Prezidentimizning nutqi katta qiziqish bilan o‘rganilmoqda
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida so‘zlagan nutqi mazmun-mohiyatini o‘rganishga bag‘ishlangan seminar-trening o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Yoshlar ittifoqi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari, mutaxassislar, talaba-yoshlar qatnashdi.
Seminarda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida bugungi kunda nafaqat mintaqamizda, balki butun dunyoda dolzarb bo‘lib turgan masalalar va ularning yechimi bo‘yicha amaliy takliflar keng o‘rin olgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida mamlakatimizdagi islohotlar, demokratiya, inson huquqlari, yoshlar masalasi, diniy bag‘rikenglik, xalqaro xavfsizlik, mintaqaviy hamkorlik, ekologiya kabi qator dolzarb masalalarga to‘xtalib o‘tdi. Prezidentimizning BMTning Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyasini ishlab chiqish, Bosh Assambleyaning “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” deb nomlangan maxsus rezolutsiyasini qabul qilishi bo‘yicha takliflari barchada katta qiziqish uyg‘otdi.
– Prezidentimizning yuksak minbardan so‘zlagan nutqi barchamizda zo‘r qiziqish, yuksak faxr tuyg‘usini uyg‘otdi, – deydi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti talabasi Nigina Yusupova. – Bugun mamlakatimizda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, xalqimizning baxtli hayot kechirishi uchun barcha zarur imkoniyatlarni yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda, xalqaro aloqalar uchun keng erkinlik yaratilib, mamlakatimizning yangi qiyofasi shakllantirilmoqda. Biz, yoshlar ana shunday mamlakatda tug‘ilib, voyaga yetayotganimizdan faxrlanamiz, O‘zbekistonimizning buguni va kelajagi uchun bor kuch-g‘ayratimizni safarbar etamiz.

Выступление Президента нашей страны изучается с большим интересом
В Ташкентском государственном экономическом университете проведен семинар-тренинг, посвященный изучению содержания выступления Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В мероприятии, организованном Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего специального образования и Союзом молодежи Узбекистана, приняли участие профессора и преподаватели, специалисты, студенческая молодежь.
На семинаре отмечалось, что в выступлении главы нашего государства на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН рассмотрены вопросы, представляющие актуальное значение не только для нашего региона, но и всего мира, выдвинуты практические предложения по их решению.
Президент нашей страны в своем выступлении затронул такие вопросы, как реформы в нашей стране, демократия, права человека, молодежный вопрос, религиозная толерантность, международная безопасность, региональное сотрудничество и экология. Большой интерес вызвали предложения главы нашего государства о разработке Международной конвенции ООН о правах молодежи и принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи "Просвещение и религиозная толерантность".
– Выступление Президента нашей страны с высокой трибуны ООН вызвало огромный интерес и чувство гордости у всех нас, – говорит студентка Ташкентского государственного экономического университета Нигина Юсупова. – Сегодня в нашей стране осуществляются широкомасштабные реформы, особое внимание уделяется обеспечению прав и свобод, созданию необходимых условий для счастливой жизни человека, формируется новый образ нашей страны. Мы, молодежь, гордимся, что являемся гражданами этой страны, приложим все усилия для обеспечения светлого настоящего и будущего нашего Узбекистана.
На семинаре состоялся обмен мнениями по выступлению Президента нашей страны на сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Студенты получили ответы на интересовавшие их вопросы.