ведомств, компаний и корпораций двух стран, ответственных за сферы экономики, инвестиций, торговли, промышленности, туризма, строительства, энергетики, электротехники, сельского хозяйства, пищевой, химической, металлургической, текстильной и легкой промышленности, здравоохранения, фармацевтики, производства строительных материалов.
Встречи Президента нашей страны Шавката Мирзиёева и Президента Республики Турция Реджепа Таййипа Эрдогана 14 мая нынешнего года на форуме “Один пояс, один путь” в Пекине, 10 сентября – на состоявшемся в Астане саммите Организации исламского сотрудничества по вопросам науки и технологий, в ходе визита Президента Турции в нашу страну 17-18 ноября 2016 года открыли новую страницу в развитии двусторонних связей.
На бизнес-форуме заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Кучкоров, Чрезвычайный и Полномочный посол Турции в нашей стране Ахмад Башар отметили, что в результате соглашений, достигнутых на встречах глав двух государств, последовательно развивается торгово-экономическое, инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Турцией.
В настоящее время при участии турецких инвестиций в Узбекистане действуют более 440 предприятий. В 2016 году объем взаимного товарооборота составил 1,2 миллиарда долларов. Из них около 710 миллионов долларов пришлось на долю экспорта продукции, произведенной в нашей стране.
На форуме отмечалось, что Закон Республики Узбекистан “Об иностранных инвестициях” служит надежным гарантом в развитии двустороннего сотрудничества. Гостям представлена информация о создаваемых в нашей стране условиях для инвесторов, в частности, о возможностях деятельности в образованных по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева свободных экономических и малых промышленных зонах, предлагаемых налоговых и таможенных льготах.
– Исторические узы связывают Узбекистан и Турцию, – говорит президент Торговой палаты Стамбула Иброхим Чаглар. – Это позволяет и далее укреплять взаимное сотрудничество с Узбекистаном в торговле, промышленности, туризме, производстве строительных материалов, электротехнике и других сферах. Этот форум открыл новые возможности и перспективы нашего сотрудничества.
На мероприятии турецкие предприниматели ознакомились с перспективами притока инвестиций в нашу страну, возможностями в сферах производства и переработки, текстильной и легкой промышленности, туризма.