Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi o‘tkaziladi
Bugun soat 06:00 da O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi barcha 14 saylov okrugida 9015 saylov uchastkasi ochiladi. Shuningdek, mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida yana 44 saylov uchastkasi o'z faoliyatini boshlaydi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi jamiyatimizni yanada demokratlashtirish, mamlakatimizni modernizatsiya qilishning navbatdagi muhim bosqichi bo'ladi.
Mustaqillik yillarida O'zbekistonda xalqaro standartlariga to'liq mos keladigan demokratik saylovlarni o'tkazish bo'yicha katta tajriba to'plandi. Bu borada samarali qonunchilik va me'yoriy-huquqiy baza shakllantirildi. O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, "Fuqarolar saylov huquqlarining kafolatlari to'g'risida", "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi va boshqa qonunlarda fuqarolarning saylov huquqlari kafolatlangan.
Shu bilan birga, saylovlarni tashkil etish va o'tkazish bo'yicha milliy amaliyotni yanada yaxshilash maqsadida saylov qonunchiligi muntazam takomillashtirilmoqda. Jumladan, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 117-moddasiga kiritilgan tuzatishlarga muvofiq, saylovlarga tayyorgarlik ko'rish va ularni o'tkazishga mas'ul konstitutsiyaviy organ sifatida O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi mustaqilligining huquqiy kafolatlari mustahkamlandi, mustaqillik, qonuniylik, kollegiallik, oshkoralik hamda adolatlilik komissiya faoliyatining asosiy prinsiplari etib belgilandi.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 117-moddasi va "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi qonunga ko'ra, saylov umumiy, teng va to'g'ridan-to'g'ri saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish yo'li bilan o'tkaziladi. Mamlakatimiz hayotidagi ushbu muhim ijtimoiy-siyosiy voqeaga milliy saylov qonunchiligimizga muvofiq ravishda tayyorgarlik ko'rildi.
Saylovchilar ro'yxatiga 20 million 798 ming 52 fuqaro kiritilgan bo'lib, ularning 10 million nafardan ziyodi 30 yoshgacha bo'lgan yigit-qizlardir.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish bo'yicha asosiy tadbirlar dasturi doirasida barcha darajadagi saylov komissiyalari tomonidan fuqarolarning saylov huquqlarini ta'minlashga qaratilgan samarali ishlar amalga oshirildi. Barcha saylov uchastkalari zarur aloqa vositalari, komputer va tashkiliy texnika, huquqiy adabiyotlar bilan ta'minlandi. Maxsus belgilangan joylarda yashirin ovoz berish uchun saylov kabinalari, saylov qutilari o'rnatildi. Shuningdek, saylov uchastkasiga kela olmaydigan saylovchilarning yashash joyida ovoz berishini tashkil etish choralari ko'rildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida to'rt nomzod – O'zbekiston Xalq demokratik partiyasidan Hotamjon Ketmonov, O'zbekiston "Milliy tiklanish" demokratik partiyasidan Akmal Saidov, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan Islom Karimov, O'zbekiston "Adolat" sotsial-demokratik partiyasidan Narimon Umarov ishtirok etmoqda.
Saylov kampaniyasi davomida saylovning ochiq va oshkoraligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratildi. Bu jarayonda kuzatuvchilar instituti va ommaviy axborot vositalari muhim o'rin tutadi. Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 43 davlat va besh xalqaro tashkilot – YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi, Mustaqil davlatlar hamdo'stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi va Islom hamkorlik tashkilotidan 300 ga yaqin kuzatuvchi ro'yxatga olindi. Ular orasida milliy parlamentlar hamda saylov organlari rahbarlari va a'zolari, jamoat tashkilotlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari, olimlar, siyosatshunoslar bor.
O'zbekistonda saylov jarayonini mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalarining 1000 ga yaqin vakili yoritib bormoqda. Saylovni yoritish bo'yicha respublika matbuot markazi ularni axborot bilan tezkor ta'minlamoqda. Shuningdek, bu yerda saylov kuni ovoz berish jarayonining borishi haqida brifinglar tashkil etiladi.

Сегодня пройдут выборы Президента Республики Узбекистан
Сегодня в 06:00 во всех 14 избирательных округах по выборам Президента Республики Узбекистан откроются 9015 избирательных участков. Также 44 избирательных участка откроют двери при представительствах нашей страны в иностранных государствах.
Выборы Президента Республики Узбекистан станут очередным важным этапом дальнейшей демократизации общества, обновления и модернизации страны.
В Узбекистане за годы независимости накоплен большой опыт подготовки и проведения подлинно демократических выборов. Сформирована эффективная законодательная, нормативно-правовая база выборов. Избирательные права граждан гарантированы Конституцией Республики Узбекистан, законами «О гарантиях избирательных прав граждан», «О выборах Президента Республики Узбекистан» и другими законодательными актами.
Вместе с тем осуществляется постоянное совершенствование избирательного законодательства, направленное на дальнейшее улучшение национальной практики организации и проведения выборов. Так, в соответствии с поправками к статье 117 Конституции Республики Узбекистан укреплены правовые гарантии независимости Центральной избирательной комиссии как конституционного органа, ответственного за организацию и проведение выборов, определены основные принципы ее деятельности – независимость, законность, коллегиальность, гласность, справедливость.
В соответствии со статьей 117 Конституции Республики Узбекистан и Законом «О выборах Президента Республики Узбекистан» выборы проводятся на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. Подготовка к этому важному общественно-политическому мероприятию проведена согласно требованиям национального избирательного законодательства.
В списки избирателей включены имена 20 миллионов 798 тысяч 52 граждан нашей страны, более 10 миллионов из которых – молодежь в возрасте до 30 лет.
В рамках реализации Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан избирательными комиссиями всех уровней проведена большая работа, направленная на обеспечение избирательных прав граждан. Все избирательные участки обеспечены необходимыми средствами связи, компьютерной и оргтехникой, правовой литературой. Для всеобщего ознакомления вывешены списки избирателей. В специально отведенных местах установлены кабинки для тайного голосования, избирательные ящики. Также приняты меры для организации голосования на месте пребывания избирателей, не способных прийти на избирательный участок в день выборов.
В выборах Президента Республики Узбекистан участвуют четыре кандидата - Хотамжон Кетмонов от Народно-демократической партии Узбекистана, Акмал Саидов от Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Ислам Каримов от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана и Наримон Умаров от Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат».
Особое внимание в ходе избирательной кампании уделено гласности и открытости, важную роль в обеспечении которых играют институт наблюдателей и средства массовой информации. Центральной избирательной комиссией зарегистрировано около 300 наблюдателей от 43 государств и пяти международных организаций – БДИПЧ ОБСЕ, СНГ, ШОС, ВАИО и ОИС, которые осуществляют мониторинг выборов Президента Республики Узбекистан. Среди наблюдателей – руководители и члены национальных парламентов и избирательных органов, представители общественных организаций и СМИ, ученые и политологи.
В освещении избирательного процесса участвуют около тысячи представителей отечественных и зарубежных СМИ. Республиканский пресс-центр по освещению выборов обеспечивает их оперативной информацией. Здесь также состоятся брифинги о ходе голосования в день выборов.