O‘zbekiston – Qozog‘iston biznes-forumi
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi doirasida Toshkent shahrida 16-sentabr kuni O‘zbekiston va Qozog‘iston ishbilarmonlarining biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo, sarmoya, bank-moliya, yoqilg‘i-energetika, aviatashuv, avtomobilsozlik, qishloq va suv xo‘jaligi, qurilish, tog‘-kon sanoati, oziq-ovqat, kimyo, yengil sanoat, to‘qimachilik, elektron mahsulotlar ishlab chiqarish, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, sug‘urta, eksport-import, aloqa, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, sayyohlik va fan-ta’lim kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani, mazkur biznes-forum savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va ijtimoiy sohalardagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
O‘zbekistondan qo‘shni mamlakatga tabiiy gaz, avtomobillar, transport vositalari, mineral o‘g‘itlar, to‘qimachilik, elektr energiyasi, meva-sabzavot mahsulotlari, qurilish materiallari va boshqa turdagi tovar va mahsulotlar yetkazib berilmoqda. Qozog‘istondan mamlakatimizga neft va neft mahsulotlari, metall, un, yog‘ olib kirilmoqda. O‘zbekistonda qozog‘istonlik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda tashkil etilgan 230 ga yaqin korxona, Qozog‘istonda mamlakatimiz tadbirkorlari bilan birgalikda tuzilgan 130 dan ziyod korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Joriy yilda Qozog‘istonning «AllurGroup» avtotransport vositalarini ishlab chiqaruvchi milliy kompaniyasi bilan «GM Uzbekistan» kompaniyasi o‘rtasida Qo‘stanayda «Ravon» brendi ostida yengil avtomobillar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish yuzasidan kelishuvga erishilgani bu yo‘nalishdagi hamkorlik aloqalarini kengaytirishga alohida e’tibor berilayotganini ko‘rsatdi.
Ikki davlat rahbarlari tomonidan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yangi bosqichga ko‘tarish yuzasidan ko‘rilayotgan qat’iy chora-tadbirlar natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar almashuv izchil o‘smoqda.
Forumda Qozog‘istonning qishloq xo‘jaligi, savdo-sotiq, neft-gaz, farmatsevtika, mashinasozlik, kimyo, qurilish, oziq-ovqat, harbiy, yengil sanoat va boshqa ishlab chiqarish hamda xizmat ko‘rsatish tarmoqlarida faoliyat ko‘rsatayotgan 400 dan ortiq kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Mamlakatimizning ulkan iqtisodiy salohiyati, zamonaviy transport kommunikatsiyalari, yurtimizdagi qulay sarmoyaviy muhit ko‘plab davlatlar qatori Qozog‘iston ishbilarmon doiralarining ham hamkorlikka qiziqishini tobora oshirmoqda.
Forumda qozog‘istonlik ishbilarmonlarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, sarmoya kiritish istiqbollari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish omillari to‘g‘risida ma’lumot berildi. O‘zbekiston va Qozog‘iston ishbilarmonlari hamkorligida turli sohalarda amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar va ularning ijrosi haqida so‘z yuritildi.
– Bugun O‘zbekiston zaminida yetishtirilayotgan meva-sabzavotlarning dovrug‘i dunyoga tobora kengroq taralmoqda, – deydi «Soyuzplodoovoщ» xalqaro uyushmasi prezidenti Kazibek Matkerimov. – Bunda mamlakatingiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan O‘zbekiston qishloq xo‘jaligini diversifikatsiya qilish, meva-sabzavot eksportini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan sa’y-harakatlarning o‘rni alohida bo‘layotganini qayd etish lozim. Bizning bugun Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi bilan yurtingizda yetishtirilayotgan meva-sabzavot mahsulotlarini Qozog‘iston bozorlariga yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishishimiz ham mamlakatingizdagi ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning amaliy ifodasi deyish mumkin.
Ekspertlarning fikricha, ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar aylanmasini kamida ikki barobar oshirish imkoniyati mavjud. Mazkur jarayonni tezlashtirishning samarali usuli esa ikki mamlakat ishbilarmonlari va boshqa manfaatdor tomonlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda qo‘shma tadbirlarni amalga oshirishdir.
