Shu Vatan farzandi ekanimdan faxrlanaman
Yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalik, barcha sohadagi muvaffaqiyatlar, farovon hayotga o'z-o'zidan erishilgani yo'q. Buning zamirida uzoqni ko'zlab yuritilgan oqilona siyosat, inson manfaatlariga yo'naltirilgan islohotlar mujassamdir.
Bu yil Vatanimiz mustaqilligining 24-yilligini nishonlaymiz. O'tgan yillar davomida mamlakatimizda betimsol ishlar amalga oshirildi. Xususan, sog'liqni saqlash sohasining huquqiy va institutsional bazasini mustahkamlash, tibbiyot tizimini modernizatsiyalash, jahon tibbiyotining ilg'or texnologiyalarini sog'liqni saqlash sohasining barcha yo'nalishlariga izchil tatbiq etishga alohida e'tibor qaratilayotir.
Birlamchi tibbiy-profilaktika yordamining ko'lamini kengaytirish borasida o'ziga xos chora-tadbirlar hayotga tatbiq etildi. Joylarda uch mingga yaqin qishloq vrachlik punkti va oilaviy poliklinikalar barpo etilib, yangi asbob-uskunalar bilan ta'minlandi. «Sog'lom ona – sog'lom bola» konsepsiyasi asosida amalga oshirilayotgan ishlar ko'lami tobora kengayib borayotir.
Mamlakatimizda aholiga tibbiy xizmat ko'rsatish sifatini oshirish, sog'liqni saqlash tizimining moddiy-texnik bazasini yuksaltirish, jahon andozalari darajasida tibbiyot muassasalarini barpo etish va jihozlash uchun davlat byudjetidan ajratilayotgan mablag' hajmi yildan-yilga ortib borayotir. 2014-yilda Investitsiya dasturi doirasida 137 inshootni barpo etish va rekonstruksiya qilish uchun 382,4 miliard so'm ajratildi. "Salomatlik-3" loyihasi doirasida tuman tibbiyot birlashmalariga diagnostika va davolash ishlarida qo'llaniladigan zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar yetkazib berilmoqda.
Keyingi yillarda tibbiy-ijtimoiy islohotlar jarayonida aholi o'rtasida sog'lom turmush tarzini targ'ib etish, tibbiy-profilaktika ko'rigiga jalb etish, birlamchi kasalliklarni o'z vaqtida davolashga alohida e'tibor qaratilmoqda. O'zbekiston Sog'liqni saqlash vazirligi tashabbusi bilan ushbu tibbiyot muassasalarida yetakchi olimlar va mutaxassislar ishtirokida chuqurlashtirilgan tibbiy ko'riklar tashkil etilmoqda.
Bunday tadbirlar samarasida aholining ushbu shifo maskanlariga ishonchi ortib bormoqda. Bu kasalliklarning oldini olish, xalqimizning sog'lom va uzoq umr ko'rish ko'rsatkichini oshirishda muhim omil bo'layotir.
Prezident saylovi mamlakatimizda inson manfaatlarini ta'minlashga qaratilgan ana shunday hayotbaxsh islohotlarni izchil davom ettirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Bugun erta tongdan Yunusobod tumanidagi 541-saylov uchastkasiga borib, O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga munosib deb bilgan nomzod uchun ovoz berdim.
Saylov uchastkasidagi aholining gavjumligi, odamlarning yuz-ko'zidagi quvonch, yoshlarning kattalarga hurmat-e'tiborini ko'rib to'lqinlanib ketdim. Shunday tinchlik-osoyishtalik, o'zaro hamjihatlik va hamkorlik muhiti hukmron bo'lgan mamlakat fuqarosi ekanimdan ich-ichimdan faxrlandim.

Горжусь тем, что являюсь гражданином Узбекистана
Было нелегко добиться царящих в стране мира и спокойствия, успехов во всех сферах, благополучной жизни народа. В основе этого воплощены дальновидная, справедливая политика, реформы, направленные на обеспечение прав и интересов человека.
В этом году мы отметим 24-летие независимости нашей Родины. За прошедшие годы в нашей стране была осуществлена огромная по масштабам работа. В частности, особое внимание уделяется укреплению правовой и институциональной базы сферы здравоохранения, модернизации медицинской системы, последовательному внедрению во все направления здравоохранения передовых технологий мировой медицины.
Осуществлены меры по расширению масштабов оказываемой наслению первичной медико-профилактической помощи. На местах возведено около трех тысяч сельских врачебных пунктов и семейных поликлиник, которые оснащены новым оборудованием и аппаратурой. Последовательно продожается работа на основе концепции «Здоровая мать – здоровый ребенок».
В стране из года в год растут объемы средств, выделяемых из государственного бюджета на повышение качества медицинского обслуживания населения, укрепление материально-технической базы системы здравоохранения, возведение и оснащение медицинских учреждений на уровне мировых стандартов. В 2014 году в рамках Инвестиционной программы на возведение и реконструкцию 137 сооружений было выделено 382,4 миллиарда сумов. В рамках проекта "Здоровье-3" в районные медицинские объединения поставляется современное медицинское оборудование, используемое при диагностике и лечении пациентов.
В ходе осуществляемых в последние годы медико-социальных реформ особое внимание уделяется пропаганде здорового образа жизни среди населения, привлечению его к медико-профилактическому обследованию, своевременному лечение первичных заболеваний. По инициативе Министерства здравоохранения Узбекистана в этих медицинских учреждениях с участием ведущих ученых и специалистов организуются углубленные медицинские обследования.
В результате подобных мероприятий возрастает доверие населения к медицинским учреждениям. Это служит важным фактором профилактики заболеваний, укрепления здоровья и повышения продолжительности жизни нашего народа.
Выборы Президента – важное политическое событие, имеющее огромное значение для последовательного продолжения широкомасштабных реформ, направленных на обеспечение интересов человека. Сегодня рано утром на избирательном участке № 541 Юнусабадского района я проголосовал за кандидата, которого считаю достойным в Президенты Республики Узбекистан.
На избирательном участке было оживленно. Глядя на радостные лица людей, оказываемое нашей молодежью уважение и почтение к старшим, мое сердце наполнилось чувство гордости за то, что являюсь гражданином страны, в которой царят мир и спокойствие, атмосфера взаимопонимания и согласия.