AKT haftaligi: istiqbol va ustuvor yo‘nalishlar
Mamlakatimizda ish boshlagan «ICTWEEK Uzbekistan –2017» an’anaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi 22-sentabrga qadar davom etadi. Haftalik doirasida AKT tarmoqlarini rivojlantirishga qaratilgan qator tadbirlar, aloqa va axborotlashtirish sohalarida qo‘lga kiritilgan so‘nggi yutuqlar taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
Bugungi kunda AKT innovatsion taraqqiyot, iqtisodiy samaradorlik va raqobatbardoshlikni oshirish, uni diversifikatsiya qilish va ishbilarmonlik faoliyatini rag‘batlantirish, pirovardida aholi turmush darajasini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi. So‘nggi yillarda O‘zbekistonda AKTni barcha sohalar, jumladan, davlat boshqaruvi organlariga ham joriy etish bo‘yicha bosqichma-bosqich islohotlar amalga oshirildi. Xalqaro standartlarga mos raqobatbardosh dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, AKT mahsulotlari eksporti hajmini ko‘paytirish maqsadida 2017-yil 30-iyunda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning "Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni qabul qilindi.
Mamlakatimiz axborot texnologiyalari tarmog‘ini yanada rivojlantirishda 2004-yildan buyon har yili sentabr oyi oxirida o‘tkazib kelinayotgan an’anaviy «ICTWEEK Uzbekistan» AKT haftaligi muhim ahamiyat kasb etmoqda.
AKT haftaligini 19-sentabrda bo‘lib o‘tadigan «ICTSUMMIT – 2017» axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sammiti ochib beradi. Unda raqamli iqtisodiyot trendlari, global raqamli transformatsiyasi doirasida AKTning fundamental rivojlanishi, keng polosali internetdan foydalanishning AKT infratuzilmasiga ta’siri, «4.0 industriyasi», raqamli iqtisodiyotda sun’iy intellektning o‘rni kabi masalalar muhokama qilinadi. Sammit ishida AKT, tijorat, moliya va iqtisodiyot sohalarida taniqli bo‘lgan xorijiy mutaxassislar va olimlar ishtirok etadi.
Tadbir doirasida, shuningdek, «CIOSUMMIT» joy olgan bo‘lib, unda buyumlar interneti uchun platforma (IoT), mashina ta’limi, raqamli transformatsiyaga bag‘ishlangan ma’ruzalar, cio.uz loyihasi taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
19-21-sentabr kunlari Toshkentda o‘tkaziladigan «ICTExpo – 2017» axborot-kommunikatsiya texnologiyalari milliy ko‘rgazmasi haftalik doirasidagi eng yorqin tadbirlardan biri bo‘ladi.
Haftalik davomida «ICT FORUM – 2017» tadbiri ham o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Forum yig‘ilishlari doirasida bulutli servislar o‘zaro aloqasini yaxshilash uchun bulutli texnologiyalardan foydalanish, mobil o‘qitish va ta’limning istiqboli, sun’iy intellekt va kiber xavfsizlik kabi mavzular yoritiladi.
O‘zbekistonda ilk bor Xalqaro elektr aloqalar ittifoqining «IoT» buyumlar interneti yo‘nalishida kiber xavfsizlikning muhim jihatlariga bag‘ishlangan hududiy seminar ham bo‘lib o‘tadi. Unda mamlakatimiz mutaxassislari bilan birga, Moldova, Ukraina, Qozog‘iston, Rossiyadan ma’ruzachilar, mashhur xalqaro kompaniyalar vakillari ishtirok etadi.

ICT Week: prospects and priorities
The traditional Week of information and communication technologies – “ICTWEEK Uzbekistan – 2017” has started in Uzbekistan. It will last until September 22 of this year and merge a number of events aimed at further improving the IT industry and presentation of the latest achievements in the field of communication and information.
In the modern world, ICTs play a leading role in innovative development, increasing the productivity and competitiveness of the economy, its diversification, stimulating business activity, ultimately – in a qualitative growth in the standard of living of the population. In recent years, systemic reforms have been implemented in Uzbekistan on introduction of ICT in all spheres, including state governing bodies. The decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev “On measures of radically improving conditions for the development of information technologies industry in the republic” of June 30, 2017 was adopted in order to further develop the production of competitive software products in accordance with international standards in the country, support domestic developers, increase the export of ICT products.
The ICT Week, traditionally held since 2004, is of great importance in further development of the IT industry in Uzbekistan.
The ICT Week will be opened by the ICT Summit, which will be held on September 19. Its participants will discuss the trends of the digital economy, fundamental development of ICT in the global digital transformation, the impact of broadband Internet access on the ICT infrastructure, “industry 4.0”, the role of artificial intelligence in the digital economy. The summit will be attended by famous foreign experts and scientists in the spheres of IT, commerce, finance and economy.
The program of the event will be continued by “CIOSUMMIT”, within the framework of which presentations will be presented on the platform for the Internet of things (IoT) and machine learning, digital transformation, presentation of the cio.uz project.
The brightest event of the ICT Week will be the national exhibition of information and communication technologies “ICTExpo – 2017”, which will be held on September 19-21 in the city of Tashkent.
“ICT FORUM – 2017” is among the planned events of the week. Issues of using cloud technologies for improving the interaction of cloud services, mobile education and the future of education, artificial intelligence and cybersecurity will be discussed within the framework of the forum’s meetings.
Regional workshop of the International Telecommunication Union devoted to key aspects of cybersecurity in the context of the Internet of things “IoT” will also be held in Uzbekistan for the first time. It will be attended by domestic specialists, experts from Moldova, Ukraine, Kazakhstan and Russia, as well as representatives of world-famous international companies.