Davlat moliyasi hamda davlat xaridlarini isloh qilish yo‘nalishida O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining davlat budjeti g‘azna ijrosi sharoitida amalga oshirayotgan chora-tadbirlari press-relizi
2017-09-26 | Iqtisodiyot
2017 yil 14 sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining G‘aznachiligida “Davlat moliyasi hamda davlat xaridlarini isloh qilish yo‘nalishida O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining davlat budjeti g‘azna ijrosi sharoitida amalga oshirayotgan chora-tadbirlari” mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Mazkur matbuot anjumani O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi G‘aznachiligi hamda O‘quv markazi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirda vazirliklar, idoralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Matbuot anjumanini o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad, OAV orqali jamoatchilikni davlat moliyasi tizimini isloh etish va mablag‘larni boshqarishning joriy jarayonlari, dolzarb muammolari va tizimda amalga oshirilgan tarkibiy o‘zgartirishlar bilan tanishtirish bo‘ldi.
Mazkur anjumanda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 18 martda qabul qilingan PQ–2847-sonli “Moliya organlari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida moliya organlari faoliyatini tubdan isloh qilish, fiskal siyosatga qat’iy rioya qilish, iqtisodiyotning real sektori va ijtimoiy sohani barqaror, mutanosib ravishda ildam rivojlanishini ta’minlash, mahalliy budjetlarning daromadlar bazasini mustahkamlash bo‘yicha dolzarb vazifalar va yo‘nalishlar belgilab berilgan.
Tadbir jarayonida ishtirokchilarga Moliya vazirligi tomonidan Davlat budjetining daromadlari qismi prognoz parametrlari ijrosining ta’minlanishi borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot taqdim etildi.
Budjetlararo munosabatlarda oqilona siyosat yuritish evaziga olib borilgan tezkor chora-tadbirlar mintaqalarga to‘liq miqdorda subvensiyalar ajratilishini ta’minladi.
Alohida ravishda, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 17 fevraldagi 141-sonli farmoyishiga muvofiq tashkil etilgan Mahalliy budjetlar, tumanlar va shaharlarni subvensiyadan bosqichma-bosqich chiqarish va ularning subvensiya darajasini kamaytirish, daromad bazasini kengaytirish bo‘yicha respublika komissiyasi to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Matbuot anjumanida 2007 yildan faoliyatini amalga oshirib kelayotgan G‘aznachilik tizimini yanada takomillashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Jumladan:
- barcha mablag‘lar yagona g‘azna hisobvarag‘iga  kelib jamlanayotgani, undan barcha xarajatlar amalga oshirilayotganligi;
- budjet tashkilotlarida yuridik majburiyatlarni ro‘yxatga olish va joriy nazorat tizimi joriy etilganligi, buning evaziga mablag‘lar tasdiqlangan xarajatlar smetasi doirasida sarflanayotganligi va asossiz xarajatlarga  chek qo‘yilganligi;
- tovarlar yetkazib beruvchilarining hisobvaraqlariga xarajatlar smetalarida va qayd etilgan shartnomalarda ko‘rsatilgan summalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘lash mexanizmi joriy etilganligi munosabati bilan to‘lov intizomiga rioya etish amaliyoti qat’iy  ta’minlanganligi ko‘rsatib o‘tildi.
Jumladan, davlat xaridlarining barcha bosqichini tartibga soladigan hamda budjetdan mablag‘ oluvchilar va tovar (ish, hizmat)larni yetkazib beruvchilar uchun Davlat budjetining g‘azna ijrosini ta’minlashda axborot va kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish borasida malakasini oshirishga qaratilgan yagona huquqiy hujjat ishlab chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 8 sentyabrdagi PF–5185-sonli “O‘zbekiston Respublikasida ma’muriy islohotlar konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq Moliya vazirligi tomonidan bir qator ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olinganligi va  mazkur ustuvor yo‘nalishlar doirasida:
- davlat moliyasini boshqarishning yagona axborot tizimini to‘liq joriy etish;
- xalqaro standartlar asosida davlat sektori uchun buxgalteriya hisobining milliy standartlarini ishlab chiqish tadbirlari rejalashtirib qo‘yildi.
Shuningdek, matbuot anjumanida Moliya vazirligi tizimida koorupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha muntazam olib borilayotgan ishlar haqida ham atroflicha axborot berildi.

Пресс- релиз на тему: «Меры, принятые в условиях казначейского исполнения государственного бюджета по реформированию сферы государственных финансов и государственных закупок»
2017-09-26 | Экономика
14 сентября 2017 года в Казначействе Министерства финансов Республики Узбекистан проведена пресс-конференция на тему: «Меры, принятые в условиях казначейского исполнения государственного бюджета по реформированию сферы государственных финансов и государственных закупок».
Организаторами пресс-конференции выступили Казначейство и Учебный центр Министерства финансов Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие представители министерств, ведомств и средств массовой информации.
Основной целью пресс-конференции являлось информирование общественности о текущих процессах, актуальных проблем и осуществленных структурных изменений, а также актуальных вопросов дальнейшего реформирования системы Государственных финансов и управления бюджетными средствами посредством СМИ.
На пресс-конференции отмечалось, что принятие Постановления Президента Республики Узбекистан 18 марта 2017 года № ПП-2847 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности финансовых органов» определило приоритетные задачи и направления коренного совершенствования деятельности финансовых органов, строгого соблюдения фискальной политики, обеспечения устойчивого, сбалансированного и динамичного развития реального сектора экономики и социальной сферы, укрепления доходной базы местных бюджетов.
В ходе конференции Министерством финансов предоставлена информация о проводимых мерах по обеспечению исполнения прогнозных  параметров доходной части государственного бюджета.
Особо было отмечено, что принятые меры по проведению свешанной политики межбюджетных отношений обеспечили выделение регионам субвенций в полном объёме и достижению финансовой независимости.
Также было сообщено, что согласно Распоряжению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 февраля 2017 № Р-141 была создана Республиканская комиссия по поэтапному выведению и сокращению доли субвенционности, расширению доходной базы местных бюджетов, районов  и городов.
На пресс-конференции особое внимание было уделено совершенствованию системы Казначейства, осуществляющей свою деятельность с 2007 года. В том числе:
- введен механизм поступления средств на Единый казначейский счет и исполнения расходной части Государственного бюджета;
- предотвращены необоснованные расходы бюджетных организаций за счет организации текущего контроля юридических обязательств, осуществления расходования средств строго по направлениям, согласно утвержденным лимитам сметы расходов;
- обеспечен контроль за соблюдением платежной дисциплины путем прямых выплат на расчетные счета поставщиков товаров (работ, услуг), сумм предусмотренных сметах  расходов и зарегистрированными договорами.
В частности, был разработан единый правовой акт, регулирующий все виды государственных закупок и нацеленный на повышение квалификации получателей бюджетных средств и поставщиков товаров (работ, услуг) в плане использования информационных и коммуникационных технологий при осуществлении казначейского исполнения Государственного бюджета.
Отдельно подчеркивалось, что в соответствии с Указам Президента Республики Узбекистан от 8 сентября 2017 года № ПФ-5185 «Об утверждении Концепции административных реформ в Республике Узбекистан» Министерством финансов определены ряд приоритетных направлений, в рамках которых запланировано:
- полное внедрение единой информационной системы управления государственными финансами;
- разработка национальных стандартов бухгалтерского учета для государственного сектора, на основе международных стандартов.
На пресс-конференции также дана информация о проводимой системной работе по противодействию коррупции в системе Министерства финансов.