Biznes-forum davomida ishtirokchilar o‘zaro manfaatdorlikning turli sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbollarini muhokama qildi, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bilan bog‘liq qator masalalar, jumladan, ularning asosiy parametrlari va moliyalashtirish manbalari ko‘rib chiqildi.

Узбекско–Казахстанский бизнес-форум
В рамках государственного визита Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева в нашу страну в Ташкенте 16 сентября состоялся бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Казахстана.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за такие сферы, как внешнеэкономические связи, торговля, инвестиции, банковско-финансовая, топливно-энергетическая, авиаперевозки, автомобилестроение, сельское и водное хозяйство, строительство, горно-металлургическая, пищевая, химическая, легкая, текстильная промышленность, производство электронной продукции, транспорт и транспортные коммуникации, логистика, страхование, экспорт-импорт, связь, информационные технологии и телекоммуникации, здравоохранение, фармацевтика, туризм, наука и образование и другие.
Отмечалось последовательное развитие многопланового сотрудничества между нашими странами, поэтому данный бизнес-форум имеет важное значение в повышении на новый уровень взаимосвязей в торгово-экономической, инвестиционной и социальной сферах.
Из Узбекистана в соседнюю страну поставляются природный газ, автомобили, транспортные средства, минеральные удобрения, текстиль, электроэнергия, плодоовощная продукция, строительные материалы и другие виды товаров. Из Казахстана в нашу страну ввозятся нефть и нефтепродукты, металл, мука, масло. В Узбекистане действует около 230 предприятий с участием казахстанского капитала, в Казахстане - свыше 130 предприятий, организованных совместно с партнерами из нашей страны. Достижение в текущем году договоренности между казахстанской национальной компанией по производству автотранспортных средств «AllurGroup» и «GM Uzbekistan» о налаживании выпуска в Кустанае легковых автомобилей под брендом «Ravon» свидетельствует о том, что расширению деятельности совместных предприятий придается приоритетное значение.
В результате решительных мер, принимаемых главами двух государств в целях выведения на новый уровень торгово-экономических связей между нашими странами, неуклонно растет взаимный товарооборот.
В форуме приняли участие представители более 400 компаний Казахстана, действующих в таких отраслях, как сельское хозяйство, торговля, нефть и газ, фармацевтика, машиностроение, химическая, строительная, пищевая, военная, легкая промышленность и другие.
Огромный экономический потенциал нашей страны, современные транспортные коммуникации, благоприятный инвестиционный климат, как и многих других государств, вызывают все больший интерес к сотрудничеству и Казахстана.
На форуме бизнесменам Казахстана была представлена информация об осуществляемых в нашей стране социально-экономических реформах, перспективах инвестирования, факторах развития малого бизнеса и частного предпринимательства. Говорилось о ходе реализации совместных проектов в различных сферах, осуществляемых узбекскими и казахстанскими предпринимателями.
– Сегодня все более востребованными на мировых рынках становятся выращиваемые на узбекской земле фрукты и овощи, – говорит президент международной ассоциации «Союзплодоовощ» Казибек Маткеримов. – В этом следует отметить особую роль усилий Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в целях диверсификации сельского хозяйства страны, всесторонней поддержки экспорта плодоовощной продукции. Достигнутое сегодня нами соглашение с Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства о поставке на рынки Казахстана вашей плодоовощной продукции также является практическим отражением осуществляемой в Узбекистане работы по дальнейшему улучшению деловой среды.
По мнению экспертов, есть возможность увеличения не менее чем в два раза товарооборота между двумя странами. Эффективным фактором ускорения данного процесса является осуществление совместных мер по укреплению взаимосвязей между деловыми кругами и другими заинтересованными ведомствами двух стран.
Участники бизнес-форума обсудили перспективы налаживания сотрудничества в различных сферах, вопросы реализации новых инвестиционных проектов, в частности, были рассмотрены их основные параметры и источники финансирования.