Namangan. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 6-Namangan saylov okrugidagi 651 saylov uchastkasining barchasi erta tongdan saylovchilar bilan gavjum bo'ldi.
Namangan shahridagi 97-saylov uchastkasiga kelayotgan saylovchilarning kayfiyati baland.
– Bu maktabga men ko'p marta ovoz berish uchun kelganman, – deydi mehnat faxriysi Tatyana Tumanova. – Ilgarigi saylovlar bugungiday erkin, ixtiyoriy bo'lmas edi. Odamlarni saylovga keltirish uchun uchastka oldida kamyob yoki arzonlashtirilgan mollar savdosi, konsertlar tashkil qilinardi, turli havoyi va'dalar berilardi.
Men shu yurtda tug'ilib o'sdim, O'zbekiston – mening Vatanim. Mamlakatimizda 130 dan ziyod millat va elat vakillari ahil-inoq yashamoqda va ularga o'z madaniyati, tili, milliy urf-odatlarini saqlab qolish, rivojlantirishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Tinchlik, bag'rikenglik, mehr-oqibat, qadriyatlar ustuvor yurtda yashayotganimdan faxrlanaman. Bugun shu aziz Vatanim kelajagi uchun ovoz berdim.
Mazkur uchastkada shaharning Obihayot va Baynalmilal mahallalarida istiqomat qiluvchi 2 ming 987 nafar fuqaro ovoz beradi.
–Bizda saylovchilarning asosiy qismi erta tongda keladi, – deydi uchastka saylov komissiyasi raisi Dilbarxon Rahmonova. – Soat yetti bo'lmay, saylovchilar oilaviy bo'lib keldi. Ular navbat kutib qolishining oldini olish uchun uchastka to'rtta, jumladan, bitta nogironlar uchun ovoz berish kabinasi, statsionar va ko'chma saylov qutilari bilan jihozlangan. Komissiya a'zolaridan bir guruhi ko'chma qutini olib, hududimizda joylashgan nogironlarni reabilitatsiya qilish markazida ovoz berishni tashkil qiladi.

Наманган. 651 избирательный участок 6-го Наманганского избирательного округа по выборам Президента Республики Узбекистан с раннего утра полон избирателей.
У всех избирателей, приходящий на избирательный участок № 97 города Намангана, приподнятое настроение.
–Я много раз приходил в эту школу, чтобы проголосовать, – говорит ветеран труда Татьяна Туманова. – Раньше выборы не бывали такими свободными и добровольными. Для привлечения людей к выборам возле участка организовывались концерты, продажа дефицитных товаров по сниженным ценам, людям давали пустые обещания.
Я родилась и выросла в этой стране, Узбекистан – моя Родина. В нашей стране в мире и согласии проживают представители более 130 национальностей и народностей, для которых созданы все условия для сохранения и развития своей культуры, языка, национальных обычаев. Горжусь тем, что живу в стране, где царят мир, толерантность, любовь и милосердие. Сегодня я проголосовала за будущее своей священной Родины.
На этом участке голосуют 2987 граждан, проживающих в махаллях Обихаёт и Байналмилал.
–Большинство избирателей приходит ранним утром, – говорит председатель участковой избирательной комиссии Дилбархон Рахмонова. – Для предотвращения очередей участок оснащен четырьмя кабинами, в том числе одной кабиной для инвалидов, стационарными и передвижными урнами. Группа, состоящая из членов комиссии, с передвижным ящиком организует голосование в центре реабилитации инвалидов, расположенном на нашей территории.