Qozog‘istonda O‘zbekiston, O‘zbekistonda Qozog‘iston yili o‘tkaziladi
Oliy darajadagi O‘zbekiston – Qozog‘iston muloqotlari so‘ngida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Nursulton Nazarboyev muzokaralar O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlariga xos o‘zaro anglashuv va samimiyat ruhida o‘tgani, tomonlar barcha strategik masalalar bo‘yicha hamfikr ekanini alohida ta’kidladilar.
Mamlakatlarimiz hamkorligida ustuvor o‘rin tutadigan savdo-iqtisodiyot, investitsiya, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va tranzit sohalaridagi aloqalarda izchil o‘sishga erishilgani qayd etildi.
Hamkorlik nomenklaturasi yangi sohalar bilan boyidi. O‘zbekiston va Qozog‘iston mudofaa, mudofaa sanoati va kosmik faoliyat yo‘nalishida sheriklikni rivojlantiradi.
2018-yilda Qozog‘istonda O‘zbekiston yili va 2019-yilda O‘zbekistonda Qozog‘iston yili o‘tkazilishi ma’lum qilindi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi davom etmoqda.

The Year of Uzbekistan in Kazakhstan and the Year of Kazakhstan in Uzbekistan will be held
Following the results of the negotiations between Uzbekistan and Kazakhstan at the highest level, a briefing was held for representatives of the mass media.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev emphasized that the negotiations were held in the spirit of mutual understanding and sincerity inherent in Uzbekistan – Kazakhstan relations, the sides showed unity of opinions on all strategic issues.
It was noted that interrelations in priority spheres of cooperation between our countries – trade and economy, investment, energy, agriculture, transport and transit are being consistently strengthened.
Nomenclature of interaction has been replenished with new spheres. Uzbekistan and Kazakhstan will develop partnership in the field of defense, defense industry and space activities.
It was stated that in 2018, the Year of Uzbekistan will be held in Kazakhstan, and the Year of Kazakhstan in Uzbekistan in 2019.
The state visit of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev to our country continues.