Sog‘liqni saqlash vaziri A.Shadmanov JSST Bosh direktori T.Gebreyesus bilan uchrashdi
Avval xabar berganimizdek, shu yilning 11 sentyabrdan boshlab, Vengriyaning Budapesht shahrida Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSTT)ning Yevropa mintaqaviy byurosining 67 sessiyasi o‘z ishini boshladi. Unda Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov boshchiligida O‘zbekiston delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Dunyoning turli mamlakatlari tajribasi bilan tanishish, ilg‘or amaliyotlarni o‘rganish va ularni hayotga tatbiq etish hamda aholi salomatligi bilan bog‘liq muammolarga samarali yechim topish mazkur nufuzli anjumanning maqsadlaridan biri bo‘ldi. Bundan tashqari, JSTTning Yevropa mintaqaviy byurosiga a’zo 53 ta davlat, jumladan, O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etayotgan mazkur sessiyada xalqaro tashkilotning 2019 2023 yillarga mo‘ljallangan umumiy ish dasturi, «Salomatlik-2020» siyosatini amalga oshirish, bunda inson salomatligi va bo‘lajak nasllar kamolotiga salbiy ta’sir etadigan tibbiy-ijtimoiy, iqtisodiy, ekologik muammolarni oldini olish kabi qator dolzarb masalalar xam keng muhokama qilinmoqda.
Budapesht safari davomida Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov JSST Bosh direktori Tedros Gebreyesus va JSSTning Yevropa mintaqaviy byurosi direktori Jujanna Yakab bilan ikki tomonlama alohida uchrashuv o‘tkazdi. O‘zaro muloqotlar chog‘ida mamlakatimizda sog‘liqni saqlash tizimida olib borilayotgan islohotlar, aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar darajasining oshirilayotgani, shuningdek, sohada qabul qilinayotgan me’yoriy hujjatlar, istiqboldagi rejalar va dasturlar haqida ma’lumot berildi.
Suhbat davomida T.Gebreyesus va Jujanna Yakab mamlakatimizda Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev boshchiligida hayotga tatbiq etilayotgan barcha huquqiy hujjat va dasturlar aholiga g‘amxo‘rlikning barcha zarur jihatlarini qamrab olayotganligi, O‘zbekiston tibbiyot tizimida ham o‘zining oqilona strategiyasi, siyosati va ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olganligini e’tirof etishdi. Shuningdek, ular O‘zbekiston va JSST o‘rtasida mamlakatimiz manfaatlarini himoya qiluvchi ko‘p tomonlama o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga har doim tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Uchrashuv davomida JSSTning Yevropa mintaqaviy byurosi direktori Jujanna Yakab bilan Sog‘liqni saqlash vaziri A.Shadmanov ikki yilga mo‘ljallangan o‘zaro hamkorlik shartnomasini ham imzolashdi.

Министр здравоохранения встретился с Генеральным директором ВОЗ Т.Гебрейесусом
Как мы сообщали ранее, 11 сентября в столице Венгрии в Будапеште началась 67-я сессия Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). На сессии во главе с министром здравоохранения принимает участие и делегация Узбекистана.
Основными целями престижного форума являются ознакомление с опытом разных стран мира, изучение и внедрение в жизнь передовой практики, а также поиск эффективных решений к проблемам со здоровьем населения. На очередной сессии Европейского регионального комитета ВОЗ, на которой участвуют 53 государства-члена, в том числе и Узбекистан, широко обсуждаются такие актуальные вопросы, как общая рабочая программа ВОЗ на 2019—2023 годы, реализация политики “Здоровье-2020”, предотвращение негативных медико-социальных, экономических, экологических последствий на здоровье человека и развитие будущих поколений.
В рамках визита в Будапешт министр здравоохранения Алишер Шадманов провел двусторонние встречи с Генеральным директором ВОЗ Тедросом Гебрейесусом и директором Европейского регионального комитета ВОЗ Жужанной Якаб. На встрече представлена информация о реформах в системе здравоохранения нашей страны, повышении качества оказываемых населению медицинских услуг, сути и значении принимаемых в сфере нормативных документов, планах и программах на перспективу.
В беседе с министром Т.Гебрейесус и Ж.Якаб отметили, что все принимаемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева документы и программы охватывают все аспекты жизни и являются ярким проявлением всесторонней заботы о населении. Они подчеркнули, что Узбекистан обозначил для себя мудрую стратегию, политику и направления в системе здравоохранения. Также они выразили постоянную готовность развивать защищающее интересы нашей страны многостороннее сотрудничество между Узбекистаном и ВОЗ.
В ходе встречи директор Европейского регионального комитета ВОЗ Жужанна Якаб и министр здравоохранения Алишер Шадманов подписали договор о сотрудничестве, рассчитанный на два года.